Chińskie MSZ potępiło amerykańskie władze. Tematem znów Tajwan

11 stycznia 2021, 13:51
flagachin
Fot. Jamie Davies/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Władze ChRL potępiły decyzję administracji Stanów Zjednoczonych o zniesieniu ograniczeń w oficjalnych kontaktach USA z Tajwanem. Chiny stanowczo odpowiedzą na wszelkie próby sabotowania ich interesów – oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ Zhao Lijian.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Stanowczo protestują też przeciw nawiązywaniu przez Tajwan kontaktów na szczeblu państwowym.

„Determinacja Chińczyków do obrony naszej suwerenności i integralności terytorialnej jest niewzruszona i nigdy nie pozwolimy, aby jakakolwiek osoba albo siła powstrzymała proces zjednoczenia Chin” – oświadczył Zhao na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie. „Wszelkie działania szkodliwe dla kluczowych interesów Chin spotkają się ze stanowczym kontratakiem i nie będą skuteczne” – dodał rzecznik.

Władze w Tajpej z zadowoleniem przyjęły decyzję o zniesieniu obowiązujących od 1979 roku ograniczeń w kontaktach urzędników USA i Tajwanu, którą ogłosił w sobotę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef tajwańskiego MSZ Joseph Wu ocenił, że jest ona ważna dla zacieśniania relacji tajwańsko-amerykańskich, które jego zdaniem wyniesione zostały na poziom „globalnego partnerstwa”.

image
Reklama

USA, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Odchodząca administracja prezydenta USA Donalda Trumpa w ostatnich miesiącach urzędowania zwiększa jednak presję na Chiny i wysyła coraz wyraźniejsze sygnały wsparcia dla rządu w Tajpej.

Decyzję potępiły państwowe media ChRL. Zdaniem autora komentarza opublikowanego przez oficjalną agencję prasową Xinhua jest to złośliwa próba wyrządzenia długotrwałych szkód relacjom chińsko-amerykańskim. Anglojęzyczny kanał państwowej telewizji CCTV ocenił ją jako „tchórzliwy akt sabotażu” wymierzony w przyszłą administrację prezydenta elekta Joe Bidena, który ma zostać zaprzysiężony 20 stycznia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Murf fanem Polski
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 16:57

Ponieważ Chiny lubią budować niezatapialne statki powietrzne na Morzu Południowego Chiina, Stany Zjednoczone muszą przekazać Tiwan tajwańskiej grupie bojowej lotniskowców. (Niezatapialny) Teraz, gdy MFW jest już na uboczu, powinniśmy sprzedać im naziemne baterie Tomahawks. zarówno stacjonarny atak, jak i ruchomy typ celu. Wyspy Quemoy i Matsu zostały opisane jako „ogród na powierzchni i twierdza poniżej. Ambicje Chin na wschodzie imperium muszą zatrzymać się na Quemoy i Matsu.

Tweets Defence24