Reklama

Siły zbrojne

MiG-31 w Syrii. Ciężkie myśliwce zamiast rosyjskich "AWACS-ów"?

  • Fot. mil.ru
    Fot. mil.ru

W Syrii wylądowały rosyjskie ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31. Te specjalistyczne maszyny nie nadają się do ataków na cele naziemne, ale mają prawdopodobnie zastąpić „rosyjskie AWACS-y” Beriew A-50, których liczba w rosyjskim lotnictwie jest ograniczona. 

Zdjęcia samolotu MiG-31 lądującego w wykorzystywanej przez Rosję bazie Chmejmin w Syrii zamieścił lokalny korespondent rosyjskiej agencji informacyjnej Novosti, Abu Priya, przypisując ich autorstwo Barjamowi Salami. Na innym ze zdjęć Salamiego z bazy Chmejmin widać pociski R-33 (kod NATO: AA-8 AMOS), które są wykorzystywane wyłącznie przez samoloty MiG-31.

Są to rakiety powietrze-powietrze dalekiego zasięgu, będące odpowiednikiem amerykańskich AIM-54 Phoenix. Mogą zwalczać cele na dystansie 160 km, w tym również bardzo szybkie, jak bombowce strategiczne B-1B, do których niszczenia zostały zaprojektowane. Obecność tych pocisków również wskazuje na rozlokowanie w Syrii samolotów MiG-31.

MiG-31 - ciężki patrolowiec i AWACS w jednym

Myśliwce MiG-31 były produkowane od końca lat 70. do 1994 roku. Maszyny tego typu jako jedne z seryjnych maszyn mogą poruszać się z naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalaczy, a ich zasięg to ponad 1450 km. Jest to samolot opracowany do prowadzenia długotrwałych patroli nad terenami, gdzie brak jest infrastruktury. Rosyjskie lotnictwo wykorzystuje je głównie do patrolowania przestrzeni powietrznej Arktyki czy dalekiego wschodu. Wyjątkowo rzadko można zobaczyć je w otoczeniu nie pokrytym śniegiem, co dodatkowo uwiarygadnia pochodzenie upublicznionych zdjęć.

Czytaj też: Rosjanie modernizują myśliwce przechwytujące MiG-31

MiG-31 został wyposażony w ogromne zbiorniki paliwa, rakiety dalekiego zasięgu oraz nowoczesny radar, który w obecnie stosowanych wariantach pozwala na równoczesne zwalczanie rakietami R-33 od 4 celów. Najnowszy wariant MiG-31BM po modernizacji posiada m.in. radar Zasłon-M (w układzie PESA) umożliwiający śledzenie jednocześnie 24 celów powietrznych i atak na 6 z nich. Zasięg wykrywania wynosi ponad 320 km, a ich niszczenie możliwe jest, przynajmniej teoretycznie, na dystansie 280 km z użyciem pocisków rakietowych R-37 (RWW-BD). 

MiG-31 Rosja
Myśliwiec MiG-31 z podwieszonymi rakietami R-37 o zasięgu 280km. Fot. mil.ru

Nowy system kierowania ogniem wraz z radarem oraz układem kodowanej łączności szerokopasmowej umożliwiają też pełnienie roli samolotu dowodzenia i wczesnego wykrywania (AWACS) przez maszyny MiG-31BM. Pozawala on na śledzenie jednocześnie wielu celów - zarówno powietrznych, jak i naziemnych i wskazywanie ich dla innych samolotów bojowych. Do roku 2020 ten standard ma osiągnąć co najmniej 80 spośród około 250 samolotów MiG-31 znajdujących się na wyposażeniu rosyjskiego lotnictwa.

Do czego potrzeby jest MiG-31 w Syrii?

Pojawienie się tych maszyn w Syrii wskazuje na plan wzmocnienia przez Moskwę kontroli nad przestrzenią powietrzną tego kraju, która już obecnie jest objęta działaniem samolotów z bazy Chmejmin, oraz systemów rakietowych dalekiego zasięgu S-400 i S-300. Nie należy też zapominać o systemach krótkiego zasięgu, stosowanych do obrony rosyjskich wojsk oraz systemów przeciwlotniczych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej stale obecnych u wybrzeży Syrii, których uzbrojenie ma podobne możliwości z systemami S-300.

