Zielonka wspiera Morską Jednostkę Rakietową. Ponowna certyfikacja pocisków NSM od przyszłego roku

22 sierpnia 2020, 08:00
DJI_0185
Kompleks Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych w Zielonce. Fot. WZE.

Umowa z 18 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym, podpisana przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, pozwala na znaczne zwiększenie zaangażowania naszej spółki i całego polskiego przemysłu we wsparcie systemu Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy – mówi w rozmowie z Defence24.pl dr Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zobacz także
Reklama

Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały w drugiej połowie lipca umowę z 18 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym, na serwisowanie oraz wsparcie techniczne systemu NSM-CDS (Naval Strike Missile – Costal Defence System). W rozmowie z Defence24.pl prezes zarządu WZE S.A., dr Przemysław Kowalczuk przypomina, że to już druga umowa, dotycząca wsparcia eksploatacji systemu NSM zawarta przez tę spółkę.

To kontynuacja poprzedniej umowy, ale w znacznie szerszej formie. W odróżnieniu od pierwszego kontraktu Centrum Serwisowe będzie odpowiedzialne za wsparcie eksploatacji obydwu dywizjonów oraz elementów łączności – prezes zarządu Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.

Umowa będzie obowiązywać do końca 2022 roku, przez okres łącznie trzech lat (a więc podobnie jak pierwszy kontrakt, zawarty w 2017 roku). Jej zakres obejmie wsparcie eksploatacji wszystkich elementów systemu NSM-CDR, za wyjątkiem stacji radiolokacyjnych wykrywania i śledzenia celów NUR-15M, a więc wyrzutni NSM MLV, wozów dowodzenia dowódcy dywizjonu SCV, wozów dowodzenia dowódcy baterii BCV, wozów kierowania środkami walki CCV, samochodów transportowo-załadowczych TLV, ruchomych węzłów łączności MCC MCCB i urządzeń do testowania.

image
„Sala dowodzenia” Centrum Serwisowego. To tutaj przyjmowane są zgłoszenia, rozdzielane zadania i monitorowany status sprzętu. Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl.

Zgodnie z zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej komunikatem wartość umowy wynosi 36 mln zł brutto, z czego prace o wartości około 7,7 mln zł netto mogą zostać zlecone stroną trzecim. Prezes Kowalczuk wyjaśnia jednak, że kwota 36 mln zł to „szacowana wartość usług realizowanych przez Centrum Serwisowe w ramach utrzymania sprawności obydwu dywizjonów w okresie obowiązywania umowy”. „Pula ta może być – w miarę potrzeb i możliwości finansowych MON – zwiększana, podobnie jak ma to miejsce w wypadku innych umów” – podkreśla.

Prace związane z utrzymaniem systemu będą prowadzone w ramach Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM, powstałego w Zielonce w ramach offsetu związanego z pozyskaniem tego systemu. Ich realizacja w tej formule pozwala użytkownikowi realizować wsparcie na zasadzie „single point of contact”, a więc współpracując z jednym wykonawcą, niezależnie od konkretnego elementu, który będzie wymagał określonych działań serwisowych i w ramach trwającej umowy, bez potrzeby rozpisywania przetargów na konkretne elementy. – To podstawowe założenia działania naszego Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM – podkreśla prezes Kowalczuk. Z kolei dla spółki – tak jak innym przedsiębiorstwom przemysłu obronnego, działającym w podobnych warunkach – tego typu umowy wieloletnie zapewniają bardziej przewidywalne warunki finansowania, co ma znaczenie na przykład przy planowaniu inwestycji.

Prezes WZE zaznacza też, że fakt pełnienia roli „single point of contact” nie oznacza, że wszystkie prace realizowane są w zakładach w Zielonce. Przeciwnie, praca jest prowadzona z udziałem szeregu polskich partnerów, zarówno z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i spoza PGZ. – Prace są realizowane tam, gdzie jest to optymalne. Przykładowo, jeśli chodzi o łączność, współpracujemy m.in. z firmą Transbit. Z kolei za serwis pojazdów odpowiada firma Jelcz, ale działa ona jako nasz podwykonawca, więc to my odpowiadamy przed użytkownikiem za całość wysiłków, jeśli chodzi o serwis systemu –  mówi prezes Kowalczuk.

