Abramsy z aktywnym systemem ochrony rozmieszczone w Europie [ANALIZA]

28 lipca 2020, 13:08
EdMzbhwX0AEFKcn
Fot. Sgt. Evan Ruchotzke/U.S. Army
Reklama

U.S. Army rozmieściło w Niemczech czołgi podstawowe M1 Abrams z aktywnym systemem ochrony pojazdów Trophy. Ten izraelski system opracowany przez spółkę Rafael niedawno został zakupiony i trafił na wyposażenie amerykańskiej armii. Wcześniej zakupiły go izraelskie wojska lądowe, gdzie trafiły na wyposażenie czołgów podstawowych Merkawa Mk 4 oraz Mk 3 i bojowych wozów piechoty Namer.

U.S. Army Europe poinformowała, że elementy pierwszych dostarczonych systemów Trophy zostały przewiezione do Europy oraz zainstalowane i wstępnie przetestowane na ośmiu wybranych egzemplarzach M1A2SEPv2 Abrams, które zostały pozyskane w ramach trwającego równolegle ćwiczenia przerzutu uzbrojenia i wyposażenia jednego batalionu pancernego zmagazynowanego w składach Army Prepositioned Stock (APS).

Testy systemu Trophy, które odbywają się na poligonie Bergen-Hohne w Niemczech, gdzie po ich zakończeniu systemy mają zostać zdemontowane i wrócić do USA. Nie zostały ujawnione główne cele i szczegóły prowadzonych prób, jednak najprawdopodobniej mają one na celu – między innymi – sprawdzenie możliwości szybkiej instalacji Trophy w warunkach polowych oraz przetestowanie samego systemu w warunkach poligonowych.

Trophy to izraelski aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) typu hard kill opracowany przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (RADS). Systemy ASOP są przeznaczone do zapewniania osłony ciężkim wozom bojowym przed pociskami wystrzelonymi z granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te występują w dwóch wersjach — soft kill, który działa niekontaktowo poprzez zmylenie nadlatującego pocisku oraz hard kill, który działa kontaktowo poprzez fizyczne zniszczenie pocisku własnym przeciwpociskiem. 

Działania Trophy opiera się na tej drugiej zasadzie, gdzie system ten wykrywa, śledzi i w przypadku kursu kolizyjnego zagrożenia wystrzeliwuje przeciwpociski neutralizujące niebezpieczeństwo w półkulistej sferze w bezpiecznej odległości od chronionego pojazdu. Pocisk jest wykrywany z wykorzystaniem radaru z płaskimi, stałymi antenami, który przekazuje tę informację do systemowego komputera. Ten oblicza niezbędne parametry technicznego pocisku takie jak jego prędkość i trajektoria i określa oraz to czy stanowi on realne zagrożenie. Dodatkowo określone zostaje także miejsce startu tego pocisku, którego lokalizacja jest przekazywana do systemu kierowania ogniem, co pozwala załodze na ostateczną neutralizację zagrożenia. 

image
Fot. Rafael

W przypadku określenia nadlatującego pocisku jako zagrożenia, ze specjalnej wyrzutni wystrzeliwany jest efektor formowany wybuchowo (MEFP), który dokonuje jego fizycznej neutralizacji w odległości od 10 do 30 metrów od chronionego wozu. Przeciwpocisk według deklaracji ma nie stanowić zagrożenia dla otoczenia pojazdu takiego jak współpracująca z nim własna piechota czy obiektów i osób cywilnych. Co warte podkreślenia system jest w stanie zwalczać jednocześnie kilka celów dzięki dysponowaniu kilkoma wyrzutniami przeciwpocisków, a system automatycznego ładowania pozwala na ich wielokrotne wykorzystanie w krótkim czasie. W celu uniknięcia potencjalnych uszkodzeń od ostrzału i odłamków wszystkie elementy systemu są zabezpieczone osłonami pancernymi.

System Trophy występuje w trzech różnych wersjach dla różnych klas wozów bojowych — lekkiej LV dla lekkich pojazdów opancerzonych, średniej MV dla lżejszych wozów bojowych (o masie od 10 do 30 ton) i ciężkiej HV dla ciężkich wozów bojowych. Najpopularniejszą obecnie wersją tego systemu jest ciężka Trophy HV, która jest instalowana głównie na czołgach podstawowych, w tym na Abramsach. Pełna masa tego systemu wynosi 800 kg i jest on rozmieszczony po obu stronach wieży. 

Pierwszym odbiorcą tego systemu był rodzimy gestor w postaci izraelskiej armii, która w 2007 roku podjęła decyzję o wprowadzeniu tego systemu na wyposażenie swoich najnowszych ciężkich wozów bojowych — czołgów podstawowych Merkawa Mk. IV i bojowych wozów piechoty Namer. Proces integracji tego systemu rozpoczął się w 2009 roku i od tego momentu system ten był wielokrotnie wykorzystywany w warunkach bojowych. Dziś praktycznie każdy pojazd bojowy, jaki ma znaleźć się w strefie działań, musi być wyposażony w ten system. Obok dwóch wspomnianych wozów jest też instalowany na Merkawach Mk 3. W przeciągu ponad 10 lat służby system ten wielokrotnie zneutralizował zagrożenie ze strony nadlatujących pocisków, chroniąc życie i zdrowie izraelskich czołgistów. Potwierdzonych zostało co najmniej kilkanaście skutecznych przechwyceń, a ani jeden wóz wyposażony w ten system nie został porażony.