Czytaj też: Rosyjskie S-400 w Syrii. Bazy NATO w zasięgu

Rosyjski serwis informacyjny Lenta, który uzyskał nieoficjalne potwierdzenie przebazowania samolotów MiG-31 do Syrii, wskazuje też inną możliwość. Zdaniem rosyjskich ekspertów, z którymi kontaktowali się dziennikarze, siły powietrze chcą zastąpić maszynami MiG-31 wykorzystywane nad Syrią samoloty wczesnego ostrzegania Beriew A-50, nazywane „rosyjskimi AWACS-ami”. Ich eksploatacja w tej misji jest bardzo kosztowna, skomplikowana i ograniczająca możliwości lotnictwa Rosji na innych teatrach. Wynika to również z faktu, iż obecnie prowadzona jest modernizacja floty A-50 i dostępna jest mniejsza liczba tych samolotów.

Fot. mil.ru

Najprawdopodobniej do Syrii trafiły więc samoloty MiG-31BM, wyposażone w nowy radar Zasłon-M z powiększoną anteną o średnicy 140 cm z pasywnym skanowaniem (PESA). Umożliwia on wykrycie celów o dużej powierzchni odbicia radiolokacyjnego z odległości nawet 400 km. Jak przekonuje producent, na dystansie poniżej 170 km radzi sobie z celami trudnowykrywalnymi, takimi jak samoloty w technologii stealth czy pociski manewrujące.

Czytaj też: Co się dzieje z rosyjskimi „AWACS-ami”?

Przy tym samoloty MiG-31BM mogą nie tylko wykrywać i zwalczać nad Syrią samoloty, według Rosjan łącznie z używanymi tam przez Amerykanów myśliwcami F-22 Raptor. Rosyjskie ciężkie myśliwce są też w stanie naprowadzać lotnictwo na cele naziemne lub koordynować operacje powietrzne i przekazywać dale z systemów pokładowych dalej, do dowództwa rosyjskiej operacji.

W ten sposób Rosjanie nie tylko wzmacniają swoja obecność o kontrolę nad przestrzenią powietrzną Syrii, ale też mają możliwość przetestowania kolejnego rodzaju uzbrojenia. Nigdzie indziej nie mają bowiem szansy w tak komfortowych warunkach i z takim natężeniem przetestować możliwości wykrywania i śledzenia przez myśliwce MiG-31 równie szerokiej gamy najnowocześniejszych samolotów NATO. Nad Syrią i sąsiednim Irakiem operują m.in. amerykańskie F-22 Raptor, F/A-18 Hornet/Super Hornet i F-15 Eagle, francuskie Rafale i Mirage, brytyjskie i niemieckie Tornado oraz polskie i tureckie F-16 Falcon. 

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (32)

  1. Czytelnik

    Tak sobie czytam i myślę. Czy ktoś z komentatorów pracował na sprzęcie radiolokacyjnym bo ja tak. Jedynie użytkownik powinien się wypowiadać a nie jakieś tam dywagacje. Pogadaj ie z Rosjanami Amerykanina i i zobaczymy jaki będzie efekt

  2. Czyteknik

    Tak poczytuje sobie komentarze i nasuwa się pytanie. Ilu komentatorów pracowało na jakimkolwiek z radarów lub samolotów? Teoretyzowanie tylko

  3. leming

    a to ciekawe,polskie f-16 operuja nad Syrią ? a gdzie rezolucja rady bezpieczenstwa zezwalająca na takie operacje ? Prezydent Duda zapewniał przecież o przywiązaniu do prawa międzynarodowego.

    1. achhhh

      no, jeśli jest tak samo przywiązany do międzynarodowego jak do polskiego to dziękuję bardzo

    2. KarLag

      Polskie F-16 oferują nad Irakiem a stacjonują w Kuwejcie. Na to mają zgodę.

