Reklama

Zobacz więcej - Przemysł

Raytheon: mocna współpraca z polskim przemysłem w II fazie Wisły [Defence24 TV]

Autor. Raytheon/Defence24.pl

Spodziewamy się bardzo mocnej współpracy z polskim przemysłem w fazie drugiej – mówi w rozmowie z Defence24 TV Brian Wigton, Director, Air Defense Requirements & Capabilities, Raytheon Missiles and Defense, komentując zapytanie złożone przez Polskę na kolejnych sześć baterii zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot w drugiej fazie programu Wisła. Brian Wington podkreśla, że w drugiej fazie Wisły zostaną wykorzystane doświadczenia z pierwszej fazy programu, ale do współpracy przemysłowej będą też włączone nowe elementy, jakie radar dookólny LTAMDS.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Autor. K. Glowacka/Defence24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Edmund

    Widzę znowu postawę malkontentów: ,,bo nam się należy". Był w defence24.pl dość długi artykuł co konkretnie już dziś się produkuje do Wisły w Polsce i jest tego całkiem dużo, a będzie więcej. Po drugie nikt nikogo nie zmusza do zakupu. Można pójść gdzieś indziej, tylko że ,,gdzieś indziej" takiego porównywanego systemu nie ma. Nie chodzi o wyrzutnie i rakiety, ale system IBCS. To tak jakby żądać od producenta Piorunów przekazania licencji i technologii do innego kraju za zakup 100 Piorunów ,,bo nam się należy". Żaden Francuz, Niemiec czy Włoch, bez oglądania się na innych - nie będzie bronił Polski. Zrobią to tylko Amerykanie.

    1. Dudley

      Gdzie kto napisał że się nam należy? To jest biznes, ale jak interesy robią osobniki, które przez całe życie siedzą na garnuszku obywateli? Biznes twardo się negocjuje i jeszcze mocniej pilnuje realizacji, jak np Norwedzy. IBCS to jest dopiero zdrada narodowych interesów. Implementować obcy system wspomagania obrony kraju. Za to powinni postawić pod murem. Znasz inne suwerenne państwo które oddało swoja obronę w obce ręce? GB Niemcy Francja Włochy Japonia Korea? A może Hiszpania lub jakieś inne ? I co ty myślisz że jakieś państwo będzie broniło inne, od tak sobie? To są tylko interesy, jeśli komuś się będzie opłacało to nam pomogą, Jeśli nie, to nas sprzedadzą jak Amerykanie i Bryiole, Stalinowi

    2. Czytelnik D24

      @Dudley Negocjajcje polegają na posiadaniu atutów w rękawie. Mogą to być pożądane technologie, złoża pierwiastków, koneksje polityczne lub nawet dostęp do danych wywiadowczych. Straszenie że jak nam nie sprzedadzą to pójdziemy do konkurencji jest zwykłym aktem desperacji i nie wiele ma wspólnego z profesjonalnymi negocjacjami tym bardziej że druga strona jest w pełni świadoma swoich możliwości i tego że kładzie konkurencję na łopatki. A jeżeli szukasz tych co oddali swoje bezpieczeństwo w ręce obcych to jest to Norwegia, Hiszpania i Japonia które użytkują system Aegis..

  2. ANDY

    może jestem malkontentem ... ale to MBDA proponowało współpracę, pełny transfer technologii ... i produkcję w Polsce .... jak to się ma do oferty Raytheona ... -może sojusznik powinien mieć na uwadze że nie posiadamy złotej karty

  3. Thorgal

    My mamy swoją technologie i budujemy radary ale nie licz że ktokolwiek ci da technologię na nowe radary które dopiero zaczęto produkować. Po za tym już całą wyrzutnię produkuje się u nas.

