Przemysł Zbrojeniowy
Brytyjski system antydronowy z radarami RADA
System antydronowy „Drone Dome” zamówiony przez brytyjskie siły zbrojne w izraelskim koncernie Rafael będzie wykorzystywał radary produkowane przez firmę RADA. Taką samą stację planują również wykorzystać Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w swoim systemie zwalczania bezzałogowych aparatów latających typu ICARX (SAND).
Wybór radaru MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar) produkowanego przez firmę RADA Electronic Industries Ltd. jest o tyle ważny, że Wielka Brytania zamierza wykorzystywać systemy antydronowe „Drone Dome” do ochrony szczególnie wrażliwych miejsc i obiektów. Oznacza to, że staje radiolokacyjne MHR zostały uznane za niezawodne i spełniające nawet najbardziej ostre wymagania Brytyjczyków.
Brytyjska armia jest zresztą pierwszym odbiorcą nowego systemu „Drone Dome”. Jak na razie zakontraktowano tylko kilka takich zestawów, które mają być dostarczone do końca 2018 r. Jednak po pozytywnych opiniach użytkowników zamówienie to może zostać bardzo szybko zwiększone. Sukces konsorcjum Rafael i RADA jest tym większy, że w przetargu odpadły propozycje złożone przez tak silne firmy jak IAI (Israel Aerospace Industries) i Leonardo.
Cechą szczególną radarów MHR, dobrze współpracujących z mobilnymi systemami antydronowymi, są niewielkie, nieruchome anteny aktywne z elektronicznie kształtowaną i sterowaną wiązką. Stworzono w ten sposób rodzinę stacji: pMHR, eMHR i ieMHR – różniących się wizualnie średnicą apertury. Najmniejszym urządzeniem jest radar pMHR, mający masę około 20 kg. Przez odpowiednie rozstawienia anten istnieje możliwość zapewnienia obserwacji dookólnej przy dużej odporności na zakłócenia i gwarancji wykrycia dronów do odległości 5 km.
Radary MHR są dodatkowo przystosowane do współpracy z systemami optoelektronicznymi, dzięki czemu istnieje możliwość przekazywania sobie celów przyśpieszając proces ich identyfikacji i klasyfikacji. Stacje te można dodatkowo wykorzystać w systemie bezpośredniej osłony obiektów i baz przed rakietami niekierowanymi oraz pociskami moździerzowymi.
Myśliciel
Pytanie czy tego typu system dałoby się zamontować na pojazdach, które u nas wejdą jako program Pegaz lub Mustang ? Czy u nas coś podobnego jest i myślę tu o jakiejś odmianie radarów Bystra czy Soła ( nie znam się, a nie wiem czy dobrze napisałem). Może ktoś by nas oświecił. Pzdr
Myśliciel
Zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję zobaczyć to cudo na mspo 2018
Marek1
Mamy już NASZ, POLSKI odpowiednik - proca antydronowa na kulki łożyskowe wystrzeliwane za pomocą gumek do weków. Będzie tanio. MON podobno już wszczął postępowanie analityczno-koncepcyjne, tak więc już za 10-12 lat do jednostek trafi nowiutki sprzęt.