  4. Robert

    A my pozbylośmy się tych samolotów

    1. KarLag

      Nie, Polska nigdy takich nie miała.

  5. Mirkuw 1104

    a co robią Turcy w tym rejonie świata* przecież obszar Turcji to historyczna Hellada!

  6. PiotrEl

    Jeżeli popatrzymy na fizyczną mapę Syrii zobaczymy, że jest tam szereg miejsc (również od strony Turcji w pobliżu Aleppo) gdzie wzgórza umożliwiają przy nisko pułapie lotu (również Tomahawków) uniknięcie szybkiego namierzenia przez S-400 czy S-300. Te dziury nie zawsze mogą być patrolowane przez S-35S, które pilnują żeby samoloty bombardujące nie spotkała "pomyłka" ze strony "partnerów" z koalicji USA. 2-3 MiG31 są w stanie zatkać te dziury - dla całej "niepustynnej", interesującej dla Rosji części Syrii. Są one też znacznie trudniejsze jako ofiary "pomyłki" sojuszniczej niż był by to A-50. Z drugiej strony AWACS-latające w Turcji muszą sobie zdawać spraw, że w spotkaniu z tym samolotem lepiej utrzymywać odległość >300 km niż bliżej - też się może pomylić. Człowiek omylny jest...

  7. Niniu

    Macorr - po co powtarzasz bzdury. Wystarczy poczytać na innych niż ukraińskie portale co wtedy sie wydażyło. Rosjanie i USA w celu uniknięcia incydentów w lotach nad Syrią i Irakiem przekazują sobie z wyprzedzeniem plan lotów swojego lotnictwa. W czasie feralnego zdarzenia piloci awacsa i pilnującego go samolotu myśliwskiego obniżyli planowany półap lot o 1000m co spowodowało, że znaleźli się na trasie lotu rosyjskiego "dużego samolotu" w osłonie Su (prawdopodobnie ruski awacs). Samoloty rosyjskie nie zmieniły trajektorii lotu ani nie wykonały maneru uniku. To nie znaczy, że nie wykryły amerykańskich maszyn. Po prostu nie zareagowały a później wykorzystali to propagandowo. USA de fakto przeprosiło ich za ten incydent. Niedocenianie potencjalnego przeciwnika to początek porażki. A propagande zostaw specjalistą.

    1. Macorr

      Prowokuje do reakcji ruskich ot co. Po prostu uważam że wiara w rosyjską narracje osłabia nasz kraj, a nachalne jej przedstawianie przez rosyjskich trolli sprawia wrażenie jakoby więcej osób uważało w ten sposób. może też się zdarzyć że ktoś zwątpi tym bardziej że obecnie osób czy instytucji krytykujących obecny porządek jest coraz więcej. A dlaczego uważam że ład "po amerykańsku" jest lepszy od ładu "po rosyjsku"? Ano dlatego że amerykański ma jasne reguły gry. Są one oczywiście najbardziej korzystne dla osób które je ustalają, ale przynajmniej są stałe i to wydaje się uczciwe. Kraje(społeczeństwa) które się ich nauczyły mogą na tym bardzo zyskać( takim przykładem kraju bardzo biednego, ale który teraz sobie bardzo dobrze radzi jest np. Korea Pd., ale też Hiszpania, Irlandia itp.). Rosyjskie zasady zmieniają się w trakcie gry a ich państwo stosuje wiele technik perswazji by je wprowadzić w życie (ostatnio na Ukrainie)...

    2. Davien

      Inne Portale to jak rozumiem Sputnik lub RT bo tylko tam pisza te bajki:)) Jakos dziwne że USA ani gen Harrigan który oskarżał właśnie Rosjan o cała ta sytuacje o przeprosinach nic nie wiedza:) Może juz daruj sobie ta Kremlowska propagandę:)

  8. poprawność

    Niniu - pokazali że i w Europie są wstanie oblecieć i posłać jakąś nie zadużą lub średnią albo jeszcze większą bombkę i nie tylko jedną typu A lub N .

