Koncern Boeing dostarczy US Army i Arabii Saudyjskiej partię ponad 250 śmigłowców uderzeniowych Apache w wariancie AH-64E Guardian wraz z zapleczem szkoleniowo-inżynieryjnym i obsługą logistyczną. Zamówienie warte blisko 3,28 mld dolarów uwzględniono w aneksie do realizowanego przez Pentagon programu dostaw wiropłatów dla armii USA i państw sprzymierzonych.
Dodatkowy kontrakt na dostawy śmigłowców szturmowych dla armii amerykańskiej i saudyjskiej jest wynikiem uaktywnienia klauzuli opcjonalnej w umowie realizowanej przez Boeinga na rzecz Departamentu Obrony USA (w tym w ramach Foreign Military Sales). Na mocy zaktualizowanego kontraktu koncern Boeing zrealizuje dla US Army oraz Arabii Saudyjskiej dostawę śmigłowców uderzeniowych Apache w wariancie AH-64E opiewającą na kwotę blisko 3,28 mld USD.
Kontrakt zakłada zarówno dostarczenie kompletnie nowych egzemplarzy (24, dla Arabii Saudyjskiej), jak i modernizację wcześniejszych wersji śmigłowców Apache (244, dla wojsk amerykańskich). W skład zamówienia wchodzi również produkcja i przebudowa załogowych trenażerów oraz stworzenie zaplecza szkoleniowo-inżynieryjnego, systemu obsługi naziemnej i dostawy części zamiennych.
Aktualne zamówienie przyjęto do realizacji w dniu 15 marca br. w ramach zakupów Departamentu Obrony USA oraz rządowego programu eksportu amerykańskiego uzbrojenia Foreign Military Sales. Umowa obejmuje realizację programu śmigłowców uderzeniowych Apache Guardian od 7 do 11 partii produkcyjnej. Umowa na 7 partię Guardianów w swej pierwotnej wersji została zawarta 21 marca 2016 roku i zakładała realizację dostaw nowych śmigłowców Apache na rzecz armii USA o wartości 185 mln USD. Łączna wartość tego kontraktu wynosi już więcej, niż 3,4 mld USD.
Zgodnie z treścią nowej umowy realizacja zamówienia ma potrwać do 30 czerwca 2022 roku. Przed jej przyjęciem – w pierwotnej wersji kontraktu - perspektywa zakończenia prac była wyznaczona na 30 czerwca 2017 roku. Za produkcję wszystkich komponentów sprzętowych są odpowiedzialne amerykańskie zakłady Boeinga w Mesa (stan Arizona). Należy zauważyć, że dostawy wiropłatów AH-64E Apache Guardian do wojsk amerykańskich realizowane są dwutorowo - zarówno poprzez budowę nowych maszyn jak i przebudowę istniejących śmigłowców starszych wersji. Większość jest jednak modernizowana, co przyczynia się do ograniczenia kosztów.
Jak do tej pory w zasobach saudyjskiej armii znajdowało się, według różnych danych, około 92 egzemplarzy śmigłowców bojowych Apache. Są to głównie wersje AH-64D Longbow, z których większość pochodzi z dużych zamówień notyfikowanych na przestrzeni 2010 roku. Od niedawna miała przebiegać ich modernizacja do wersji E. Według różnych doniesień na saudyjskim wyposażeniu mogą znajdować się także nadal wczesne wersje wiropłatów Apache, AH-64A.
Czytaj też: Boeing dostarczy Indonezji śmigłowce Apache Guardian
Jack
Zgodnie z danymi Defence News cena jednego Apache to $ 35,5 miliona/sztuka.
CB
A teraz należy jeszcze chyba doliczyć zapasy uzbrojenia, szkolenie załóg i obsługi, trenażery/symulatory, dostosowanie lotnisk i infrastruktury oraz całej logistyki itp. itd. Dojdzie pewnie drugie tyle tych $. A jeśli ma być offset, to jeszcze następne.
