Reklama

Geopolityka

60 Typhoonów - oferta dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Eurofighter nad słynną sztuczną wyspą w Dubaju - fot. BAE Systems
Eurofighter nad słynną sztuczną wyspą w Dubaju - fot. BAE Systems

Koncern BAE Systems złożył Zjednoczonym Emiratom Arabskim ofertę sprzedaży 60 samolotów Eurofighter Typhoon. W ten sposób producent stara się nie tylko zyskać lukratywny kontrakt, ale też wpłynąć na innych potencjalnych klientów. Wartość samych płatowców szacowana jest na 9,6 miliarda dolarów. Do tego należy doliczyć koszty serwisowania, obsługi i szkolenia.

Dla koncernu BAE Systems i całego konsorcjum Eurofighter może to być transakcja kluczowa. Zwłaszcza po kilku ostatnich niepowodzeniach. Większość ekspertów jest zgodnych, że mimo niepodpisania jeszcze żadnych dokumentów, Indie skłaniają się w stronę Dessault Rafael w przetargu na 124 maszyny dla swego lotnictwa. Kilka dni temu Korea Południowa anulowała przetarg na samoloty wielozadaniowe, który Eurofighter przegrał z F-15SE Silent Eagle. W nowej odsłonie tego przetargu faworytem ma być F-35, który wcześniej odpadł ze względu na cenę. 

W tej sytuacji Eurofighter potrzebuje spektakularnego sukcesu. Kontrakt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi to nie tylko ogromne zyski. Również zwycięstwo nad konkurentem - Dessault Rafale. Mogłoby ono wpłynąć na decyzje innych potencjalnych klientów, takich jak jak Indie, które mimo wysiłków francuskiego producenta i władz nie podpisały jeszcze żadnych wiążących dokumentów z firmą Dessault na myśliwców Rafale.

Otwarta pozostaje też kwestia innych klientów, takich jak Malezja, Kuwejt czy Bahrajn, który jest zainteresowany zakupem Typhoonów. Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się latem bieżącego roku. 

Reklama

Komentarze

    Reklama