Polityka obronna
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz narzędzia GIS w Policji nagrodzone w USA
W San Diego na tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Użytkowników ESRI przedstawiciele Policji otrzymali nagrodę za specjalne osiągnięcia w GIS” (SAG – Special Achievement in GIS), którą przyznała im firma Esri. Komenda Główna Policji została także wyróżniona za stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB).
Policjanci z Polski zaleźli się w tym roku w prestiżowym gronie wyróżnionych instytucji publicznych oraz prywatnych, wywodzących się z różnych sektorów użytkowników najnowszych rozwiązań GIS. Dotyczy to zarówno podmiotów ze Stanów Zjednoczonych jak i państw całego świata. Należy nadmienić, że w kategorii siły porządkowe (ang. law enforcement) oprócz Polaków, nagrodzeni zostali policjanci z Newark (Stany Zjednoczone), przedstawiciele NH911 State of New Hampshire Bureau of Emergency Communications (Stany Zjednoczone), policjanci z Hamburga (Niemcy) oraz Hong Kongu.
Współczesne, specjalistyczne oprogramowanie GIS bazuje na możliwości wprowadzania, gromadzenia, analizowania oraz przedstawiania w postaci wizualnej danych geoprzestrzennych. Tym samym staje się coraz istotniejszym elementem w działaniach chociażby służb porządkowych, policji, straży etc. W przypadku Policji, w Polsce, rozwiązania GIS zostały implementowane we wszystkich Komendach Wojewódzkich i w Komendzie Stołecznej Policji. Informacja geograficzna wykorzystywana jest przede wszystkim w Biurze Wywiadu i Informacji Kryminalnej, Biurze Ruchu Drogowego, Biurze Informatyki i Łączności, a także w Biurze Prewencji.
Czytaj także: Krajowa Mapa Zagrożeń ma już rok
Policja chwali się, że narzędzia GIS pomagają łapać piratów drogowych, wskazywać niebezpieczne dla kierowców trasy, a nawet namierzać samych przestępców. Zwraca się uwagę, że rozwiązania GIS okazały się już bardzo przydatne w codziennej pracy Biura Ruchu Drogowego. Pozwalając przede wszystkim skuteczniej rozmieszczać patrole drogowe oraz informować samych kierowców o zagrożeniach, wskazując najbardziej niebezpieczne miejsca na szlakach komunikacyjnych. Dzięki rozwiązaniom GIS, precyzyjniej niż dotychczas, odnotowywane są współrzędne geograficzne różnych wypadków, kolizji czy wykroczeń.
Jednak, jednym z największych walorów tego rodzaju rozwiązań technologicznych jest przydatność, w kluczowej, pracy wywiadowczej i dochodzeniowo-śledczej. Wskazuje się, że dzięki coraz szerszemu wykorzystaniu systemu bazującego na GIS policjanci mogą zbierać i systematyzować informacje dotyczące m.in. bilingów połączeń, adresów, pod którymi przebywa związana z daną sprawą osoba. Mogą również analizować odwiedzane przez nią stacje benzynowe czy trasy, po których mogła się przemieszczać. Dane przedstawione na jednej mapie pozwalają śledzić kilka wątków jednocześnie, co stanowi dla policjantów ogromne ułatwienie.
Jednocześnie, również wyróżniona w Stanach Zjednoczonych, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to swoista interaktywna platforma wymiany informacji między obywatelem a państwem. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie Policji miejsc, które uważają za niebezpieczne. Informacje dodawane przez użytkowników trafiają systemu a następnie są weryfikowane przez funkcjonariuszy. Zgłoszenia nanosić można za pośrednictwem mapy w 25 kategoriach takich jak: akty wandalizmu, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie czy kłusownictwo. Każdy może przekazać Policji informacje o potencjalnych, jego zdaniem, zagrożeniach a także sprawdzić co dzieje się w jego okolicy. Dodanie zgłoszenia nie oznacza jednak natychmiastowego wezwania do podjęcia interwencji. W nagłych przypadkach takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Policja.pl/JR
aghjijoib
Dobry system, zgłaszam dziurę w jezdni zagrażającą uszkodzeniem zawieszenia, tydzień-dwa później jest załatana.
ty
a ja zgłaszam jest potwierdzeni i zero reakcji