  9. Niniu

    Panowie i Panie może podyskutujmy o artykule i implikacjach jakie wynikają z rozmieszczania w Syrii i na jej wodach kolejnych systemów broni w tym mających znaczenie strategiczne. Może w kontekście sytuacji w Turcji i na Ukrainie. Skupiacie się na analizach i ocenie jakosci ruskiego sprzetu w porównaniu z amerykańskim a tracicie perspektywę i niewątpliwie czas. Nikt z Was się da przekonać do tego czyj sprzęt jest lepszy. Ale to obecnie nie jest chyba istotą problemu. Ważniejsze jest chyba co i po co się tam wyprawia. Na temat jakości zalet i wad poszczególnych rodzajów broni rosyjskiej i amerykańskiej tylko na tym forum napisaliście już tysiące postów - to naprawde jest strata czasu. A dyskusji po co naprawdę ruskim w Syrii jest potrzebne to całe zgrupowanie wojsk jakoś nie ma. Slogany, że to propaganda lub ćwiczenia, czy też sprawdzanie skuteczności w warunkach bojowych są mało przekonujące. PS. właśnie rosyjskie medja podały, że ich lotnictwo strategiczne obleciało Europę i wystrzeliło do celów na terenie Syrii rakiety typu powietrze ziemia znad marza śrudziemnego - samoloty przeleciały ponad 11 000km. Przecież to wygląda na zupełny bezsens. I proszę nie piszcie, że to idioci. Szanujmy swój czas i poziom dyskusji.

    1. chorąży

      @Niunia Wcześniej próbowaliśmy dyskutować o przyczynach. Wysnute zostały tezy, które powtórzę a i uzupełnię: Syria terytorialnie jest za mała, aby wykorzystać możliwości i atuty mig 31, który zaprojektowany był do działania nad pustkowiami Syberii czy nad Biegunem... Obecnie samolot mig 31 służył też jako samolot eskortowy i zapuszczał się w pobliże GB. 1.czy aby na pewno mig - 31 przenosi tylko i wyłącznie uzbrojenie powietrze - powietrze ? (juz ustaliliśmy, ze nie tylko) 2.czy ma chronić nieba Syrii, czy stabilizować niebo Bliskiego Wschodu, neutralizując zakusy lotnictwa Arabii Saudyjskiej czy ewentualne inne ataki pociskami manewrującymi ? 3. Koncepcja AWACS-a jak to sobie wyobrażanie ?? będzie latać w "kółko" nad Syrią :) To państwo jest za małe na takie samoloty ? ( a wiec bzdura) 4. Czy systemy pokładowe mig -31 mogą wskazywać koordynaty celu dla "kalibr" czy innego "granit" ? Obecnie dochodzi do tego: 5. Aktywny udział w atakach na cele w Syrii lotnictwa pokładowego "Kuzniecowa" 6. Ataki na cele naziemne z użyciem rakiet manewrujących czy "bastionów" 7. Reduta chroniąca wybrzeże Syrii przez: okręty podwodne i konwencjonalne i atomowe 8. Linia okrętów do zwalczania OP + zapasy rakiet w tym p-lot + systemy radarowe 9. Kolejny lot Tu 160 i atak na cele "z drugiej strony" bo Tu-22 m3 od Perski działały. Wydaje się iż Ruscy przynajmniej konsultowali z Prezydentem Elektem, bo obecny Prezydent odbywa rundę pożegnalną w świetle protestów z paleniem amerykańskich flag. ps. reasumując: Mig-31 nie jest tam na pewno, aby "zastąpić" A-50, bo tam mają wystarczającą "ochronę" z systemów naziemnych wspieranych przez systemy z terytorium Rosji a może i innych ościennych państw czy z Kosmosu. . Czy jest ktokolwiek, kto dysponuje zdjęciami tych mig-31 z Syrii. Czy były np: przemalowywane do działań nad pustynią, czy ich numery identyfikacyjne wskazują skąd są? Czy to z jednostek liniowych, czy centrum doskonalenia, a wiec instruktorzy itd, itd....

