Reklama

Siły zbrojne

Brytyjsko-norweskie porozumienie o wspólnym patrolowaniu Atlantyku

fot. Norwegian Armed Forces
fot. Norwegian Armed Forces

Wielka Brytania i Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego realizowania zadań przez morskie lotnictwo patrolowe na obszarze Północnego Atlantyku.

O nowym porozumieniu w sprawie użycia morskich samolotów patrolowych MPA (Maritime Patrol Aircraft) powiadomił osobiście brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon w czasie wizyty w Norwegii. Współpraca ma pomóc w ograniczeniu kosztów i zwiększenie efektywności operacyjnej działań patrolowych obu państw.

Umowa zakłada bowiem wspólne prowadzenie ćwiczeń, treningów oraz działań operacyjnych. W ten sposób koszty prowadzenia operacji patrolowych na praktycznie tych samych akwenach rozłożą się na oba państwa, a częstość działań wyraźnie się zwiększy.

Porozumienie brytyjsko-norweskie jest bezpośrednio związane z zeszłoroczną deklaracją Wielkiej Brytanii (umieszczoną w Strategicznym Przeglądzie Obronnym) o zakupie 9 morskich samolotów patrolowych Boeing P-8 Poseidon. Mają one stacjonować w bazie Lossiemouth w Szkocji i zapewnić nadzór nad Północnym Atlantykiem, zwiększyć ochronę własnych, strategicznych okrętów podwodnych oraz dwóch, budowanych przez Brytyjczyków lotniskowców. Królewskie Norweskie Siły Powietrzne używają natomiast do zadań patrolowych na Atlantyku 6 maszyn Lockheed P-3C/N Orion. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. rozbawiony

  Trafny pomysł. W dodatku ich załogi będą sobie mogły porozmawiać w ojczystym hindi albo po arabsku... :-D

  1. Yeti

   Nie zaśmiecaj nam portalu szczeniaku swoimi uwagami rodem z gimnazjum.

 2. Polanski

  Dzięki współpracy będą mogli koordynować patrole i wykorzystywać wzajemnie bazy logistyczne.

Reklama