Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System przeciwrakietowy Barak 8 gotowy do testów w Indiach

  • Image Credit: R. Surdacki/Defence24

Indyjska Marynarka Wojenna jest gotowa do przeprowadzenia testów systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Barak 8. Pociski są rozwijane wspólnie przez Indie i Izrael. Docelowo broń ma stanowić podstawowe uzbrojenie do zwalczania rakiet, samolotów i bezzałogowych systemów powietrznych indyjskich okrętów nawodnych: od fregat, przez niszczyciele, po lotniskowce. 

Indyjska Marynarka Wojenna poinformowała o gotowości do przeprowadzenia testu systemu przeciwrakietowego Barak 8. Pociski zostaną odpalone z pokładu niszczyciela rakietowego INS "Kolkata". Zarówno wyrzutnie jak i radary zostały już umieszczone na okręcie. Ćwiczebnym celem ma być rakieta przeciwokrętowa nieujawnionego typu.

Udana próba ma otworzyć drogę do umieszczenia systemu Barak 8 na pokładach okrętów Indyjskiej Marynarki Wojennej. Docelowo ma on trafić na wyposażenie niszczycieli rakietowych klasy Kolkata i Visakhaptnam, lotniskowców INS "Vikramaditya" i INS "Vikrant", a także projektowanych fregat „Project 17A”, które mają wejść do służby ok. 2020 r. Barak 8 ma umożliwić indyjskiej flocie zwalczanie najnowszych chińskich i pakistańskich pocisków przeciwokrętowych.

Barak 8 (hebr. Błyskawica) to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy rozwijany wspólnie przez Israel Aerospace Industries i indyjską Defence Research and Development Organisation (DRDO). Maksymalny zasięg broni jest oceniany przez IAI na 70 km. Radar systemu zapewnia możliwość prowadzenia obserwacji dookólnej (360°). W izraelskich siłach zbrojnych pociski tego typu stanowią uzbrojenie fregat klasy Sa'ar 5.

(AH)

Reklama

Komentarze (2)

  1. Orcio

    Czy są jakieś dane na temat tego systemu i ewentualnej przydatności do obrony Polski w warunkach zagrożenia systemami rosyjskimi?

  2. hg

    Bardzo ciekawe projekty Izraela (dzięki wsparciu USA) "Barak8" konstruowany pod kątem zagrożenia ze strony rodziny rosyjskich naddźwiękowych pocisków, takich jak Jakhonty w Syrii, a David Sling pod kątem zagrożenia typu "Iskander" Pomyśleć, że wchodząca do służby "Proca Dawida" została odrzucona w polskim przetargu, na korzyść nie istniejących zestawów PAC NG. Jeśli jedynym argumentem jest dostarczenie baterii przejściowych, można zakladać że Izrael dostarczyłby bez problemu, tak jak USA 2 baterie PAC ze swojego stanu posiadania. Wszak zestawy te zostaną wyparte przez ww systemy. Szkoda.

Reklama