Reklama

Siły zbrojne

Izraelska armia kupuje systemy Iron Fist

Fot. Zachi Evenor/CC BY 2.0,
Fot. Zachi Evenor/CC BY 2.0,

Ministerstwo Obrony Izraela zawarło umowę z koncernem Elbit Systems na dostawę nieujawnionej bliżej liczby aktywnych systemów ochrony pojazdów typu hard kill Iron Fist (Light Decoupled), które trafią na wyposażenie nowych kołowych transporterów opancerzonych Eitan w przeciągu pięciu lat za kwotę 31 milionów USD.

W ramach zawartego kontraktu Elbit Systems dostarczy i zintegruje z Eitanami systemy Iron Fist oraz zapewni ich serwis i zabezpieczenie eksploatacji w całym cyklu życia. Decyzję o wyborze tego systemu dla izraelskich wojsk lądowych podjęto w sierpniu 2019 roku. Systemy te otrzymać mają także buldożery gąsienicowe D-9 Caterpillar.

Iron Fist to izraelski system aktywnej ochrony pojazdów typu hard-kill opracowany przez Israel Military Industries i produkowany przez Elbit Systems. System występuję w dwóch podstawowych wersjach — ciężkiej i lekkiej. Lżejsza wersja systemu o nazwie Iron Fist-Light Configuration (IF-LC) może zwalczać wszystkie typy zagrożeń z wyłączeniem amunicji czołgowej, waży ok. 250 kg i jest przeznaczona dla lżejszych wozów bojowych (w tym kołowych).

Jesteśmy dumni, że Ministerstwo Obrony Izraela wybrało nas do zapewnienia izraelskiej armii tak ważnej zdolności operacyjnej. Decyzja izraelskiego MON o preferowaniu IFLD zwiększa zainteresowanie naszym ASOP przez wiele innych sił zbrojnych, które starają się zwiększyć możliwości ochrony swoich wozów bojowych

dyrektor generalny Elbit Systems Land Division Yehuda (Udi) Vered

W przypadku Eitana od samego początku już na etapie jego projektowania uwzględniono montaż systemów ASOP typu hard-kill, co ułatwia zdecydowanie jego integracje z pojazdem. Według wstępnych planów na wieży wozu mają zostać umiejscowione działające w promieniu 360° stacje radiolokacyjne z aktywnym skanowaniem elektronicznym typu AESA, dwa czujniki podczerwieni, a także 12 wyrzutni przeciwpocisków (po 6 z każdej strony wieży). 

Izraelska armia posiada już na swoim wyposażeniu inny aktywny system ochrony pojazdów - Trophy izraelskiego Rafaela. Jest on instalowany na cięższych pojazdach, takich jak czołgi Merkawa Mk 3 i 4 oraz gąsienicowe transportery Namer. System Trophy był wykorzystywany operacyjnie.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. Betonowe umysły. XIXw.

    A My na co czekamy??? Na święta??? Niczego nie nauczyli się po Czeczeni i Syrii??? Dalej niechronione czołgi naprzód???

  2. red

    Pytanie jak toto ta choinka na tych pojazdach jest odporna na ostrzał z działek ,km , ks , odłamki itp?

    1. Gupeczek

      Wystarczająco!

    2. Marek L.

      „Choinka” ta jest bardzo niewielka, a zarówno radary AESA firmy RADA, pozostałe czujniki, jak i wyrzutnie efektorów są stosunkowo dobrze opancerzone. Tak, że systemy IMI Iron Fist sobie zarówno z km’ami, jak i z odłamkami, poradzą .......

  3. Wesołek

    Ciekawe ,czy w naszym MON ktokolwiek słyszał o takim systemie? Nie pytam nawet czy rozważają taki dla naszych pojazdów, bo przecież jasne że nie!!

  4. Fanklub Daviena

    A dwa Kornety odpalone w jednej wiązce potrafi zwalczać czy dalej nie?

    1. Davien

      Funku nie odpalisz dwóch Kornetów w jednej wiazce bo jest to nierealne:0 Niektóre rozyjskie SKO potrafia naprowadzac dwa Kornety, w dwóch róznych wiazkach jednej sterowanej manualnie a drugiej automatycznie. Co i tak dla 4-ech efektorów na sektor dla ASOP Iron Fist/Trophy stanowi łatwy cel:)

    2. Adr

      Zakładając że nie...... Najpierw ich npl musi przemieścić, zamaskować a przede wszystkim kupić, dostać(z transportem od darczyńcy) lub wyprodukować dwa ppk czy dwie wyrzutnie zamiast jednej.I dwa razy więcej przeszkolonych operatorów ppk. O trudnych do ukrycia przy Izraelskiej dominacji powietrzno-informacyjnej, wyrzutniach na pojazdach nie wspominając. Żaden problem..... przy braku przeciwdziałania :) rakieta z Ppk kosztuje kilkadziesiąt tys , ASOP kilkaset tys , kto kilka ,ale załoga plus desant to kolejne kilka (odszkodowania, renty koszty szkolenia). Przy braku możliwości podniesienia liczebności IDF IMHO ASOP jest opłacalny działaniem.

    3. Fanklub Daviena

      Davienku jak zwykle bredzisz. Wszystkie rosyjskie wieloprowadnicowe wyrzutnie Kornetów czy Ataka mają tryb odpalania 2 ppk w niewielkim odstępie czasu, dobranym tak by systemy jak Trophy sobie z tym nie radziły i naprowadzanych w JEDNEJ wiązce prowadzącej. Ich spiralny lot wokół wiązki to właśnie umożliwia. USA jak zwykle 25 lat za Rosjanami w technice rakietowej. :)

  5. mobilny

    Nie dziwi. Raz że pancerz przegrał z pociskiem a dwa że coś sięzaczyna dziać. Czyżby plan ostatecznego rozwiązania kwestii arabskiej wszedł w decydującą fazę? Zobaczymy

Reklama