    2. tomaaaa

      Ostatnio znowu ćwiczą w zachodnim okręgu wojskowym. Może coś na Ukrainie?. Grupa lotniskowca i wzmocnienie kontyngentu w Syrii może blokować dostęp do Morza Czarnego dla Amerykanów.

  10. BUBA

    No to mamy wreszcie to o czym wielu sympatyków i hobbystów marzyło - wchodzą na scenę najmocniejsi zawodnicy...

  11. DZIDZIUŚ

    Znasz baranku możliwości radaru An/APG 77 ? chyba nie, bo byś wiedział co potrafi F 22. Oczywiście An/APG 81 z F 35 jest jeszcze nowocześniejszy podaje angielska wiki, co nie zmienia faktu, że raptor bije na łeb tego złoma mig 31 :)))))

    1. OSESEK

      możliwości An/APG 77 przy możliwościach Zasłon M to tak jakby syrenkę 110 przyrównać do najnowszego Buicka

  12. grundy

    Testowanie przeciwnika, sprzętu każdy sobie pisze co chce etc. Prawda jest jednak chyba tak banalna jak to oceniają co trzeźwiejsi analitycy. Rosja zaangażowała w Syrię spory kawał swojego całkowitego potencjału. Zastąpienie A-50 przez MIG-i 31 wygląda bardziej na sztukowanie i akcję typu "Kuzniecow". To tak jakby F-15 miał z powodzeniem zastąpić P-3 albo E-2.

    1. say69mat

      ... ??? Wyobraź sobie chociażby naprowadzanie efektorów s300 s400 przez pilota MiGa-31. Nierealne??? Na marginesie, czy nasze B-zy są w stanie naprowadzać bodaj pociski NSM/RBS na cele morskie???

    2. Piotrek

      A-50 nigdy nie było nad Syrią, także Rosjanie niczego nie zastępują. Mig-31 może naprowadzać 8 innych samolotów, są to ograniczone możliwości w stosunku do klasycznych awacs-ów, ale istnieją i nie można ich lekceważyć.

  13. vipmig

    ...umożliwiający śledzenie jednocześnie 24 celów powietrznych i atak na 6 z nich.24 i 6 bardzo znajome cyferki z lat 80-tych.To właśnie była jedna z zalet staruszka F-14 wiec operatorzy MiG-31 nie bardzo maja sie czym tu chwalić.Wydawało by sie ź po tylu latach ta liczba bedzie co najmniej dwukrotnie wieksza.

    1. Piotrek

      Poczytaj wcześniejsze wpisy - to znajdziesz tam różnice między F-14, a Mig-31.

  14. kozaki

    RWW-BD nie "zawieszali" w majstrowaniu przed? po?? zestrzeleniu celu Tu- tak z 100 km mniej jak te dumnie 280? plotka jest jak to do IRANU dokupili te Phoenix w czasie jednej afery, druga plotka jest o zestrzeleniu nawet 2 F-14. Tak czy siak czy w pierwszych lotach z Kuzniecowa widze te "mityczne" Pasywne Energetyczne R-27??? po wyczerpaniu potencjalnie wygrzebanego z bagna VIETNAMu aim-7

  15. votan

    Chodzi takze o maskirowke. Syria uzywa tych maszyn i moze zestrzelic samolot koalicji bez zbednego halo, gdyz nielegalnie operuja w jej przestrzeni powietrznej. Ile trwa przemalowanie? Natomiast WWS bedzie bronic najwaznejszego sojusznika przed odwetem "bandytow" (od bandits w zargonie pilotow). Kolejne podwyzszenie stawki przez Wolodie, Mr. Banana powie sprawdzam?

    1. Smuteczek

      Słusznie prawisz... nie pomyslałem o takim scenariuszu.

  16. szt

    ciekawe jak ruscy sprawdzili mozliwość wykrywania celów typu F-22... Te ruskie slogany "Do roku 2020 ten standard ma osiągnąć co najmniej 80 spośród około 250 samolotów MiG-31" lub "na dystansie poniżej 170 km radzi sobie z celami trudnowykrywalnymi, takimi jak samoloty w technologii stealth czy pociski manewrujące"... Może jeszcze niech producent poda, że posiada również działko (z pewnością faktycznie niezłe), które jest w stanie zestrzelić kilka F-22 w jednym starciu. Rzeczywistość pewnie jest dla nich brutalna...