W 2017 roku w związku z pilną potrzebą operacyjną wyposażenia własnych czołgów w systemy tego typu U.S. Army przeprowadziła jego pierwsze testy na czołgach Abrams, które zakończyły się pełnym powodzeniem. Zdaniem oficera wykonawczego programu Ground Combat Systems (GCS) gen. maj. Davida Basseta, który jest odpowiedzialny za wdrożenie aktywnego systemu ochrony dla M1 Abrams, system Trophy "działał tak, jak w reklamie". Z tego powodu system ten został wybrany jako tymczasowe rozwiązanie do czasu, gdy trwający obecnie program Modular Active Protection System (MAPS) zakończy się opracowaniem docelowego systemu tego typu. 

System Trophy jest jedynym na świecie aktywnym systemem ochrony pojazdów, który został przetestowany i sprawdzony w warunkach bojowych oraz może pochwalić się już 10-letnią nienaganną służbą liniową. Setki godzin pracy tego systemu w izraelskiej armii oraz pełna i pewna ochrona, jaką zapewniał osłanianym wozom bojowym, skłoniły amerykańską armię do zainteresowania się tym systemem z myślą o czołgach podstawowych M1 Abrams.

Departament Obrony USA we wrześniu 2017 roku zawarł kontrakt o wartości ok. 9,9 mln USD z koncernem General Dynamics Land Systems, czyli producentowi M1 Abrams, na modyfikacji tych wozów w celu instalacji na nim tego systemu w pierwszym przewidzianym do wyposażenia w nie Pancernym Brygadowym Zespole Bojowym (ABCT). W czerwcu 2018 roku kolejny kontrakt o wartości do ok. 193 mln USD tym razem na zakup pierwszych systemów Trophy HV został przyznany spółce Leonardo DRS (amerykańskiemu partnerowi izraelskiego Rafaela). W produkcji i integracji tych systemów blisko współpracować mają ze sobą trzy spółki: RADS (twórca i producent ASOP), Leonardo DRS (lokalny producent i integrator ASOP) oraz GDLS (producent integrowanych czołgów).

image
Fot. Rafael

W październiku 2019 roku Leonardo DRS (w kooperacji z Rafael) poinformowało o dostarczeniu pierwszych systemów Trophy HV dla U.S. Army, co otworzyło drogę do rozpoczęcia procesu integracji z nim pierwszych egzemplarzy jednej z najnowszych wersji Abramsa - M1A2SEPv2. Według dostępnych informacji, przekazywanych zarówno przez Leonardo DRS jak i US Army, docelowo planowane jest pozyskanie tych systemów dla czołgów Abrams czterech Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych.

Najprawdopodobniej więc w najbliższym czasie dojdzie do dostaw kolejnych systemów tego typu, które trafią na wyposażenie kolejnych pododdziałów pancernych amerykańskiej armii, a do jego wykorzystania mają być dostosowywane kolejne wersje Abramsów, jak choćby M1A2 SEP v3. Niedawno natomiast General Dynamics otrzymał kontrakt o wartości nieco ponad 44 mln USD na dostawę zmodyfikowanej elektroniki do systemów kierowania ogniem Abramsów zintegrowanych z Trophy (Departament Obrony poinformował o nim oficjalnie 17 lipca). Sam system jest cały czas rozwijany – według informacji udostępnionych przez Leonardo DRS istnieje możliwość opcjonalnego dodania do niego systemów wykrywających odpalenie wrogich pocisków przeciwpancernych w podczerwieni (pasywnie), jak i systemu zakłócającego naprowadzanie ppk działającego w podczerwieni (IRCM). 

Obecnie prowadzone próby tych systemów w Europie, czyli w jednym z bardziej prawdopodobnych rejonów działań bojowych w przypadku wybuchu potencjalnego konfliktu zbrojnego, mogą dostarczyć Amerykanom ważnych informacji dotyczących eksploatacji czy przyszłego wykorzystania Trophy. System ten został też zakupiony przez Niemcy, dla czołgów Leopard 2 wydzielonych do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (VJTF) na 2023 rok.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 119
Reklama
Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:16

bardzo ładnie się sprawdził podczas II Intifady tylko 49 zniszczonych Merkaw, ładnie się Kornetom Palestyńskim opierał

Jerycho
środa, 29 lipca 2020, 21:28

To CHYBA z podręczników Hizby Hahahaha

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:18

Palmelku stracili w Ii Intifadzie całe trzy merkavy, wszystkie na dużej mocy fugasach . masz coś jeszcze do dodania.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:12

Taak a skad wziałeś Palmel te urojone dane:))

Andrzej
środa, 29 lipca 2020, 11:44

Emigracja Rosyjskich Żydów do Izraela,to najbardziej wartościowy transfer w historii Izraela. To dało Izraelowi napływ najlepszych sowieckich naukowców.

