Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: 89 proc. Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym

  • Fot. Polish LNG Conference

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się dziś narada kadry kierowniczej Policji. Podczas spotkania, w którym uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, podsumowano 2017 rok, omówiono najważniejsze kwestie oraz przedstawiono priorytety na rok 2018.

Podczas konferencji prasowej minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do funkcjonariuszy powiedział, że tak wysoki, aż 89 proc., poziom poczucia bezpieczeństwa to zasługa codziennej służby każdego z policjantów. „Tak jest dlatego, że na polskich policjantach można polegać, dlatego, że są dostępni" – mówił szef MSWiA.

Czytaj też: 72 proc. badanych dobrze ocenia działalność Policji 

statystki policja 2017
fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Błaszczak odniósł się też m.in. do programu reaktywacji posterunków, sukcesywnie realizowanego od dwóch lat. Zdaniem ministra to właśnie bezpieczeństwo lokalne, na którym skupił się obecny rząd, jest jednym z powodów dobrych ocen ze strony społeczeństwa.

W ciągu dwóch lat odtworzyliśmy wspólnie 71 posterunków policji. Słyszałem wszędzie - bez względu na to, kto rządzi w danej gminie - słowa podziękowania za to że rząd PiS dba o bezpieczeństwo w odróżnieniu od poprzedniego rządu koalicji PO-PSL, który posterunki policji zamykał

Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Statystyki przedstawiane przez KGP wskazują, że z 518 tys. do 490 tys. spadła liczna przestępstw kryminalnych, a wykrywalność wszystkich przestępstw wzrosła o 5 punktów procentowych względem roku 2016, do poziomu 72,6 proc. „To są dobre tendencje pokazujące profesjonalizm polskiej policji" podkreślał Błaszczak. 

statystyki policja 2017_2
fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

O spadku przestępczości mówił też Komendant Główny Policji.

Rok 2017 r. był kolejnym rokiem spadku przestępczości w Polsce. Szczególnie chciałbym podkreślić ten spadek w obszarze siedmiu najbardziej uciążliwych przestępstwa dla obywateli czyli: rozboje, pobicia, kradzieże, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem, zniszczenie mienia, uszkodzenie ciał

nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Podczas konferencji nie zabrakło odniesień do jednego ze sztandarowych programów MSWiA jakim jest modernizacja służb mundurowych. Minister, nawiązał także do uruchomionego, w trzech garnizonach, pod koniec ubiegłego roku pilotażowego programu kamer osobistych na policyjnych mundurach oraz wzrostu wynagrodzeń dla funkcjonariuszy (przypomnijmy, że następna pula podwyżek planowana jest na początek 2019 roku).

Czytaj też: Kamery dla policjantów. Pilotażowy program MSWiA

Komendant Główny Policji zwrócił też uwagę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Projekt ten, o czym pisaliśmy w Defence24.pl, został wyróżniony w San Diego na zeszłorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji Użytkowników ESRI. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to swoista interaktywna platforma wymiany informacji między obywatelem a państwem. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie Policji miejsc, które uważają za niebezpieczne. Jak podkreślał Szymczyk, potwierdzalność zgłoszonych zagrożeń jest wysoka i wynosi 45 procent.

Czytaj też: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz narzędzia GIS w Policji nagrodzone w USA

 PAP/DM

Reklama

Komentarze (6)

  1. zły

    89% Polaków czuje się bezpiecznie? A dlaczego nie od razu 99%? Jak zwykle Błaszczak swoje a rzeczywistość swoje.

    1. bender

      Dlatego został szefem MON. Rodacy od razu poczują się bezpieczniej i dalsze zbrojenia nie będą konieczne, bo po co, gdy 99% Polaków czuje się bezpiecznie ;-)

  2. Z

    89 proc. Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym. A jednak ciezka indoktrynacja nadal swietnie dziala !

  3. Kristo

    To prawda, mamy prawo czuć się bezpiecznie (i tak też widzą nas niezależne instytucje zachodnioeuropejskie i sami Europejczycy, którzy nam tego zazdroszczą), w odróżnieniu od polit-poprawnej Europy Zach.Choć tam,ludzie nawet jeśli nie czują się bezpiecznie, to tego nie powiedzą, bo boją się być posądzeni o "obrażanie" ubogacaczy kulturowych...a to już grube przewinienie, za które te niby wolne państwa, ostro karzą.

    1. Obserwator

      Rozumiem ze zyjesz podobnie jak ja w tej Europie Zachodniej skoro wiesz ze jej mieszkancy boja sie ostrych kar ze strony panstwa za mowienie prawdy. To bardzo ciekawa teza. Moze podasz linki do tych wiadomosci ? Ja zyje od 26 lat w Austrii. Moja corka studiujaca slavistyke na Wiedenskim Uniw. miala wycieczke dydaktyczna do Polski. Tematem wycieczki byla wspolczesna ksenofobia. Spotykali sie z mlodzieza gimnazjalna i ze studentami w Polsce. Wielokrotnie wczesniej byla w Polsce, ale teraz po raz pierwszy poprosilem ja by poruszajac sie w miejscach publicznych rozmawiala w miare mozliwosci po poslku a nie niemiecku. Po prostu balem sie o nia. Nie osmielam sie wydawac sadow jak jest w Polsce. Opowiadam tylko o swoich prostych odczuciach.

  4. Dropik

    Dlatego też trzeba dać Polakom łatwy dostęp do broni :p

  5. CB

    Ciekawym jest to, że prokuratura również publikuje swoje dane i one dość znacznie różnią się od tych policyjnych. Wg policji ilość niektórych przestępstw zmalała, a wg prokuratury wzrosła. Panowie Błaszczak i Ziobro chyba nie uzgodnili wspólnej wersji. A co do tego bezpieczeństwa, to ja się zgadzam i też czuję się dość bezpiecznie, ale nijak nie mogę zrozumieć, w jaki to niby sposób przyczynił się szczególnie do tego akurat obecny minister.

    1. ZZ

      Spodziewam się, że prokuratura i policja będą inaczej liczyć. Policja - liczbę zgłoszeń, prokuratura - ilość śledztw zakończonych wyrokiem. Zatem jeśli zgłoszono o 10% mniej przestępstw danego typu, a jednocześnie spośród zgłoszonych 20% zakończyło się wyrokiem skazującym, to policja zanotuje spadek, a prokuratura wzrost. I po raz kolejny - tłumaczę banały, bo ktoś tutaj oczekuje "jednolitego frontu" rodem z PRL, gdzie CUP/KPG podawał jedne dane, według swojego jedynie słusznego sposobu liczenia.

  6. Polish blues

    I co z tego wynika?

Reklama