Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BTR-4M na IDEX

Fot. http://www.morozov.com.ua/
Fot. http://www.morozov.com.ua/

Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Maszynowego im. Morozowa (Kharkiv Morozov Machine Building Design Bureau - KMDB), będące częścią koncernu zbrojeniowego UKROBORONPROM, zaprezentowało podczas IDEX 2017 nową wersję kołowego transportera opancerzonego BTR-4 z nowym zestawem uzbrojenia.

KMDB jest wiodącym na Ukrainie przedsiębiorstwem państwowym zajmującym się konstrukcją pancernych i  opancerzonych pojazdów bojowych.Nowy KTO BTR-4 rozszerza dotychczasową rodzinę opancerzonych pojazdów w układzie 8×8, będących obecnie zarówno w ofercie KMBD, jak i w produkcji seryjnej. Najnowszy wariant BTR-4 został uzbrojony w nową zdalnie sterowaną wieżę BM2-30 uzbrojoną w dwie 30 mm automatyczne armaty ZTM-1 (lub 2A72), 7,62 mm sprzężony karabin maszynowy  KT-7.62 (lub PKT) i wyrzutnię z dwoma pociskami przeciwpancernymi Barier.

Nowa koncepcja ma w zamierzeniu jej wykonawców pozwolić na znaczne zwiększenie siły ognia i szybkości zwalczania różnych celów na polu walki zgodnie z zasadą first-shot and kill. Na pewno wzrosła efektywność bojowa uzbrojenia w postaci dwóch armat, na którą składa się m.in. ich początkowa moc ogniowa będąca funkcją energii początkowej pocisku i szybkostrzelności, a wpływająca na zasięg i czas lotu pocisku do celu. Wprowadzenie prowadnic (kratownicowych) polepszyło stopień stabilizacji ich luf oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Nie wiadomo jednak,, jak takie dwie armaty wpływają na stabilność całego wozu oraz czy zastosowany w takim układzie system stabilizacji jest skuteczny.

BTR-4 jest zmodernizowaną wersją modelu BTR-3. Jest budowany w kilku wersjach m.in. BTR-4K, BTR-4M, BTR-4E, BTR-4KSH, BRM-4K, BREM-4K, BSEM-4K, MPO-4K, BTR-4BAU. Poza nową wieżą dotychczas wyposażano go w bezzałogową wieżę BM-7 Parus,  BAU-23,  Szkwał  czy Grom, z uzbrojeniem w postaci 30 mm armaty automatycznej ZTM-1 (lub 2A72), 7.62 mm km KT-7.62 (lub PKT), 30 mm granatnika automatycznego KBA-117 oraz podwójnej wyrzutni ppk Barier.

Wyposażano je w armatę automatyczną ZTM-1 (lub 2A72), która posiada szybkostrzelność 300 strz/min, dwustronny system zasilania z 300 nabojami (gotowymi do natychmiastowego użycia) i może prowadzić skuteczny ogień na odległość do 4000 metrów wobec celów lądowych i 2000 metrów do celów powietrznych. 7.62 mm km umożliwia prowadzenie ognia na odległość 2000 metrów (zapas amunicji 500 szt. do natychmiastowego użycia), a montowany również granatnik automatyczny KBA-117 na 1700 metrów (zapas amunicji 145 sztuk). Za pomocą ppk można zwalczać cele opancerzone na dystansie od 500 do 5500 metrów (wóz zazwyczaj przewozi cztery takie pociski).

Dotychczas oprócz Ukrainy (154 KTO BTR-4 w armii i 40 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych) ten typ KTO eksploatuje indonezyjski korpus piechoty morskiej oraz armia Kazachstanu (100 egzemplarzy). Irak oddał wszystkie zamówione wozy po kłopotach z eksploatacją armaty i złą jakością pancerza wozów (pęknięcia w strukturze kadłuba).

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. ZygmuntC

    A może coś o kontraktach Rosjan na Su-35S czy T-90SM ?

    1. yaro

      :-) To będzie pewnie przedmiotem oddzielnego opracowania ;) (ale inni już piszą o jakimś dużym kontrakcie na T-90S i prawdopodobnym zakupie S400 przez Turcję (jakby to doszło do skutku to byłby chyba hit sezonu ;) )

  2. szwej

    Pierwsze BTR-4 dla SZU (te których nie odebrał IRak) miały problemy z jednostką napędową i............. PRZEGRZEWANIEM SIĘ LUFY może dwie lufy w jednej wieży mają być tego rozwiązaniem i mają strzelać zamiennie ?

  3. Zbulwersowany podatnik

    Trzeba przyznać, że dla OT byłby to dość dobry sprzęt. Nawet gdybyśmy mieli go nabyć w małej ilości 150-200 sztuk. Cena w porównaniu z Rosomakiem jest znacznie niższa, a poziom ochrony na pewno większy niż na terenówkach czy ciężarówkach.

    1. 123

      Wolałbym wyremontowanego SKOTa - nie mówiąc już o nowo wyprodukowanym z blach z o twardości 450-550 HB

    2. Raptorek

      Ogień z dwóch działek na takim małym transporterku to duża siła ognia. Bardzo dobra opcja dla naszej armi, obeznanej ze sprzętem posowieckim.

    3. szwej

      A jaki sens jest to nazywać w tedy OT-po prostu rezerwowa brygada/batalion zmotoryzowany(co najwyżej z żołnierzami mobilizowanymi na zasadzie terytorialnej) . Największym atutem KTO/KBWP jest mobilność operacyjna na drogach. A ,,atutem" OT jest mały ogon w postaci braku rozbudowanych formacji logistycznych - ciekawe jak będziesz serwisował,ewakuował,dostarczałMPS i ammo na takie pojazdy bez logistycznego gona. Oraz brak potrzeby rozbudowanych szkoleń specjalistycznych i zgrywania dużych pododziałow batalion/brygada