Brytyjski program pancerny z opóźnieniem

11 lipca 2019, 09:53
45153802
Challenger 2 TES (Theatre Entry Standard) "Megatron". Foto: MO Wielkiej Brytanii
Reklama

Brytyjskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o opóźnieniu wyboru wykonawcy w programie modernizacji używanych przez British Army czołgów podstawowych Challenger 2 w ramach projektu Challenger 2 Life Extension Project (LEP) o 2 lata, do 2021 roku.

Jeszcze na etapie oceny projektu zdecydowano się na rozszerzenie go o kwestie dotyczące jego przeżywalności na współczesnym polu walki, a także szersze uwzględnienie procesu starzenia się samej konstrukcji. Pierwotne plany zakłady przedłużenie resursu tej konstrukcji do 2035 roku jednak najprawdopodobniej zostanie on wydłużony co najmniej o kilka lat ponad ten próg.

W przeciągu dwóch najbliższych planowane jest wykonanie dalszych prac badawczo-rozwojowych w celu pogłębienia zakresu planowanej modernizacji z naciskiem na uzbrojenie i elektronikę wieży czołgu. Na chwilę obecną nie ujawniono szczegółów zakresu modernizacji Challengera 2, jednak na pewno będą one dotyczyły dodania takich elementów jak niezależny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy czy termowizor działonowego, czy modernizacji napędu i stabilizacji armaty i systemu kierowania ogniem. Pozwoli to na skokowe podniesienie celności armaty, a także zwiększy świadomość sytuacyjną załogi czołgu.

Jeszcze w kwietniu br. brytyjskie media poinformowały o planie o planach cięcia liczby modernizowanych Challengerów 2 z obecnie użytkowanych 227 do jedynie 148. Informacja ta spotkała się z powszechną krytyką, a nawet pojawiły się pomysły o przywróceniu do służby wycofanych do rezerwy lub przekazanych do szkolenia kierowców egzemplarzy, co pozwoliłoby na ponowne zwiększenie liczby eksploatowanych czołgów do 336. Brytyjskie ministerstwo obrony nie potwierdziło jednak tych informacji i odkłada tę decyzję aż do wspomnianego wyżej 2021 roku.

Najprawdopodobniej wykonawcą modernizacji Challengerów 2 będzie nowopowołana spółka joint venture Rheinmetall BAE System Land (RBSL). W październiku 2018 roku BAE Systems zaprezentowało swoją propozycję jego modernizacji w postaci prototypu o nazwie "Black Night" gdzie nacisk położono przede wszystkim na modernizację systemów elektronicznych, systemu kierowania ognia, pancerza właściwego, a także montaż aktywnego systemu ochrony pojazdu. W styczniu br. Rheinmetall zaprezentował z kolei własną propozycję modernizacji, która jest skoncentrowana przede wszystkim na wymianie wieży na nową konstrukcję, wyposażoną w całkowicie nową optoelektronikę i system kierowania ogniem, a także nową armatę gładkolufową Rh120/L55A1 kal. 120 mm, opcjonalnie również nowy ASOP.

Ostateczny zakres modernizacji najprawdopodobniej będzie konsensusem pomiędzy propozycjami BAE Systems i Rheinmetall (które właśnie połączyły siły w ramach jednej spółki zajmującej się m.in. kwestią Boxera dla British Army) a ostatecznymi wymaganiami, jakie przedstawi brytyjskie MO i wojsko. Ostateczną decyzję poznamy zapewne w 2021 roku. Z pewnością modernizacja ta pozwoli przesunąć termin wycofania ze służby tych czołgów o co najmniej 20 lat, co umożliwia z kolei bezpieczne i spokojne wdrożenie docelowego, nowego czołgu podstawowego kolejnej generacji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Marek1
czwartek, 11 lipca 2019, 21:03

Rozpoczęła się era coraz powszechniejszego wyposażania MBT w syst. ASOP. Oczywiście nawet NIE zaczęła się ona w łepetynach rodzimych "geniuszy" z MON. Oni nawet nie są w stanie wymyślić, by polskie Leopardy2 dostały multispektralne pokrycia z polskiej Lubawy. Dlaczego ?? Bo ... NIE ...

tak myślę
czwartek, 11 lipca 2019, 19:51

Nie trzeba było przyjmować napływowej kolorowej ludności to i pieniądze na pełne modernizacje byłyby. Teraz idą na socjal. Europa i kraje europejskie marnie skończą. To tylko kwestia czasu.

Boczek
piątek, 12 lipca 2019, 15:47

To nie są żadne wydatki, bo przecież wracają do budżetu. :o

CdM
piątek, 12 lipca 2019, 13:46

Primo: wydatki socjalne, podobnie jak finansowanie usług publicznych, są w WB od dekad ograniczane w stosunku do PKB, i to zarówno przez torysów jak i blairowską "nową partię pracy". Po drugie, przeciętny imigrant obciąża system opieki mniej niż przeciętny Brytyjczyk, co wynika m.in. z faktu że imigranci to przeważnie zdrowi ludzie w wieku produkcyjnym. Największy odsetek niepracujących w wieku produkcyjnym oraz niepodejmujących aktywności w tym kierunku jest wśród rodowitych Brytyjczyków, zwłaszcza młodych, z niższych warstw społecznych, z zaniedbanych gospodarczo regionów. Nie podejmują oni pracy gdyż mają niskie kompetencje (kłania się szkolnictwo) a niskie płace za pracę bez kwalifikacji ich nie satysfakcjonują (podczas gdy satysfakcjonują imigrantów). Przemyśl to.

Rzyt
czwartek, 11 lipca 2019, 16:36

WLKB wie doskonale, że czołgi nie są jej priorytetem.

Jasio
czwartek, 11 lipca 2019, 15:37

A u nas BIEDA MODERNIZACJA Leoparda 2a4 do wersji 2a5+ no i modyfikacja T-72 polegająca na odmalowaniu i czym my ruskich w razie czego chcemy powstrzymać

Realista
czwartek, 11 lipca 2019, 12:24

socjal wychodzi bokiem w sytuacji prób obniżenia długu wiec ... na coś zabraknie

Vvv
czwartek, 11 lipca 2019, 15:24

Ocenie Polska dogania inne państwa pod względem poziomu socjalu a inflacja i podatki pikują w górę

jpt
piątek, 12 lipca 2019, 12:21

gdyby inflacja szła do góry to ceny rosłyby a tak nie jest, poprawka

Boczek
piątek, 12 lipca 2019, 15:50

Nie tylko rosną a galopują. 500+ to już mniej niż 300.

CdM
piątek, 12 lipca 2019, 14:00

Nie dotarły do ciebie (nawet te oficlajne, gusowskie) informacje o szybkim wzroście inflacji w 2019, w szczególności, skokowym wzroście cen żywności? Sam też nie zauważyłeś co się dzieje z mięsem, warzywami, owocami, pieczywem?

czarny bez
piątek, 12 lipca 2019, 12:43

Wybierz się proszę wreszcie do sklepu, nie bądź pan Jarek...

Tweets Defence24