Faryzeusz
środa, 29 lipca 2020, 18:32

Poza Ciolkowskim co go BOLSZEWIZM ukatrupil w35r w kałudze razem z 46 tys żydów rosyjskich w specjalnie dla nich zbudowanym obozie koncentracyjnym Można go do dzisiaj zobaczyc Welcome po hebrajsku

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 09:40

No takich bredni dawno nei czytałem. Ciołkowski zmarł na raka zoładka a w kałudze mieszkał z własnego wyboru.

środa, 29 lipca 2020, 16:52

Większej bzdury dawno tu nie czytałem. Chociaż nie, czekaj, ciągle tu piszą w komentarzach takie "prawidła"...

poprawność polityczna D-24 to jak widać podstawa
wtorek, 28 lipca 2020, 21:10

A ten trafiony przez innego Abramsa na ćwiczeniach w Teksasie-o czym tak bardzo milczycie od tygodnia- też miał taki pancerz?

Gts
środa, 29 lipca 2020, 18:52

"Trafienie poszło w zasobnik z boku wieży, a następnie rykoszetem w celownik panoramiczny dowódcy, powodując jego oderwanie. Ładowniczy siedział na włazie, w wyniku trafienia stracił dwa palce i doszło do penetracji jamy brzusznej" - zapewne odłamkiem, skoro przeżył. Jeszcze coś odnośnie waszych trollowskich manipulacji odnośnie przebicia pancerza? Pocisk ćwiczebny ma masę ok 8 kg wystrzelony z działa ma prędkość ponad 1300 m/s co potrafi narobić szkód w osprzęcie, jednak nie eliminuje czołgu z walki.

Nikt
środa, 29 lipca 2020, 21:56

To był w dodatku pocisk burząco odłamkowy

ktos
środa, 29 lipca 2020, 10:01

a czy artykul jest o cwiczeniach w USA czy o dostawach broni do Europy? Odpowiesz na moje pytanie to odpowiesz sobie na swoje.

Lord
środa, 29 lipca 2020, 08:45

A był trafiony PPK?

Eter
środa, 29 lipca 2020, 07:56

Milczą tak jak o tych dwóch armatach przestrzelonymi przez jednego t-72 na ostatnich ćwiczeniach ruskich rezerwistów. Żądamy prawdy ze sputnika!

Juliusz Cezar
środa, 29 lipca 2020, 17:33

Przestań się mazać i grać zawsze kartą Ruskich kiedt amerykański sprzęt, jak każdy na świecie, okazuje się wadliwy. Trochę samokrytyki George.

Faryzeusz
wtorek, 28 lipca 2020, 22:26

Bo to nie merkava4 z iron trophy Tylko nędzny sep3

Jaro
czwartek, 30 lipca 2020, 09:51

Merkava to dopiero w ostatniej odsłonie w miarę poważny czołg, a to dzięki dopływowi radzieckich specjalistów z rozpadającego się ZSRR

Gruzin
środa, 29 lipca 2020, 23:59

Idę o ZAKŁAD ze GŁUPEK się odezwie

Gromik
środa, 29 lipca 2020, 23:55

Sęp 3 to BARDZO niewygodny pojazd rozrywkowy Polecam salon gier komputerowych

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:19

Jestes smieszny:)) Nie ma czegoś takiego jak Iron trpphy, sa systemy Iron Fist i Trophy a Merkava ml4 to ledwo poziom M1A2

Konfundator
środa, 29 lipca 2020, 23:51

Cień ironii dotarl? Czy obił się o uszy?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:11

Wow odwracanei kota ogonem z innego konta, jak widze:))

Sarmata
wtorek, 28 lipca 2020, 18:55

Dobrze ze mają tą aktywną oochroonę bo może na poligonach nie będą sobie rozwalali tych niezniszczalnych czołgów amunicją ćwiczebną. Swoją drogą już wiadomo dlaczego w Iraku abramsy padały jak muchy, bo jesli są uszkadzane z 2 km amunicją cwiczebną to zwykły pocisk robi z nich sito. Hollywood robi jednak dobrą robotę.

sobota, 1 sierpnia 2020, 13:05

Jestem tu chyba pierwszy raz i od razu trzasąłem żeś troll kacap. Łatwo was dostrzec.

Gts
środa, 29 lipca 2020, 18:53

"Trafienie poszło w zasobnik z boku wieży, a następnie rykoszetem w celownik panoramiczny dowódcy, powodując jego oderwanie. Ładowniczy siedział na włazie, w wyniku trafienia stracił dwa palce i doszło do penetracji jamy brzusznej" - zapewne odłamkiem, skoro przeżył. Jeszcze coś odnośnie waszych trollowskich manipulacji odnośnie przebicia pancerza? Pocisk ćwiczebny ma masę ok 8 kg wystrzelony z działa ma prędkość ponad 1300 m/s co potrafi narobić szkód w osprzęcie, jednak nie eliminuje czołgu z walki. Temu drugiemu trollowi już też odpisałem, co pewnie widzisz już na jego ekranie.