    1. El ninio

      Wiesz ile wazy MiG31? Cos okolo 70 ton. Wiesx jak wyglada manewrowanie przy takiej masie?

    2. Davien

      Pare danych radaru Zasłon-M dotyczących wykrywania : 400km dla RCS 20m2/ 285 km dla RCS 5m2, juz radar Irbis ma lepsze parametry a i on ma wykrycie 90km dla RCS 0,01m2 w trybie dalekiego wyszukiwania. Więc jeżeli nie zmienia radaru to o stealth mogą zapomnieć.

  17. OLBRYCHT

    wszystko fajnie, tylko F-35 ma jedynie 2 rakiety którymi może zaatakować tego MIga. A raczej mógłby bo nie osiąga wystarczającego pułapu i prędkości. Zresztą biorąc pod uwagę rosyjską taktykę jego rola będzie polegała na śledzeniu celów na rzecz OPL-ki.

    1. kass

      F-35 nie tylko nie musi, ale na pewno nie będzie podejmował żadnej walki z maszynami takimi jak MiG-31 bo to nie jest samolot zaprojektowany do wywalczenia przewagi powietrznej. Zaprojektowano go natomiast do współpracy z innymi samolotami, IV i V generacji które mają takie możliwości. Obecność F-35 na polu walki ma zwiększyć możliwości zespołu bojowego, więc porównywanie go na zasadzie maszyna do maszyny nie ma sensu.

    2. Polanski

      A co ma pułap i prędkość do możliwości ataku? To nie te czasy jak 80 lat temu że atakowało się przy przewadze wysokości i od strony słońca.

    3. Davien

      A czym ma MiG zaatakować F-35 jak jego podstawowe uzbrojenie nie słuzy do ataków na mysliwce a radar nie ma szans wykrycią Lightninga 2? PS F-35 obecnie przenosi 4 pociski p-p a docelowo ma mieć 6 a co do odgrywania przen MiG-a 31 AWACS-a to ma za słaby radar do tego celu, nadający sie do śledzenia jedynie duzych celów, juz IRBIS z Su-35 jest znacznie lepszy. dodatkowo MiG-i mogły przekazywac dane ale tylko między innymi samolotami-do 4 maszyn.

  18. su22swdn

    Jak zwykle znawcy amerykańskiego złomu kłócą się ze znawcami rosyjskiego szmelcu ;) Śmieje się bo dyskusja jak zwykle jest zażarta, jak gdyby wszyscy tu forumowicze byli byłymi pilotami czy to f35 czy mig31....a ile tu konstruktorów z zakładów lotniczych :D

    1. asd

      trafna ocena.

    2. PILOT AMATOR ( ale pilot )

      Przepraszam, ale ja naprawdę latam samolotem, co prawda opryskuje pole, ale na lataniu się znam lepiej od Pana i wiem że mysliwce z USA są po prostu lepsze od tych z Rosji i tyle w temacie. pozdrawiam.

  19. kp

    Może władimir został zaproszony przez legalnie wybrany rząd, ale adolf też został legalnie wybrany. Poza tym słowo wybrany do Asadów nie pasuje.

  20. Afgan

    Mig-31 nie jest jedynym seryjnym samolotem, który osiąga prędkość naddźwiękową bez użycia dopalaczy. Zdolność taką mają tez F-22 i F-15C i nie jestem pewien czy również Eurofighter.

    1. scorpion

      Mig-31 nie osiąga prędkości naddźwiękowej bez użycia dopalacza. Jednak dopalacze jego silników D-30 mogą pracować bez ograniczeń czasowych w przeciwieństwie do dopalaczy typowych silników, które pracują co najwyżej kilkanaście minut. W związku z tym w artykule jest błąd. Obecnie jedynie F-22 i Su-35S z silnikami AL-41 mogą osiągać prędkość naddźwiękową bez użycia dopalaczy. Nie potrafi tego ani F-15 ani Eurofighter.

