Polityka obronna

Austria: skazali rosyjskiego szpiega - wypuścili rosyjskiego szpiega

Fot. Bundesheer Fotos - Flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Fot. Bundesheer Fotos - Flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Sąd krajowy w Salzburgu skazał austriackiego byłego pułkownika tamtejszych sił zbrojnych, który od 1987 r. pracował na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, na 3 lata więzienia. Wojskowy, którego zdemaskowanie w 2018 r. wywołało napięcia w relacjach na linii Moskwa-Wiedeń, wyszedł jednak we wtorek na wolność. Zgodnie z decyzją sądu okres spędzony w areszcie został bowiem wliczony w poczet zasądzonej kary więzienia.

Cały, obecnie zakończony skazaniem oskarżonego, proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Tym samym oficjalnie nie poznaliśmy personaliów rosyjskiego agenta. Jednak część źródeł wskazuje na niejakiego płk. Martina M. Zarzut, że przez 25 lat dostarczał on rosyjskiemu Głównemu Zarządowi Wywiadowczemu (GRU) cennych informacji uznał skazany były austriacki pułkownik za "bezpodstawny". Twierdził, że informacje o sytuacji w swoim kraju przekazywał na takich zasadach, jak czyniłby "zagraniczny korespondent" - wyjaśnił dziennikarzom adwokat rosyjskiego informatora. Emerytowany już wojskowy miał prowadzić działalność szpiegowską od lat 90. do bieżącego roku podczas czynnej służby. Według dziennika "Kronen Zeitung" w sumie od Rosjan mógł otrzymać ok. 300 tys. euro.

Prokuratura zarzucała mu działalność, która naraziła na szwank bezpieczeństwo militarne kraju oraz zdradę tajemnic państwowych. Jak pisaliśmy w marcu w Defence.24.pl, oskarżyciel miał zdradzić przy tym, że przykładem działań szpiegowskich miało być dostarczenie Rosjanom chociażby informacji dotyczących funkcjonowania łańcucha dowodzenia austriackich sił zbrojnych. „The Guradian” wskazał również, że domniemany rosyjski szpieg miał dostarczyć GRU informacje szczegółowe o pozycjach rozmieszczenia austriackiej artylerii. 

Szerzej o sprawie zatrzymania oraz rozpoczęcia sprawy 71-letniego oficera pisaliśmy na łamach Defence24.pl na początku marca tego roku "Agent GRU w austriackim wojsku stanął przed sądem", jak również poruszaliśmy wątki potencjalnej infiltracji austriackich służb specjalnych przez stronę rosyjską w artykule Infosecurity24.pl "Służby specjalne Austrii na rosyjskim kursie?".

Austriacki sąd uznał go winnym zarzutów związanych z szpiegostwem. Ława przysięgłych nie opowiedziała się jednak za nałożeniem grożącej mu maksymalnej kary 10 lat pozbawienia wolności, a skazała go jedynie na 3 lata więzienia. Co więcej, uznano, że półtora roku spędzone w areszcie jest wystarczające, tym bardziej, że "71-letni wojskowy nie przedstawia już sobą zagrożenia".

Ujawnienie wieloletniej współpracy austriackiego wojskowego z rosyjskim wywiadem wojskowym wywołało konsternację w otoczeniu ówczesnego kanclerza Austrii (od grudnia 2017 do maja 2019 r. i ponownie od stycznia 2020 r.) Sebastiana Kurza - prawicowego polityka nie kryjącego swej sympatii dla obecnie rządzących w Rosji. Jak zauważono, to właśnie cały skandal szpiegowski wymusił większą wstrzemięźliwość w demonstrowaniu prorosyjskiej postawy w wypadku Kurza. Szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaś zaplanowaną na grudzień 2018 r. wizytę w Moskwie.

PAP/JR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.