Wnuk Błochina
środa, 29 lipca 2020, 10:47

Znowu ty? Dalej kłamstwa i propaganda żeby przymilic się Rosji. Znowu się poniżasz...

pompidu
środa, 29 lipca 2020, 17:16

Bardziej niż to już chyba niemożna.

Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:19

dowiedz się ile Merkaw z tym pancerzem zostało zniszczonych ruskimi Kornetami podczas II Intifady

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:17

Sam chciałes: Podczas drugiej Intifady zostały zniszczone trzy Merkavy 2/3 z czego wszystkie przez eksplozje fugasów o dużej mocy. Masz cos jeszcze do dodania?:)

Antysrutnik
środa, 29 lipca 2020, 08:17

~Sarmata~ napisz ile waszych czołgów paliło się jak świeczki.Zmieniasz nick i myślisz że nikt nie wie co tu robisz potomku radzieckiej armi.

Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:22

a ty napisz coś o pociskach z zubożonym uranem stosowanym przez amerykańska armię i jakie są tego skutki w Iraku, nawet Rosjanie szanują ziemię aby nie świeciła w nocy

Nikt
środa, 29 lipca 2020, 21:57

Dlatego wproadzają do służby swoje pociski ppanc z zubożonym uranem xD

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:19

Pierwsze kłamstwo to to ze zubozony uran jest radioaktywny, drugie to to ze Rosjanei nie uzywaja takeij amunicji. Jesteś coraz bardziej załosny Palmel:)

czwartek, 30 lipca 2020, 08:24

Davien zubożony uran jest radioaktywny wszys o tym wiedzom tylko Ty niewiesz proponuję powrót do szkoły

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:12

No to widac jak wy w Rosji robicie ten wasz zubozony uran:) A potem zdziwienie że załogi czołgów w FR swieca po nocy::)

Bat
czwartek, 30 lipca 2020, 11:50

Radzę poczytać o zubożonym uranie. Jego promieniowanie nie jest większe niż promieniowanie tła. Używa się go choćby przy budowie samolotów pasażerskich i okrętów.

Sarmata
środa, 29 lipca 2020, 11:30

Naszych Polskich zero.A waszych ukrainskich?

Yossarian
czwartek, 30 lipca 2020, 09:55

"Naszych polskich"? Chyba naszych! Aaa, i nauczcie się w tym Ołgino nie robić błędów: "polskich" z małej litery, bo tak w NASZYM języku piszemy przymiotniki. Ale skąd ruski troll ma to wiedzieć... Zamiast w wódkę, śledzie i czołgi zainwestujcie w kurs języka polskiego :P

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:21

Po pierwsze nie jestes Polakiem ale Rosjaniniem wiec cała mase waszego złomu wam spalili

Juliusz Cezar
środa, 29 lipca 2020, 21:11

Dejwien, ty przecież też nie jesteś polakiem, nawet podpisujesz się po amerykańsku. Więc?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:15

Juliuszku, jak rozumiem ze każa ci te dziwne, niezrozumiale dla ciebei znaczki z polskeigo alfabetu przepisywac z gotowców, ale naprawde mógłbys sie w końcu polskiego nauczyc jak juz zasmiecasz nasze forum:)

Kot
czwartek, 30 lipca 2020, 11:51

A ty jesteś Włochem? No chyba że rzymianinem...

Juliusz Cezar
czwartek, 30 lipca 2020, 17:54

Moja nazwa jest spolszczona adwokacie diabła :) No chyba, że teraz polskiłaciński, to gratuluję dedukcji.

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:13

No i złapali ruskeigo trolla:) Teraz mozesz zacząć szalec:)

Marek
środa, 29 lipca 2020, 07:54

Nie ma to jak ruski Ka 52, który na "Zapad-17" pokazał, że lubi postrzelać do obserwujących manewry cywili.

Murf fanem Polski
środa, 29 lipca 2020, 00:58

To z Pustynnej Burzy; „W sumie 23 M1A1 zostało uszkodzonych lub zniszczonych podczas wojny. Z dziewięciu zniszczonych czołgów Abrams, siedem zostało zniszczonych przez przyjazny ogień, a dwa zostały celowo zniszczone, aby zapobiec schwytaniu po uszkodzeniu. [35] Niektóre inne odniosły niewielkie uszkodzenia w walce, z niewielkim wpływem na ich gotowość operacyjną. Bardzo niewiele czołgów M1 zostało trafionych ogniem wroga i żaden nie został zniszczony w bezpośrednim wyniku ognia wroga, z których żaden nie spowodował ofiar śmiertelnych. " I znowu w OIF: „Podczas inwazji co najmniej dziewięć czołgów Abrams zostało unieruchomionych ogniem z granatów o napędzie rakietowym. [41] Do marca 2005 roku około 80 czołgów Abrams zostało wypartych z akcji przez ataki wroga; [42] 63 czołgi zostały przywrócone, podczas gdy 17 zostało uszkodzonych nie do naprawienia [43], z czego 3 na początku 2003 r. [44] Od sierpnia 2005 r. do kwietnia 2008 r. co najmniej 20 czołgów tego typu zostało zniszczonych. " Jest jeszcze raz skuteczność Naksów dla T-72: „Jednym z osiągnięć M1A1 było zniszczenie siedmiu T-72 w potyczce z bliska (mniej niż 50 jardów (46 m)) w pobliżu Mahmoudiyah, około 18 mil (29 km) na południe od Bagdadu, bez strat USA”. To tyle, jeśli chodzi o umieranie jak muchy.