Podbipięta
Zadnych Indian na dziś i jeszcze wiele lat.Nie stać nas na marnowanie pieniędzy na tak drogie ,,limuzyny".Są ważniejsze i pilniejsze zakupy.Szturmowy śmiglak jest na końcu listy naszych potrzeb!!!! Na końcu!!!!
Creed
Szanowny Pan jest jedynym godnym komentatorem na przedmiotowym portalu. Dziękuję za pańską obecność. Szacunek!
Afgan
NA KOŃCU LISTY to ja widzę patrolowce "Czapla", drony klasy MALE, WWB "Gepard", samoloty MRTT, czy okręty wsparcia logistycznego. To powinno być na końcu, a najlepiej to NIGDY. Śmiglaków bojowych potrzebujemy i to nie 32 a najlepiej 64 albo i 96. Jeśli śmiglak przenosi 8 ppk jest wart na polu walki tyle co 8 czołgów, jeśli przenosi 16, to jest wart 16 czołgów. Jako "zmechol" na polu walki bardziej bym się bał "cichej śmierci" czyli wrogich śmigłowców uzbrojonych w ppk, niż wrogich czołgów lub operatorów ppk. Wszystkim przeciwnikom śmigłowców bojowych radzę dokładnie przeanalizować pierwszą i drugą wojnę z Irakiem, gdzie AH-64 działały w warunkach silnego przeciwdziałania przeciwnika. Doskonały przykład to bitwa amerykańskich AH-64 przydzielonych do amerykańskiej 1 DPanc z dywizją "Hammurabi" irackiej Gwardii Republikańskiej osłaniającej odwrót z Kuwejtu w ostatnich dniach lutego 1991. Amerykańskie AH-64 zniszczyły w kilkanaście godzin około 300 pojazdów wroga w tym około 100 T-72 bez żadnych strat własnych, pomimo iż zagony pancerne przeciwnika były chronione systemami p-lotn Kub, Osa, Roland, Szyłka plus setki MANPADS'ów. To chyba dostatecznie potwierdza przydatność śmigłowców bojowych w walce z silnymi zgrupowaniami pancernymi przeciwnika, a z takimi będziemy walczyć w przypadku konfliktu z Rosją. Śmigłowce bojowe powinny być naszym atutem niwelującym rosyjską miażdżącą przewagę pancerną. Zakup śmigłowców uderzeniowych powinien się lokować zaraz za programem "Wisła" i "Homar". Zgodzę się natomiast co do AH-64, bo to faktycznie jak dla nas za droga "limuzyna". Bardziej widzę AH-1Z lub nawet A-129 montowane w oparciu o zakłady znajdujące się w kraju i wprowadzane w większej ilości. Użycie na dużą skalę wielu śmigłowców z ppk wspieranych przez drony taktyczne również uzbrojone w ppk mogłoby bardzo skutecznie spowalniać lub nawet zatrzymać marsz rosyjskich zagonów pancernych, a chyba o to w naszej doktrynie obronnej chodzi.
olo
Dlaczego Polska nie kupuje w tym kontrakcie. Cena jest naprawdę genialna.
Pablo
A jaka to cena? Bo z tego co widzę, nigdzie nie jest podane ile za 24 maszyny płacą Saudyjczycy.
Qba
Skoro cena jest 3,28 mld $ za 24 sztuki to nas nie stać.
CB
Chyba niektórzy mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem... Arabia Saudyjska zamówiła 24 nowe śmigłowce (ceny nie znamy), a armia USA wyremontuje DLA SIEBIE 244 SWOJE śmigłowce (ceny też nie znamy). Znamy tylko łączną sumę tych kontraktów, ale nie można tego po prostu podzielić przez 268 by uzyskać cenę jednostkową...
Qba
Znamy, cena tych 24 wynosi 3,28 mld $, a wartość modernizacji dla USA nie została podana.
kim1
Skąd Arabia Saudyjska ma tyle pieniędzy? Przecież przemysłu prawie nie posiadają. Sama ropa naftowa zapewnia takie dochody? To dlaczego Rosja nie może żyć z samej ropy naftowej? Swoją drogą, nam by się przydała podobna ilość śmigłowców Apache AH-64.
