Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy pancerniacy w Niemczech już 6 stycznia. Następny cel - Polska

Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.

”Z Fortu Carson w Kolorado brygada ABCT (Armored Brigade Combat Team) przybędzie do portu w Bremerhaven 6 stycznia” – zapowiedział w czasie konferencji prasowej w Żaganiu naczelny dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges. Następnie Amerykanie zostaną przerzuceni do Polski transportem drogowym i kolejowym.

Wyposażenie i sprzęt Brygady już opuściło Fort Carson. Obecnie jest ładowane na okręty w Teksasie, skąd 6 stycznia przypłynie do portu Bremerhaven.

gen. Frederick Hodges, naczelny dowódca sił lądowych USA w Europie

W czasie spotkania z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem gen. Hodges zapowiedział, iż obecnie trwa już załadunek sprzętu amerykańskiej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team - ABCT), która przypłynie do Niemiec 6 stycznia 2017 roku. Następnie, w ramach operacji szybkiego przerzutu sił, poszczególne pododdziały będą relokowane do zachodniej Polski, transportem lądowym (zarówno kolejowym, jak i drogowym).

Czytaj także: Amerykańska brygada pancerna w Europie Środkowej. „Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec”

W początkowym okresie ABCT zostanie rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO, w państwach bałtyckich oraz Rumunii. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Łącznie w Europie będzie przebywać około 4 tysięcy żołnierzy, z ok. 90 czołgami M1A2 Abrams, 130 BWP/BWR M2/M3 Bradley oraz około 20 haubicami samobieżnymi M109A6. Zestaw wyposażenia dla co najmniej kolejnej brygady ma zostać rozmieszczony w Belgii, Holandii i Niemczech, tak aby w sytuacji zagrożenia potrzebne było wyłącznie przerzucenie żołnierzy, a nie sprzętu.

Czytaj także: NATO i USA „umocowane” w Europie Środkowej. Polska musi wykorzystać sukces [4 CZYNNIKI]

"Bardzo się cieszę z tego, że podjęto decyzje ze strony amerykańskiej wcześniejszego rozmieszczenia ciężkiej brygady. [...] W końcu stycznia siły brygady amerykańskiej będą stacjonowały na terenie Polski, a w kwietniu siły batalionowej grupy bojowej w Orzyszu na przedpolu Przesmyku Suwalskiego" - zapewniał Antoni Macierewicz.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. xXx

    Siły okupanta uznana na terenie Europy

  2. Gran

    Wszystko fajnie ale i tak powinniśmy dalej modernizować i unowocześniać naszą armię

    1. rozczochrany

      W razie konfliktu tak naprawdę możemy liczyć tylko na siebie.

  3. potor

    i z biegiem czasu bedzie ich przybywalo. piekna sprawa.

  4. tak tylko...

    A pamiętacie słowa Sikorskiego z przed kilku lat, że chciałby w Polsce dwóch brygad pancernych USA? Wtedy to była fantazja, no i stało się... Myślę, że stała obecność amerykańskich czołgów w Polsce, to nie mniej doniosły fakt niż nasze przystąpienie do NATO. Krok milowy na drodze zwiększającej nasze bezpieczeństwo...

    1. Uncle Sam

      Zgodzę się, jak "zrzucą" ten sprzęt to mam nadzieję, że nie będzie im się chciało tego targać z powrotem :).

    2. gugluk

      Owszem mówił ale co w tym celu zrobił ?

  5. Lenon

    I Niemcy ich nie przepuszczą jak ostatnio :)