    2. bmb

      Eurofighter również może wykonywać lot tzw. super cruise - potwierdzone.

  21. lepszy analityk

    Część nazistów z USA od "Project of New American Century" jest ogromnie niezadowolona, że Rosja i Asad bombardują islamistów sponsorowanych przez CIA i Pentagon. Dlatego zaproponowali, by za pomocą pocisków samosterujących zniszczyć pasy startowe (póki co ataku na same samoloty jeszcze nie proponowali...). O ile zasięg Tu-22M, Su-24 czy Su-34 pozwala na ataki w Syrii przy starcie z Rosji (choć bardzo wydłuża to czas reakcji) to inaczej się ma sprawa z myśliwcami stanowiącymi ich osłonę. Dlatego, by wybić takie pomysły z głowy zakutych pał z Waszyngtonu Rosja wysłała Kuźniecowa. Moim zdaniem MiGi-31BM dalej wpisują się w tą koncepcję gdyż stanowią najlepszy obecnie w świecie system zwalczania pocisków samosterujących co tym bardziej ma zniechęcić USA do ataku na pasy startowe syryjskich lotnisk.

  22. gregor

    I vice versa NATO testuje rosyjski sprzęt jak nigdzie indziej. Już wiadomo że S-400 nie jest tak dobry jak to wmawiali nam Rosjanie. Rosyjski Su nie był niewidzialny dla tureckich F-16 ba nie wyłączył im aparatury tak jak to podobno robił z amerykańskimi okrętami na morzach czarnym i bałtyckim.

    1. yaro

      na jakiej podstawie twoerdzisz, że S400 nie jest tak dobry, a SU-24 był niewidzialny na tureckich mysliwców, możesz sensownie rozwinąć swoje tezy ?

  23. chorąży

    Syria terytorialnie jest za mała, aby wykorzystać możliwości i atuty mig 31, który zaprojektowany był do dzałania nad pustkowiami Syberii czy nad Biegunem... Obecnie samolot mig 31 służył jako samolot eskortowy i zapuszczał się w pobliże GB. 1.czy aby na pewno mig - 31 przenosi tylko i wyłącznie uzbrojenie powietrze - powietrze ? 2.czy ma chronić nieba Syrii, czy stabilizować niebo Bliskiego Wschodu, neutralizując zakusy lotnictwa Arabii Saudyjskiej czy ewentualne inne ataki pociskami manewrującymi ? 3. Koncepcja AWACS-a jak to sobie wyobrażanie ?? będzie latać w "kółko" nad Syrią :) To państwo jest za małe na takie samoloty ? 4. Czy systemy pokładowe mig -31 mogą wskazywać koordynaty celu dla "kalibr" czy innego "granit" ?

    1. Urko

      1. W wersji BM zabiera różne bomby i rakiety do atakowania celów lądowych oraz morskich. Np. Ch-31P czy Ch-58 ...

  24. Drzewica

    Warto by pobawić się w porównanie możliwości wczesnego wykrywania tego MIG - 31BM z możliwościami naszych F-16 uzbrojonych w najnowsze wyposażenie do nadzoru przestrzenie które niedawno wysłaliśmy w tamte okolice.

  25. Drzewica

    Putin wygrywa tupetem, zgodnie z prawem Kaduka zawłaszczył sobie możliwość panowania w powietrzu nad teatrem działań przeciw państwu islamskiemu, a tym samym przymierza się zdolnościami swojego sprzętu do możliwości naszych, natowskich maszyn. Putin wykorzystuje czas zamieszania z zamianą Obamy na Trumpa!

    1. yaro

      Putin działa na terenie przestrzeni powietrznej Syrii na zaproszenie legalnego rządu, wszelkie inne samoloty wojskowe wlatujące w tę przestrzeń powietrzną są agresorami ---- bajarzu jeden ... Tupet to masz Ty pisząc takie banialuki !

Reklama