Dodaje, że rozszerzenie obecnej umowy o elementy łączności oznaczało zwiększenie zakresu odpowiedzialności spółki z Zielonki, co było równoznaczne z tworzeniem nowych kompetencji, także we współpracy z partnerami jak wspomniany Transbit. Zwiększyło to jednak również zakres biznesowej działalności Centrum w procesie wsparcia systemu NSM-CDR.

Osobnym projektem offsetowym związanym z systemem NSM, prowadzonym przez zakłady w Zielonce, jest Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych. Obecnie trwają przygotowania do jego operacyjnego uruchomienia. Budowę zespołu budynków zakończono już na początku bieżącego roku. Obecnie trwają szkolenia pracowników i finalizacja dostaw wyposażenia specjalnego.

W Centrum Produkcyjno-Serwisowym będą realizowane prace związane z ponowną kompleksowym przeglądem, certyfikacją oraz modyfikacją (tzw. Mid-Life Update pocisków NSM). Ponowna certyfikacja i modyfikacja pocisków NSM przez Centrum Produkcyjno-Serwisowe to jednak przedsięwzięcie, które będzie kontraktowane oddzielnie od serwisowania systemu NDR przez Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM.

Oczywiście te działania są ze sobą powiązane. Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych będzie świadczyć wewnętrzną usługę na rzecz Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM w ramach procesu Mid-Life Update – wyjaśnia prezes Kowalczuk. – Pierwsze pociski mają trafić do Zielonki już w 2021 roku. Przygotowania są więc zaawansowane – dodaje.

Przeprowadzenie ponownej certyfikacji oraz modyfikacji pocisków NSM w ramach Mid-Life Update wymagało od spółki odważnych inwestycji, przykładem jest Centrum Produkcyjno-Serwisowe. –  Największą w historii WZE inwestycje sfinansowaliśmy sami, ze środków własnych. Dzięki wdrożonej przez nas w ostatnich latach racjonalnej polityce redukcji kosztów i kumulacji zysków spółka posiadała siłę ekonomiczną do takiej inwestycji. Czyli zamiast klimatyzacji dla Zarządu, nowa komora klimatyczna dla rakiety – żartuje prezes.

Hala testów klimatycznych i wibracyjnych sekcji pocisków rakietowych. Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl.
Hala testów klimatycznych i wibracyjnych sekcji pocisków rakietowych. Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl.

Niezbędne było jednak również ustanowienie całkiem nowych zdolności i uzyskanie know-how, związanego z kompleksowym wsparciem nowoczesnych pocisków rakietowych, włącznie z integracją nowych elementów do tych pocisków. – W ramach nadchodzącej umowy na MLU dla pocisków NSM, możemy spodziewać się wymiany szeregu komponentów w samym pocisku. Ponowna certyfikacja, to nie tylko testy i sprawdzenia. Rozwój technologii powoduje, że pewne elementy będą nowsze i technologicznie nowocześniejsze – podkreśla prezes Kowalczuk.

image
Hala demontażu i montażu pocisków rakietowych. Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl.

Choć Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych powstało w ramach offsetu za system NDR, to Wojskowe Zakłady Elektroniczne przewidują wykorzystanie jego infrastruktury również w innych przedsięwzięciach, dzielonych na dwie grupy. Pierwszą z nich są programy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP, jak choćby Wisła, gdzie – w ramach offsetu za I fazę – WZE będą produkować kompletne sekcje ACM/ACS pocisków PAC-3 MSE. Przy produkcji elementów pocisków PAC-3 MSE przydadzą się choćby zdolności testowe, rozbudowane w ramach projektu Centrum.

