Reklama

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony będą pierwszym zagranicznym, a drugim ogólnie, po amerykańskich siłach powietrznych, użytkownikiem latających zbiornikowców KC-46A Pegasus, których konstrukcja bazuje na cywilnym Boeingu 767-2C. Decyzja rządu japońskiego o pozyskaniu trzech samolotów tego typu została podjęta zaledwie miesiąc po oblocie pierwszego egzemplarza w docelowej konfiguracji. Japończycy zapłacą za każdy zbiornikowiec 173 mln USD. Środki na ten cel zabezpieczono już w japońskim budżecie obronnym na 2016 rok. Kontrakt z Boeingiem ma zostać oficjalnie podpisany w przyszłym roku, a maszyny trafią na Wyspy Japońskie ok. 2020 roku. Konkurentem zwycięzcy był Airbus, który oferował A330 MRTT. 

Rząd w Tokio podjął decyzję kierując się zdolnością KC-46A do tankowania samolotów hybrydowych V-22 Osprey, a także dotychczasowymi doświadczenia z eksploatacji tankowców opartych na konstrukcji Boeinga 767. W latach 2008-2010 Japonia otrzymała cztery powietrzne zbiornikowce KC-767J. 

W 2011 roku podjęto decyzję, zgodnie z którą KC-46A Pegasus został perspektywicznym tankowcem amerykańskich sił powietrznych. Do 2027 roku Boeing ma dostarczyć 179 samolotów, a cały program jest jednym z aktualnych priorytetów US Air Force.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Luke

    A moze by tak Polska kupila 3-4 sztuki, bo musimy i bedzie potrzeba!

    1. rapid

      Polska wraz z Holandią i Norwegią mają zamiar kupić 4 szt ze stajni Airbusa