    1. Dudley

      Wyrzutnia, to nie jest żadna technologia, to zwykłe metalowe pudełka na stalowej ramie podnoszonej jak paka wywrotki. Technologie to są ukryte w pociskach, radarach, łączności i oprogramowaniu,

    2. Valdore

      @Dudley, nikt ci nei udostepni technologii radary LTAMDS, zwłaszcza ze to najnowszy radar do tych systemów. W Polsce powstaje kompletna wyrzutnia M903 i nei sa to tylko metalowe pudełka. Dodatkowo w Polsce ma byc produkowana sekcja napędowa pocisku PAC-3MSE

    3. Dudley

      Valdore. Nikt rozsądny tego nie będzie oczekiwał licencji na kompletny radar, ale technologie produkcji elementów nadawczych radarów na bazie GaN, to czemu nie. Ale co tu pisać o zaawansowanych technologiach, jak nie możemy nawet wymóc realizacji zobowiązań offsetowych np licencji na armatę Bushmaster. I co to znaczy cała wyrzutnia? Czy to nie jest podnoszona rama z pudełkami z paroma kablami? Co w tym innowacyjnego? Jeszcze rozumiałbym gdyby od tej pory wszystkie wyrzutnie były produkowane w PL, dla wszystkich odbiorów Patriotów. Bo to pozwoliło by odzyskać część zainwestowanych środków.

  4. LMed

    Jest coś przykrego, a może nawet nieprzyzwoitego w tego typu deklaracjach. Szczególnie jak weźmie się pod uwagę dotychczasowe doświadczenia. Jak oni nas traktują?!

    1. wert

      jankesi traktują znacznie lepiej niż gebelsy tzw opoka EU! Tu przynajmniej dostajemy NAJNOWSZY sprzęt a nie obiecanki czy szrot z demobilu

    2. stary Polak

      co jest przykrego w traktowaniu Polski i Polaków jako partnera nie wymagającego jałmużny? bo nie rozumiem? ponadto - nasz przemysł ma ograniczone zdolności produkcyjne. Jak szybko moglibyśmy uruchomić produkcję pocisków do patriotów i z jaką wydajnością. I kto ponosiłby konsekwencje gdyby się okazało że wyszło drożej niż zakup? Przekazanie licencji i produkcja rakiet do Himarsów jest realna i uzasadniona ekonomicznie. Jeśli faktycznie kupimy - oby, oby, oby 500 wyrzutni.

    3. Valdore

      @wert, płaczku, nie dostajemy ale kupujemy za cąłkiem sporą sumę dolarów wiec juz daruj sobie żałosne manipulacje.. Niemcy też ci sprzedadzą NAJNOWSZY sprzet jak im zapłacisz.

  5. Dudley

    Więcej malowania, spawania czy lutowania elektronicznych elementów, bez transferu wiedzy.? Jak małpy w cyrku. Bo jeszcze chyba się nie zdarzyło by do Polski amerykańska firma zbrojeniowa przetransferowała jakąkolwiek nowoczesną technologię. Kiedy państwo polskie wstanie z kolan, jak to zapowiadali nam miernoty z PiS? Gdzie offset, licencje i technologie, gdzie zakupy w polskich firmach? Zamiast tego mamy zakupy z półki, i miliardowe transfery do amerykańskich firm.

    1. Chyżwar

      To lutowanie, spawanie albo malowanie jest złe? Niemiaszki przy swoich Patriotach dostali podobnie. I pokaż mi jakąkolwiek firmę, która produkuje porządny średni zasięg, żeby dała coś więcej. No proszę. Szukaj takiej w Europie albo gdzie indziej. Nawet "geniusze" z PO takiej nie znaleźli, bo nie mieli szansy znaleźć. Choć przyznać trzeba, że oni nawet nie szukali za bardzo. Tak samo zresztą, jak nie szukali Narwi.

    2. Bodek

      Chyżwar. 100/100.

    3. szczebelek

      Rozumiem, że Dania modernizując swoje LEO2 do 2A7 już może bez problemu składać tysiące tych czołgów albo Litwa nabywając gotowe Boxery może je teraz samodzielnie budować... Ja będę się cieszył, że Homar, Narwia i Wisła będą jeździły na polskim podwoziu, a PGZ otrzyma kasę choćby za robociznę. Za PO podpisano składanie, spawanie i malowanie podwozi od K9 to faktycznie osiągnięcie xd

  6. Kordian

    100/100

  7. Antonioo

    Nauczymy się pokrywać konstrukcje metalowe materiałami zmieniającymi charakterystyki w zakresie pasma widzialnego?

Reklama