Reklama

Technologie

AS 2021: Opłot walczy o Egipt i Pakistan?

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Podczas wystawy Arms and Security 2021 w Kijowie koncern Ukroboronprom zaprezentował czołg podstawowy T-84 MB Opłot w dotychczasowym wariancie, ale latem mają zostać ukończone prace nad pozbawionym rosyjskich komponentów, unowocześnionym wariantem Opłot-2M. Zainteresowanie tą konstrukcją oprócz sił zbrojnych Ukrainy wyraziły m. in. Egipt i Pakistan.

T-84 Opłot-M to czołg podstawowy o masie ok. 51 ton, z trzyosobową załogą, będący rozwinięciem konstrukcji radzieckiego T-80UD. Uzbrojenie czołgu stanowi gładkolufowa armata KBA-3 (46 pocisków) kalibru 125 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy 7,62 mm (1250 pocisków) oraz zdalnie sterowany karabin maszynowy KT-12,7 (NSW) kalibru 12,7 mm (450 pocisków). Ochronę zapewnia pancerz reaktywny Nóż konstrukcji krajowej, ale też systemy ostrzegania przed opromieniowaniem i aktywne systemy zakłócania takie jak promienniki Warta (odpowiednik rosyjskiego systemu Sztora) czy wyrzutnie granatów dymnych Tucza.

Czołgi w wersji T-84 Opłot-BM otrzymał też nowe optoelektroniczne systemy obserwacyjne i celownicze, lampy LED, nowe systemy łączności i nawigacji korzystające z danych GPS/INS. Dla zasilenia nowej elektroniki pojazd otrzymał pomocnicze źródło prądu (APU), stosowane gdy silnik nie pracuje. Sama jednostka napędowa to silnik 6TD-2 o mocy 1200 KM, która zapewnia T-84 bardzo dobre parametry trakcyjne.

image
Szczegóły wyposażenia czołgu Opłot BM. Fot. J.Sabak

W ramach realizacji projektu Opłot-2M planowana jest dalsza modernizacja i zastąpienie zarówno komponentów rosyjskich jak też dostarczanych wcześniej przez zakłady znajdujące się obecnie na terytorium kontrolowanym przez separatystów lub na Krymie. Umożliwi to nie tylko oferowanie maszyn na eksport ale też dla własnych sił zbrojnych. Zdaniem Wasyla Kryłasa, produkcja może sięgać nawet 15 wozów miesięcznie, rzecz jasna o ile będą tak duże zamówienia.

Wśród bardzo prawdopodobnych nabywców czołgów Opłot wymieniano podczas wystawy Arms and Security 2021 przede wszystkim Pakistan i Egipt. Wysokiego szczebla delegacje przedstawicieli ministerstw obrony i sił zbrojnych obu tych krajów odwiedzili w kwietniu i maju zakłady w Charkowie i mieli okazję widzieć w akcji ukraiński sprzęt, w tym czołgi Opłot. Ich przedstawiciele byli też aktywni podczas targów w Kijowie.

Pakistan posiada już na uzbrojeniu pozyskane z Ukrainy czołgi T-80UD, a obecnie szuka następcy dla około 600 czołgów chińskich Type 59, które są najstarszymi obecnie w służbie. Egipt również wyraża zainteresowanie czołgami Opłot, które o kontrakt konkurują w tym kraju z maszynami rosyjskimi. Ewentualny sukces maszyny ukraińskiej byłby podwójnie bolesny dla interesów i wizerunku Moskwy w regionie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze