Siły zbrojne
Ćwiczenia załadunku rakiet na Orkany [FOTO]
W gdyńskim porcie wojenny odbył się trening rozładunku i załadunku rakiet przeciwokrętowych RBS-15 Mk3, na okręty rakietowe typu Orkan.
Jak podała 3. Flotylla Okrętów, głównym celem przeprowadzonego w czwartek 4 marca szkolenia było doskonalenie wszystkich służb odpowiedzialnych za przygotowanie, dostarczenie i podanie rakiet na okręty oraz załogi okrętu do ich przyjęcia.
Załadunek uzbrojenia rakietowego jest ważnym elementem szkolenia z uwagi na podtrzymywanie nawyków szkoleniowych i zasad bezpieczeństwa. Dlatego tego typu szkolenie odbywa się w różnych miejscach i portach. Stanowią one także okazję do szkolenia załóg pojazdów specjalnych KPW Gdynia (przewożenie i przeładunek rakiet), a także służb przeciwpożarowych i ratownictwa medycznego oraz pozostałych osób uczestniczących w takiej operacji.
Rodzinę rakiet systemu RBS15 zalicza się do najbardziej skutecznego uzbrojenia przeciwokrętowego na świecie. Najnowszy wariant, oznaczony RBS-15 Mk 3, charakteryzuje się zasięgiem około 200 km. Rakiety tego typu są naprowadzane za pomocą systemu inercyjnego i GPS (wprowadzony w wersji Mk 3), natomiast w ostatniej fazie lotu używana jest aktywna, radiolokacyjna głowica samonaprowadzająca.
Czytaj też: Umowa na serwis radarów okrętów typu Orkan
Poza Polska i Szwecją system RBS-15 jest wykorzystywany w siłach zbrojnych Finlandii, Niemiec, Chorwacji, Tajlandii i jeszcze jednego, nieujawnionego państwa.
Polska aktualnie posiada 3 jednostki typu Orkan (ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom). Są to okręty rakietowe zbudowane w stoczni niemieckiej (ich kadłuby), a wyposażone w Polsce, w Stoczni Północnej. Mają wyporność 369 ton, długość 48,9 m i prędkość 36 w. Ich głównym uzbrojeniem jest osiem rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15 Mk3, system artyleryjski AK-176 (kalibru 76 mm) oraz wielolufowy system artyleryjski AK-630 (kalibru 30 mm).
Opracowanie: 3.FO/Defence24.pl