Bolo
Dwa powody: po pierwsze koszt wydobycia - w Rosji chyba ok.10 krotnie wyższy (zw względu na technologie, rodzaje pokładów i organizację itp.). Po drugie w AS pieczę nad tym trzyma rodzina rządząca, i spora część przychodów jest przeznaczana na wydatki państwa. W Rosji oligarchowie, korupcja i niewydolny system marnowania wszystkiego.
hvr
Ropa ropie nie równa, a koszty wydobycia nie wszędzie sa takie same.
Mux
Czyli do 2022 mają zapewne pełne obłożenie linii produkcyjnej. Ciekawe jak z realizacją ewentualnego kontraktu dla Polski.
Qba
Nawet nie startują
kil
wychodzi po 13 mln USD/szt. To daje 50 mln PLN. Nie mozna było podłączyc sie pod ten kontrakt i kupić 50 szt ?? Zamiast bic piane KRUKIEM ???
Radek
To jest świetna cena. Obawiam się. że tylko dla wojsk USA...ale może również dla sojuszniczych jak w przypadku Arabii Saudyjskiej. A przecież w cenie są jeszcze trenażery, system obsługi naziemnej, szkolenia, części.Cena znakomita. Spokojnie byłoby nas stać na 70 sztuk. Straciliśmy dużą szansę na prawdziwy skok jakościowy naszej armii.
Jaro
Nie można się podłączyć, bo Polska chce mieć offset jakiego świat nie widział. W takim wypadku wychodzi 39 mln USD/szt.
Marek
24 nowe a pozostałe są modernizowane.
Morgul
wow ładne zamówienie :)
Arek
Dla zastąpienia SU-22 polska powinna wziąć samoloty Ahrlac z RPA, irańskie czołgi Karrar, indyjskie śmigłowce Dhruv oraz północnokoreańskie rakiety Taepodong-2 a nader wszystko lotniskowiec Sao Paulo który właśnie wycofuje Brazylia!
wjabol
i jeszcze trochę generałów z San Escobar, bo nie służyli w LWP
Brasil
Co do propozyjcji, wszystko jest prawie ok. Prawie bo śmigłowce Dhruv są jedynie namacalnym dowodem, że Indie jeszcze nie potrafią konstruować własnych helikopterów.
ewa
wielkie mi haloooo, za chwilę, już za momencik, my tez dostaniemy DWA śmigłowce do ćwiczeń, wsiadanie/wysiadanie etc i co? łyso wam?
Podatnik
Nie my, a Grom.
cooky
i to jest kontrakt a nie 32 sztuki cholera wie kiedy.... już teraz pytać o używki zeby zmienić złom najlepiej AH1-W
heniek
32 sztuki i też za 3 mld USD
Junger
Swego czasu pojawiły się doniesienia medialne jakoby mielibyśmy kupić jedyne 24 sztuki Ah-64. Zastanawia mnie możliwość nabycia ponadto używanych ah-64 z zasobów US ARMY. Ah-1W Piechoty Morskiej podobno są mocno wyeksploatowane, choć sama konstrukcja Vipera zdaje się lepiej odpowiadać naszym wymaganiom.
DSA
24 sztuki, reszta to modernizacja śmigłowców US Army
aber
wychodzi jakies 50-60 mln zl za sztuke (15 mln $)
prostownik
Bzdury. Ta cena jest łączna, czyli z modernizacją i w dodatku dla USA. Nowy Apache kosztuje więcej od Superhorneta a ma tylko ułamek jego przeżywalności bojowej i skuteczności bojowej i na dodatek godzina lotu Apache kosztuje dużo drożej niż SH. Dlatego Apache powinny kupować kraje, które mają już wszystko, a dla Polski to marnowanie skromnych środków na obronę, które można wydać 100x skuteczniej.
dropik
niby jak ? wiekszość to modernizacja istniejących smigłowców armii amerykanskiej
Blabla
Mogli by Saudowie nam taki prezencik zrobić ;)