Aviation Detachment 19-3 zakończony [FOTO]

26 lipca 2019, 07:29
b06e37fbeb4395ed1943d190f9f77197
33. Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego podczas ćwiczeń. Fot. B. Sulik

Zakończyło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo-desantowe Aviation Detachment 19-3.

Zobacz także
Reklama

Szkolenie rozpoczęło się 8 lipca br. i było drugą w tym roku rotacją Amerykanów w Powidzu w ramach szkolenia Aviation Detachment. Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń było dopracowanie i ujednolicenie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie i wymiana doświadczeń.

image
Aviation Detachment 19-3. Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera, Wojciech Pluciński

Tego typu szkolenia odbywają się w Powidzu cyklicznie, najczęściej dwa razy w roku: wiosną oraz latem lub jesienią. W ramach zakończonej rotacji do Powidza przyleciało ponad 100 żołnierzy z 37. eskadry lotniczej w Ramstein (37th Airlift Squadron, Ramstein Air Base). Przez dwa i pół tygodnia szkolili się oni wspólnie z żołnierzami 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Lotnicy wykorzystywali pięć samolotów: trzy amerykańskie C-130 J oraz dwa polskie C-130 E.

image
Aviation Detachment 19-3. Fot. B. Sulik

Intensywne szkolenie realizowano w polskiej przestrzeni powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem powidzkiego lotniska, toruńskiego poligonu oraz Pustyni Błędowskiej. Zaangażowany w szkolenie personel wykonywał szerokie spectrum zadań, które obejmowało m.in. loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, lądowanie na pasach nieutwardzonych, czy taktyczny załadunek i rozładunek ładunków. Każdego dnia planowano dwie misje: dzienną i nocną, które poprzedzone były przygotowaniem do lotu, a kończyły się jego omówieniem oraz niezbędnymi obsługami. Loty wykonywano w prawie każdych warunkach atmosferycznych pozwalających na ich bezpieczną realizację.

image
Aviation Detachment 19-3. Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera, Wojciech Pluciński

Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie udało się rozegrać tradycyjnych zawodów w precyzyjnym lądowaniu i precyzyjnym zrzucie ładunków, które miały być zwieńczeniem kończących się ćwiczeń.  

image
Aviation Detachment 19-3 / Fot. B. Sulik

Aviation Detachment (AvDet) to komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 2011 roku. Na stałe tworzy go grupa około 20 amerykańskich żołnierzy, która wzrasta do 200 osób na czas cyklicznie odbywających się szkoleń. Obecna rotacja AvDet 19-3 jest czternastą w historii 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24