Reklama

Polityka obronna

Austria: skazali rosyjskiego szpiega - wypuścili rosyjskiego szpiega

Fot. Bundesheer Fotos - Flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Fot. Bundesheer Fotos - Flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Sąd krajowy w Salzburgu skazał austriackiego byłego pułkownika tamtejszych sił zbrojnych, który od 1987 r. pracował na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, na 3 lata więzienia. Wojskowy, którego zdemaskowanie w 2018 r. wywołało napięcia w relacjach na linii Moskwa-Wiedeń, wyszedł jednak we wtorek na wolność. Zgodnie z decyzją sądu okres spędzony w areszcie został bowiem wliczony w poczet zasądzonej kary więzienia.

Cały, obecnie zakończony skazaniem oskarżonego, proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Tym samym oficjalnie nie poznaliśmy personaliów rosyjskiego agenta. Jednak część źródeł wskazuje na niejakiego płk. Martina M. Zarzut, że przez 25 lat dostarczał on rosyjskiemu Głównemu Zarządowi Wywiadowczemu (GRU) cennych informacji uznał skazany były austriacki pułkownik za "bezpodstawny". Twierdził, że informacje o sytuacji w swoim kraju przekazywał na takich zasadach, jak czyniłby "zagraniczny korespondent" - wyjaśnił dziennikarzom adwokat rosyjskiego informatora. Emerytowany już wojskowy miał prowadzić działalność szpiegowską od lat 90. do bieżącego roku podczas czynnej służby. Według dziennika "Kronen Zeitung" w sumie od Rosjan mógł otrzymać ok. 300 tys. euro.

Prokuratura zarzucała mu działalność, która naraziła na szwank bezpieczeństwo militarne kraju oraz zdradę tajemnic państwowych. Jak pisaliśmy w marcu w Defence.24.pl, oskarżyciel miał zdradzić przy tym, że przykładem działań szpiegowskich miało być dostarczenie Rosjanom chociażby informacji dotyczących funkcjonowania łańcucha dowodzenia austriackich sił zbrojnych. „The Guradian” wskazał również, że domniemany rosyjski szpieg miał dostarczyć GRU informacje szczegółowe o pozycjach rozmieszczenia austriackiej artylerii. 

Szerzej o sprawie zatrzymania oraz rozpoczęcia sprawy 71-letniego oficera pisaliśmy na łamach Defence24.pl na początku marca tego roku "Agent GRU w austriackim wojsku stanął przed sądem", jak również poruszaliśmy wątki potencjalnej infiltracji austriackich służb specjalnych przez stronę rosyjską w artykule Infosecurity24.pl "Służby specjalne Austrii na rosyjskim kursie?".

Austriacki sąd uznał go winnym zarzutów związanych z szpiegostwem. Ława przysięgłych nie opowiedziała się jednak za nałożeniem grożącej mu maksymalnej kary 10 lat pozbawienia wolności, a skazała go jedynie na 3 lata więzienia. Co więcej, uznano, że półtora roku spędzone w areszcie jest wystarczające, tym bardziej, że "71-letni wojskowy nie przedstawia już sobą zagrożenia".

Ujawnienie wieloletniej współpracy austriackiego wojskowego z rosyjskim wywiadem wojskowym wywołało konsternację w otoczeniu ówczesnego kanclerza Austrii (od grudnia 2017 do maja 2019 r. i ponownie od stycznia 2020 r.) Sebastiana Kurza - prawicowego polityka nie kryjącego swej sympatii dla obecnie rządzących w Rosji. Jak zauważono, to właśnie cały skandal szpiegowski wymusił większą wstrzemięźliwość w demonstrowaniu prorosyjskiej postawy w wypadku Kurza. Szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaś zaplanowaną na grudzień 2018 r. wizytę w Moskwie.

PAP/JR

Reklama

Komentarze (14)

 1. iks

  płk Redl musiał strzelić sobie w łeb. Jaki kraj taki wyrok

 2. tttttt

  Jakby był to szpieg naprawdę zagrażający Rosji, miałby już kapliczkę na cmentarzu. A to pewnie zwykły nadajnik - gaduła. Płacili mu to gadał.

 3. codybanks

  Ta Austria cicho siedzi, a ma tę samą krew co Niemcy w cazsie II WŚ !! Niby oni nie winni !!!???

 4. zelig

  300 000 euro za 25 lat pracy to cale 1000 euro miesiecznie.... i jak tu w cokolwiek wierzyc :D

 5. chagidiel666

  austryjacka sympatie lepiej inwigilowac bo oni to rax pokazali jak sie sympatia z kominow w postaci co2 do atmosfery dostala. niemcy zreszta pobudowali weglowa elektrownie to tex powinni byc ostrozni

 6. gosc222

  Ale boją się Rosjan hahahaha

 7. Wasko

  3 lata to kpina z sądownictwa i ze zdrowego rozsądku i naplucie w twarze tym którzy czasami narażają swoje życie dla własnego kraju. Jak widać nie tylko sądy w Polsce to bagno.

  1. Sąd orzeka na podstawie przepisów uchwalanych przez ustawodawcę.

  2. Cóż

   Tzw. "Sądy" sa kpiną z prawa zwyczajowego, cały "system prawny" polegający na reinterpretacji kodeksów grubych na dziesiątki tysięcy stron to czysty talmudyzm który jest obcy Europejczykom.

 8. Sidematic

  Za zdradę oficer powinien dostać 25 lat, tak jak było za komuny a nie jakieś śmieszne 3 lata. Tym bardziej, że robił to dla kasy. Publiczne zerwanie dystynkcji, pozbawienie emerytury i na 25 lat do kicia.

  1. Grredo

   Ten wyrok tylko zachęci potencjalnych naśladowców. Powinni go skazać ba te 10 lat lub przynajmniej skonfiskować majątek i kazać zwracać wynagrodzenie z odsetkami.

  2. BUBA

   Jak sie z kims podzielil....

  3. Xd

   No popatrz a takiemu jednemu zdrajcy pomniki u nas stawiają

 9. ityle

  Za zdradę powinna być czapa.

 10. co więcej powiedzieć

  Wstyd

 11. AWU

  Za Cesarza FJ I gdy polscy premierzy rządzili Austrią gościu po prostu by dostał pistolet z jednym pociskiem do wykorzystania na sobie, ale takich afer nie było gdyż cały kontrwywiad na Moskwę to byli Polacy którzy byli zdolni dusić zarazę w zarodku !

 12. Ass

  Szpieg z Austrii w Rosji jadałby arszenik. Taka różnica.

 13. andys

  Widocznie to szpiegostwo to pic na wodę. Austria przeprowadzila te propagandowa akcje i juz moze sie odhaczyć u hegemona na jakiś czas.

 14. Fanklub Daviena

  Akurat w Austrii to nic dziwnego - tam szpiegowanie nie przeciw Austrii (a np. przeciw USA czy Rosji) jest całkowicie legalne a przeciw Austrii raczej lekko karalne... :)

Reklama