Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Barracuda w pierwszym zanurzeniu

Fot. DGA
Fot. DGA

„Suffren”, prototypowy okręt podwodny o napędzie atomowym typu Barracuda, przeprowadził pierwsze zanurzenie w ramach kolejnej fazy prób zdawczych. O tym fakcie poinformowała osobiście francuska minister obrony Florence Parly.

Zgodnie z informacją przekazaną przez francuskie ministerstwo obrony, „Suffren” zrealizował swoje pierwsze zanurzenie 28 kwietnia br. po opuszczeniu bazy morskiej w Cherbourgu. Zanurzenie to było elementem programu prób morskich prowadzonych pod nadzorem Dyrekcji generalnej do spraw uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement), które mają trwać przez najbliższe kilka miesięcy i potwierdzić zakładane możliwości tego okrętu podwodnego przed jego przekazaniem francuskiej marynarce wojennej (Marine nationale).

Zadanie jest realizowane bardzo dokładnie, ponieważ „Suffren” jest pierwszym z sześciu atomowych Barracud, jakie zamówiono w koncernie Naval Group. Dodatkowym utrudnieniem są obostrzenia sanitarne, związane z zagrożeniem epidemicznym COVID-19. Francuzi nie chcą bowiem, by na ich okręcie powtórzyła się sytuacja z lotniskowca „Charles de Gaulle”, gdzie u większości członków załogi potwierdzono zarażenie koronawirusem.

W tym celu już od 16 marca wprowadzono specjalne sytandardy, zabezpieczające ciągłość działania zakładów stoczniowych w Cherbourgu i programu Barracuda. Było to związane m.in. z poddaniem całego personelu, wyznaczonego na próby, kwarantannie zapobiegawczej oraz przeprowadzeniem u niego testów pod kątem obecności COVID-19. Na pokładzie okrętu obowiązkowe jest również noszenie masek oraz ścisłe przestrzeganie zasad higieny i dezynfekcji.

Francuzi przy tej okazji przypomnieli, jak ważnymi dla ich systemu obrony są atomowe, uderzeniowe okręty podwodne. Wskazuje się przede wszystkim, że są to środki „silne, trwałe i dyskretne”. Mogą one realizować szeroką gamę zadań: od odstraszania (dzięki przenoszeniu rakiet manewrujących o zasięgu powyżej 1000 km), poprzez ochronę grup okrętowych (w tym lotniskowcowych), zbieranie danych wywiadowczych, transport pododdziałów specjalnych i wreszcie atakowanie jednostek nawodnych i podwodnych przeciwnika.

image
Fot. DGA

Sześć zamówionych do tego czasu Barracud ma zastąpić sześć obecnie wykorzystywanych przez Francję uderzeniowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym typu Robis. Jednostki te były wprowadzane od 1983 do 1993 roku, jednak w międzyczasie przeszły gruntowną modernizację, przez co nadal są w pełni operacyjne.

Zanurzenie się „Suffrena” to sygnał, że program Barracuda toczy się bez przeszkód. Okręt ten był bowiem wodowany 12 lipca 2019 r. (w obecności francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona). W ciągu ośmiu miesięcy specjalistom z koncernu Naval Group udało się przeprowadzić cały program prób stoczniowych, zakończono na lądzie testy okrętowego system walki, pod koniec 2019 roku załadowano paliwo jądrowe do reaktora i go uruchomiono. Tak aby wreszcie w styczniu 2020 r. sprawdzić pierwsze testy wodoodporności.

image
Fot. DGA

Obecnie rozpoczęte próby morskie rozpoczęły się na kanale La Manche, ale mają się później przenieść na Atlantyk i Morze Śródziemne. Poza załogą oraz specjalistami z Naval Group w komisji odbiorczej znajdują się również przedstawiciele dowództwa Marine nationale, DGA, francuskiej Komisji Energii Atomowej i Alternatywnych Energii (CEA) oraz koncernu TechnicAtome.

Formalnym właścicielem okrętu jest jednak nadal koncern Naval Group. Podlega on jednak francuskiej marynarce wojennej jeżeli chodzi o dowodzenie operacyjne. Z kolei Dyrekcja DGA jest odpowiedzialna za próby, proces przyjmowania i przekazywania okrętu do Marine nationale. Przekazanie to ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.