Sarmata
środa, 29 lipca 2020, 11:33

Ja pisalem o stratach Irackich abramsow w walce z Panstwem Islamskim. Czytaj ze zrozumieniem. A Saddam używał naszych Polskich czołgów .kupował je u nas. Tak że nie ma niestety czym sie cieszyc że są takie słabe.

Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:27

amerykanie używali pocisków z zubożonym uranem dowiedz się jakie są tego skutki i dlaczego tam ziemia świeci w nocy, nawet Rosjanie nie niszczą matki ziemi, zubożony uran możesz nosić w kieszeni i nic nie jest ( kuzynka pracowała w Świerku ) ale podpal go to co działo się w Iraku i jakie są tego skutki

Anty rusofil
czwartek, 30 lipca 2020, 11:58

Rosjanie gdyby mieli mniej terenu a nie 17 mln km2 już dawno ugotowali by się w swoim sosie. Tam stare okręty atomowe leżą i gniją w płytkiej wodzie, w bałtyku topili broń chemiczną a z Kaliningradu ścieki bez oczyszczania trafiają do bałtyku. Na Syberii pada czarny śnieg a dodatkowo ciągle coś im tam promieniowanie skacze po awariach ich super atomowych rakiet czy innych zabawek którymi Rosja chce napromieniować cały świat.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:21

Palmelku przeczysz sam sobie i to co zdanie:)) Ale jak widać nie znasz polskeigo i tylko przepisujesz gotowce;)

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:23

Straty irackich Abramsów wyglądały jak straty rosyjskich czołgów w czwerwcu 1941r. zniszczone kilka porzucona przez zwiewające załogi cała reszta:) Saddam kupował czołgi gdize sie dało ale akurat Lew Babilonu to ich produkcja i nei uzywał polskich czołgów bo jakos nei przypominam sobie PT-91 w armii Irackiej ale rosyjskich małpich wersji eksportowych :)

Sarmata
środa, 29 lipca 2020, 23:16

Saddam kupował za czasów PRL i kupowal nasze wspaniałe T-72M, takie same jakie mamy na stanie. Są nawet gorsze od waszych Davien ukrainskich T-84 Opłot.

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 09:45

Sarmata, wy nei macie w Rosji T-72M, bo to wersja eksportowa. Kupował wasze małpie wersje T-72. A T-72 nie był nigdy polskim czołgiem, to konstrukcja rosyjska produkowana w małpiej wersji w Polsce na licencji. Ale jak zwykle masz zero wiedzy.

ruski mordor
środa, 29 lipca 2020, 00:43

żeby być ruskim trollem wystarczy kłamać i siać dezinformację Wymyślać na poczekaniu brednie nie ma znaczenie jakiego stopnia ale co to za bycie... :)

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:12

WIraku to jak muchy padały rosyjskei teciaki nei będąc nawet w stanie z kilkudziesięciu metrów uszkodzić Abramsów wiec dawno tak sie nei usmiałem:)

Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:30

wyjaśnij dlaczego padały to przez zubożony uran który był w amerykańskich pociskach przeciwpancernych , nawet Ruscy nie wpadli na pomysł aby niszczyć matkę ziemię, zobacz jakie są tego skutki ich użycia w Iraku

Stepmen
środa, 29 lipca 2020, 21:24

To ja już nie wiem. Mateczka Rassija czy Matka Ziemia. Iwanow, zdecyduj się.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:22

Palmel, rosjanie używają amunicji ze zubozonego uranu na okragło ale jak widać nie masz zielonego pojęcia co za bzdury wypisujesz:))

Putler
wtorek, 28 lipca 2020, 23:31

A na T72 nadal załoga na pancerzu robi za ochronę :)

Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:30

niespełnione marzenia

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:22

Powiedz to załogom tych 320 T-72 co wyleciały w powietrze w Syrii.

Nikt
wtorek, 28 lipca 2020, 23:12

No optyka ma to do siebie, że przy trafieniu odłamkami kruszy się szkło ochronne, a ludzie nie mają wrodzonej odporności na wybuchy więc taki M1002 jest w stanie mocno zronic człowieka. i podasz gdzie w tym Iraku padały jak muchy, bo według danych które Wikileaks wydobyło to zniszcozno bagatela 5% porażonych czołgów(przez ręczne środki ppanc)

whm
środa, 29 lipca 2020, 07:49

Padały jak much i już, bo tak ruskim pisać wygodnie.