Spółka analizuje też możliwości ulokowania w Centrum elementów działalności związanych z innymi programami modernizacyjnymi, takimi jak II faza Wisły, Narew czy SONA. „Centrum może być zaangażowane w każdym projekcie, gdzie są pociski rakietowe. Jesteśmy otwarci na współpracę i wsparcie innych podmiotów Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach ich potrzeb” – podkreśla Przemysław Kowalczuk.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne równolegle rozbudowują jednak działalność w ramach umów biznesowych z partnerami zagranicznymi (B2B), coraz częściej prowadzoną również na rynki eksportowe. Przykładem jest budowa elementów DLTM do układów sterowania wyrzutni Patriot, realizowana na rzecz Raytheona w ramach współpracy biznesowej. – Dzięki dokonanej w ostatnich czterech latach kompletnej przemiany firmy: nowych kompetencjach pracowników, nowej infrastrukturze, nowych standardach jakości oraz rozwiązań cybersecurity jesteśmy zdolni do tego, by sprostać najwyższym wymaganiom, zapewniając bardzo konkurencyjne warunki. I jest to coraz częściej dostrzegane przez partnerów, również ze Stanów Zjednoczonych. Niewątpliwie jest to osiągnięcie pozwalające polskiej spółce zbrojeniowej patrzeć prosto w oczy naszym zachodnim kontrahentom podczas rozmów biznesowych. Niemniej jednak najważniejsza jest teraz mądra i nieustępliwa kontynuacja procesu zmiany dla przyjętego kierunku. Tego też nauczyliśmy się od naszych amerykańskich partnerów.– kończy wypowiedź prezes zakładów z Zielonki.

Przedsięwzięcia offsetowe, związane z pozyskaniem Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, pozwoliły więc zapewnić WZE nowe zdolności oraz infrastrukturę zgodną ze standardami wiodących potentatów na rynku obronnym. Teraz będzie ona mogła zostać wykorzystana również w stricte biznesowej działalności. Jest to więc jeden z przykładów komercjalizacji projektów offsetowych w polskim przemyśle zbrojeniowym, realizowanej równolegle z zabezpieczeniem potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
jurgen
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 16:24

no i zarząd poleciał ... może za ostre te zdjęcia

żenuła
niedziela, 23 sierpnia 2020, 20:17

Nie jeden mechanik na prowincji ma lepsze wyposażenie niż w tej hali montażu.

Ron
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:20

A po co im więcej kluczy o rozmiarach, które im nie są potrzebne? Przynajmniej mają porządek, lepszy niż w większości warsztatów.

Nic49
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:42

Nie byłeś nie widziałeś a pleciesz bzdury

Emil
czwartek, 27 sierpnia 2020, 07:48

Masz całkowitą rację

Komandor
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:47

Mam pytanie: Zielonka jest technologicznie na poziomie brazu wiec jak i za ILE MLN PLN z MON chca ceetyfikowac cos xzego nie rozumieja? I ile ekipa Blaszczaka za to dostanie doli?

As
niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:28

Jeszcze oczekiwałem grafiki z widokiem z góry i strzałkami wskazującymi gdzie co się znajduje. Chociaż chyba Rosjanie już znają rozkład pomieszczeń.

Drakon
sobota, 22 sierpnia 2020, 22:18

Tak w centrum dowodzenia wszyscy w maskach chyba po to żeby się nie wstydzić. Przecież ten sam telebim z tym samym obrazem był pokazywany blisko rok temu. Hale i bunkry nie są do recertyfikacji bo Norwegowie nikomu prawa na to nie oddali. Zwykły prosty demontaż i montaż przy inwestycji własnej 30 mln zł. Tylko geniusze z Zielonki mogli na to wpaść.

Nic49
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:46

Taki z Ciebie specjalista jak z koziej d... trąbka

Hunter
niedziela, 23 sierpnia 2020, 07:06

Przecież tam mają być produkowane również inne pociski rakietowe więc skończ ten lament geniuszu krotkowzroczny

Adam
niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:31

Mają być..... miały być to i już kilka lat temu nowe okręty podwodne dla MW,miało być 500 krabów,miało być 160 wyrzutni Himars,więc te swoje bajki pod tytułem MAJĄ BYĆ to dzieciom w piaskownicy opowiadaj

BUBA
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:51

Wlasnie i mialo byc juz i tuz tuz i predzej, lepiej, taniej. Cala Polsak oklamana. Ale byly wybory i znowu sa wybrani. Czyli klamania ciag dalszy

W3-pl
niedziela, 23 sierpnia 2020, 14:24

Rakieta nsm. Taki temat?! Czytaj , to na szarym polu : Norweskie pociski....czerwona ikonka Rakieta nsm powie Co o Roku 2015. Co o obiecywali 7 lat przedtem. Przed utworzeniem NDR

Dawo
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 08:12

OLGINO W3-pl (uczę się)

W3-pl
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 13:54

CZEGO? Czytania po polsku o czym def24 pisze od lLat?!?