Norm
wtorek, 28 lipca 2020, 23:08

Tia....padały jak muchy w Iraku... Chyba t55 ty ruski trolu!

Palmel
środa, 29 lipca 2020, 16:33

amerykańskie pociski miały zubożony uran i dlatego padały, zobacz jakie są tego skutki nawet Ruscy nie wpadli na pomysł niszczenia matki ziemi i zobacz jak ziemia tam w nocy świeci

Rhotax
środa, 29 lipca 2020, 21:19

Pociski Swiniec 1 i 2 mają uran w sobie i jeszcze jakieś - nie pamietam . FR stosuje Uran od dawna . Zubożony nie świeci i jest 40% tańszy od Wolframu -- trujace sa zwiazki Uranu ale bez przesady jak wszystkich ciezkich metali . No i musza najpierw powstać a chyba nikt tam z kanistarmi z kwasem nie polewa szczatków pocisków ?

Pawel
wtorek, 28 lipca 2020, 22:32

Rozumiem ze Irakijczycy oczywiscie byli w zmowie z Holywood jak przegrywali sromotnie obie wojny w Zatoce?

Faryzeusz
wtorek, 28 lipca 2020, 22:24

To prawda merkava4 to lepszy model nizr sep2 a z trophy nawet lepsza,od sep3 Na ok60 rocznie pocisków od strefy gazy i golan ani jeden NIE uszkodzony Dziękuję KOLEGO

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:25

A niby jakim cudem? Merkava Mk4 to czołg na poziomie M1A2 o specyficznej budowie przystosowanej do jak największej ochrony załogi i tyle.

Adam
wtorek, 28 lipca 2020, 18:49

A u nas bieda modernizacja Leoparda i odmalowanie T-72... ale w sumie możemy sobie pozwolić na taką bieda modernizację bo według rządowej propagandy w razie zagrożenia całe wojsko USA przybędzie nam z pomocą...

Gg
wtorek, 28 lipca 2020, 21:55

To płać podatki a nie kradnij

lekarz
środa, 29 lipca 2020, 09:51

Żeby nasze podatki szły na wojsko... A idą na księży , górników, 500+ i emerytury takich co są na emeryturze od 45 r.ż. Za testy na COVID górnikom płaci państwo a pracownicy opieki zdrowotnej robią sobie za własne pieniądze ( jak z budżetu szpitala to też kosztem pensji).

Rhotax
środa, 29 lipca 2020, 21:19

Dokładnie ! Pozdrawiam i precz z klerem !

środa, 29 lipca 2020, 17:01

Jak ja bym chciał, żeby moje podatki nie szły na lekarzy... ech, ci to są dopiero sk..mi mendami...

X
środa, 29 lipca 2020, 08:43

Naczytałeś się gadzinówek ?

Zenon
środa, 29 lipca 2020, 07:14

Typowy komentarz specjalisty wysokiej klasy.

Bumarowiec
wtorek, 28 lipca 2020, 21:40

Bida modernizacja nie ruszyła A 3mld pln POSZŁO do pgz

Gripen
wtorek, 28 lipca 2020, 18:27

Przydałoby się, takie cudo na Naszych Leosiach i Rosomakach, pomarzyć, dobra rzecz.

Rhotax
wtorek, 28 lipca 2020, 18:14

Jak teraz Ci biedni Rosjanie co się bali przez 70 lat po 2WŚ zaatakować Zachód sprosta takim wozom MBT ? Przecież 1,3m do 1,5m RHA pancerza plus Activ Protection to ochrona nie do przebicia dla "nie mającej analoga we rdzy " techniki lampowej FR???

Sarmata
środa, 29 lipca 2020, 11:37

A może inaczej? To zachód bał się zaatakowac? Ale były plany USA aby zniszczyć Polskę bronią jądrową.Dokumenty o tym zostały już odtajnione i są dostępne. W internecie już były publikowane przez media.

QRF
środa, 29 lipca 2020, 10:37

Skoro USA wzmacnia pancerz to coś jest na rzeczy, może okazało się że 3BM42 jest(był) w stanie skutecznie porazić Abramsa. Ruscy też mają system aktywnej ochrony nosi nazwę Arena. Techniki lampowej już u nich nie ma. Niedocenianie przeciwnika to poważny błąd.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:29

Nie, nei jest, jedyne co mógłby zrobic to go zarysować, pancerz wzmacniali z uwagi na pojawienei sie 3BM59/60 i ppk Refleks i obecnie jest całkowicie z przodu odporny na te pociski. Rosjanie mieli kilka ASOP: Drozd/Arena, Sztora, Afganit, wszystkie poza Sztora działające w ten sam sposób i uzywające granatów odłamkowych jako efektorów. Wszystkie sa tez bezsilne przeciwko atakowi z górnej półsfery/top attack.

QRF
czwartek, 30 lipca 2020, 23:05

Całkowicie to żaden czołg nie jest odporny. "jedynie zarysować"[sic!] czy ty wiesz co się dzieje z pancerzem trafionym podkalibrowym pociskiem?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:18

Nic, jak nei przebije mamy wgłebienie w pancerzu i to tyle, to nie pełnokalibrowe pociski ppanc z IIWS:)

Ruski A2/AD
wtorek, 28 lipca 2020, 21:43

Wystarczy ze dotrą do WISŁY Goniąc ŻELAZNĄ dywizje PIS CIEKAWE czy upolują Vipy BŁASZCZAKA?

QRF
środa, 29 lipca 2020, 10:49

Moskale nie będą nacierać na Warszawę od wschodu tylko niziną staropruską wcześniej likwidując 16 Pomorską Dywizję Zmech. ogniem artylerii, Wisłę przejdą już pierwszego dnia w Tczewie(jeśli WOT nie wysadzi mostów) lub w okolicy i po zabezpieczeniu Starogardu Gdańskiego skierują się na południe (na Bydgoszcz i Toruń).

Rhotax
środa, 29 lipca 2020, 21:26

Sorry kompletnie się nie orientujesz . Plany na podstawie podsłuchów i tego co teoretycznie rozważają Rosjanie w najgorszym scenariuszu są dostepne na Wykładach Jacka Bartosiaka . Wziętych z opracowań USA . Atak w dół z Kaliny i urzenie mostów na Wiśle po jednym brzegu. Atak z Bialorusi wzdłuż Bugu i burzenie mostów . Po 2 dniach zaparaszamy do rozmów pokojowych . Tak w skrócie . powołanie Republiki Białostockiej Ludowej i Zajęcie Litwy/Łotwy/Estonii .

QRF
czwartek, 30 lipca 2020, 10:37

Pan Bartosiak nie jest wyznacznikiem wiedzy absolutnej choć to świetny ekspert. Tylko ze na razie Białoruś to quasi niepodległe państwo które nie pozwoli wyprowadzić uderzenia ze swojego terytorium. Scenariusz który opisałem jest więc możliwy. Możliwy jest też scenariusz Bartosiaka z uderzeniem pomocniczym z Kaliningradu. Powinni wyprowadzić uderzenie na Gdańsk żeby zabezpieczyć flankę i odciągnąć siły 12 DZ. Jeśli Moskale zaatakują to zrobią to tak jak się nie spodziewamy i to jest pewne.

Eter
środa, 29 lipca 2020, 08:28

W grze komputerowej. Na razie do ruskich dociera że nie maja co jeść. Chyba że zaczniecie wcinać ropę, gaz i stare kałachy.

ndskwjq
środa, 29 lipca 2020, 07:50

Waszej POwskiej nie musieliby gonić, bo jej nie było.

Ha ha ha
środa, 29 lipca 2020, 07:24

Aż tak zabolało? I dobrze. I nie, nie wystarczy. Bo nie dotrą. Nędzna, bezsilna prowokacja. Daruj sobie. Oszczędzaj prąd.

Logistyk z Jastrzębia
środa, 29 lipca 2020, 11:50

ŻELAZNA dywizja na stanie 40,bwp,14,Rakow.24 ,rosomakow a reszta towarzysztwa z buta oto stan BŁASZCZAKA Garnizony centra logistyczne nawet poligony to nędza i brud

Rhotax
środa, 29 lipca 2020, 21:29

Dokładnie . I te 30 dni na zebranie sił na Zachodzie Polski . Tragedia . Z pół roku pod okupacją Ruska a potem odbijanie 1/4 Polski przez NATO z Płd. kraju (bo Bug węższy do przebycia niż Wisła.) Ja wyjade na wakacje i sobie to w TV Czeskiej obejrze jak nie zaatakuja przy okazji Zapad 2021 czy raczej 2025 to wrócę . A jak zaatakuja ....to będę miał co analizować !!!

szwej1988
wtorek, 28 lipca 2020, 18:00

nasze siatki maskujące ze starych firanek czy prześcieradeł spisanych ze stanu są lepsze!

fanek cakapków
wtorek, 28 lipca 2020, 17:56

Szkoda, że w naszych T-14, i Bumierangach, jewo Trophy HV nie zamątują, chośby na plóbę, bo teraz jak do niego wsiadam to czustwuję jak w trumnie, oczeń tjażioło woziatsija, i bajutsa o żiźń, job twoj ... . Wot, tiurma Puttina, bukwalno.

Eter
środa, 29 lipca 2020, 08:31

Yob twoje... bo mam skazali co by jeździć armatkami nazad... wtedy bezpieczniej. Niet analogi towariscie.

wyszło szydło z worka
wtorek, 28 lipca 2020, 20:45

Ale czad-przecież to straszy (czytaj "teoretycznie" mądrzejszy) brat debila ps "droma")

polonofil
wtorek, 28 lipca 2020, 17:43

Polska miała jakieś sukcesy we wczesnych próbach takiego systemu, ale teraz chyba nic się z tym nie dzieje. Szkoda, bo mamy firmy od radarów, od elektroniki i od innych elementów. Może działający finalny produkt jest zbyt trudny do realizacji albo zbyt drogi?

Sailor
środa, 29 lipca 2020, 10:42

Praktycznie mamy wszystkie elementy systemu. Trzeba to tylko złożyc do kupy. Ale do tego trzeba chęci ze strony MON, a z tym to wiadomo jak jest.

X
środa, 29 lipca 2020, 08:50

Za "poprzednich 8 lat" było trochę programów innowacyjnych, np taki właśnie przeciwpocisk czy broń energetyczna. Nie dowiemy się już jak by się to potoczyło, ale wiemy że w obecnych 5 latach mamy modyfikację T-72 i kupowanie bezpieczeństwa w USA. No, jakaś koncepcja to jeeest ;)))

szerszeń
wtorek, 28 lipca 2020, 21:00

Ducha nie gaście ! :) Jest szansa na polski ZASOP

Duch dawno popełnił samobójstwo z rozpaczy nad Polską
środa, 29 lipca 2020, 07:57

Już są opracowane. Nawet 3 różne, czyli mamy swoje i to do wyboru, do koloru. MON nie chce ich kupić.

Wojtekus
wtorek, 28 lipca 2020, 17:39

Armia US wprowadzila nowy standard do naszego regionu frontowego. Kiedy WP wprowadzi Trophy na nasze czolgi i inne pojazdy? Napewno zabraknie na to pieniedzy oraz czasu bo wszystkie dialogi zajma co najmniej z 5 lat.

Etam
środa, 29 lipca 2020, 07:59

Po co TROPHY, przecież my już mamy własne opracowania. Gotowe i pozytywnie przetestowane. Może trzeba synów urzędników z MON wsadzić na te dumnie "remontowane" T72, i może wtedy pomyślą żeby je wreszcie kupić?

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 16:37

Tylko żeby nie ćwiczyli bo znów się pouszkadzają bratnim ostrzałem ....

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:14

Mówisz o tym Ił-20M i MiG-31?? Czy o Ka-52 walacym po diennikarzach napokazach?

Wnuk Błochina
wtorek, 28 lipca 2020, 19:05

To tak jak ten antonov w Syrii i mig 31 posłany w glebę przez druga taką maszynę na ćwiczeniach. Jak już frienfly fire to z grubej pyty a nie jakieś bzdury.

Bond
wtorek, 28 lipca 2020, 18:52

Może wypadek, może błąd, ale dobrze świadczy o odporności, zapewne w t64/72/80 odleciała by zgodnie z tradycją wieża, ale w przeciwieństwie do was nie tworzą absurdalnej reklamy, jak było w przypadku katastrofy Su57. Choć generalnie nic nie przebije Kamowa, który ostrzelał trybunę honorową, zaiste unikalne i bez analogów.

Rhotax
wtorek, 28 lipca 2020, 18:15

Ziooomek to nie Kursk czy Łoszarik....

Jasiu
wtorek, 28 lipca 2020, 16:33

Jak do tego się ma nasza bieda modernizacja Leo?

Kasander
środa, 29 lipca 2020, 17:10

Jest wystarczająco dobra dla naszych L2A4. Komodę z samogonem,szklankami i słoniną to sobie w swoim T72B3 możesz zamontować.

He he
środa, 29 lipca 2020, 08:03

Błaszczaka ani MON, t a k i drobiazg jak ASOP nie interesuje. On marzy o F35, i do tego bajdurzy o "harpim szponie". Ale jak przychodzi co-do-czego, to kupuje hucznie i z fanfarami 12 sztuk maciupeńkich mikro-droników. "Dobre" zakupy "dobrej zmiany"??

Africa Corps
wtorek, 28 lipca 2020, 17:43

Niemcy testują trofy na,leopardzie DOBRY pomysł

Ajwaj
wtorek, 28 lipca 2020, 15:40

A t14 armata mają funkcje samozapłonu czym mogą usuwać pojazd zniszczony gdy tak naprawdę jest gotowy do uderzenia, dodam że ta technologia nie ma na świecie analogów.

Leon zawodowiec
wtorek, 28 lipca 2020, 22:03

Dowcipny KOLEGA z tym tylko ze t14 ma 850km do ucieczki

Eter
środa, 29 lipca 2020, 08:34

Czyli to prawda że t-14 jeździ wyłącznie do tylu na odległość 850 km

alkaprim
wtorek, 28 lipca 2020, 17:56

Ajwaj-o czym waść piszesz-bo artykoł jest o Abramsach...

Ha ha ha
środa, 29 lipca 2020, 08:06

To jest artykuł o ASOP na Abramsach. Który to ASOP zatrzymuje jak dotąd w s z y s t k o, czym do niego strzelano, zatem także rosyjskie Kornety, Fagoty, czy inne Konkursy.

środa, 29 lipca 2020, 18:33

Zważywszy na sposób naprowadzania tych cudów, które wymieniłeś, ASOP ma spore szanse je zatrzym

Ajwaj II
wtorek, 28 lipca 2020, 17:28

A nowe Abramsy z pancerzem aktywnym mają funkcję "lojalnego skrzydłowego" dla F-35 .... coś jeszcze napiszesz ?

Tweets Defence24