Tajski ptaszek
sobota, 22 sierpnia 2020, 20:40

Sala operacyjna 4 śpiących 2 patrzących Na monitorze sciennym widok z CRM TAJNE PRZE POUFNE ŻENADA

Kopara
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:42

Bunkry do składowania AMUNICJI Ale po co? jezeli nie rozbieramy głowic To jest POZA KONTRAKTEM

Nic49
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:48

Nie masz pojęcia o procesie certyfikacji zgodnie z technologią Kongsberga więc lepiej się doucz albo nie pisz głupot

ryba
sobota, 22 sierpnia 2020, 23:08

to gdzie masz je przetrzymywać jak wysłane o certyfikacji ? na ulicy ?

Chlopek Rostropek
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:38

Sala TESTÓW klimatycznych z temp minus 200 do plus 600 C BZDURA Brak podstawowego SPRZĘTU i Azotu

Mikst
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:36

Ty wiesz najlepiej.

Sidematic
sobota, 22 sierpnia 2020, 16:57

"...stroną trzecim. "!!!!!!!!!! Gdzieś ty człowieku maturę robił? Pod budzą z piwem?

DefBot
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:25

"Pod budzą z piwem?" Na maturze nawzajem od siebie ściągaliście...;)))

X
niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:41

Oni pewnie polegają na autokorekcie jak na Zawiszy...

Qwe
sobota, 22 sierpnia 2020, 16:52

Żenujące, ma się wrażenie, nieodparte, że jest to dmuchanie tematu by pokazać jak dużo dostaliśmy/umiemy zrobić. Jednak najbardziej adekwatnym opisem rzeczywistości jest zdjęcie hali montażu i demontażu. To woła o pomstę do nieba. W latach osiemdziesiątych redaktorzy tworzący takie treści uważali czytelników za mniejszych idiotów niż teraz...

Polarny Miś
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:45

Dmuchane PGZ CZY tez wydmuchane? Po co to sie napinać? Polacy nie GŁUPKI

As
sobota, 22 sierpnia 2020, 15:10

A na Ślązaku ręczna wyrzutnia.

-CB-
sobota, 22 sierpnia 2020, 15:09

I co by nie mówić, to był jak na nasze warunki bardzo dobry zakup i wzorowo przeprowadzone negocjacje, po których w ramach offsetu nasze firmy przejmują pełne serwisowanie, a z czasem i produkcję samych rakiet. Tak samo mogło być np. w przypadku śmigłowców, Wisły, Homara czy Narwi, ale wtedy przyszedł ...

X
niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:44

Do produkcji "samych rakiet", to u nas raczej nie dojdzie. Co najwyżej kompletacji sekcji dostarczonych wg rysunków od producenta (licencjonodawcy).

W3-pl
sobota, 22 sierpnia 2020, 22:36

...rok wyborczy 2015. Helikoptery, podobne jak mocarstwo morskie...nad jezioro Balaton I modry Dunaj. Za to nie wybrali nowego motoru DLA klasy Orkan, na te patrole, dalsze czy mniej dalsze, gdy wiedzieli od 2008 Roku o horyzoncie radiolokacyjnym DLA naprowadzana nsm z ziemi...Ograniczeniach, znaczy

Junger
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:52

To dlaczego tamci tego nie ogarnęli? Hm, bo...

W3-pl
niedziela, 23 sierpnia 2020, 01:31

...Bo Kolego Moderacja. Nie Puszcza mojego po przestudiowaniu ...Norweskie pociski, (poTem ikonki czerwone nsm)...jest tam komandor, z Maja 2015; nie tak zachwycony jak -CB-,"wzorowym" przetargiem....

michalspajder
sobota, 22 sierpnia 2020, 14:01

Malutka zielona wysepka w morzu niekompetencji i brakorobstwa w PGZ, jedna z niewielu zreszta. Sam kontrakt na NSM-y tez byl jednym z niewielu udanych zawartych po 1989 roku. Brawo!!!

Andrzej
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:59

Jak widać po wyposażeniu hal warsztatowych,poziom prac realizowanych w Polsce jest bardzo niski. Niestety nie zdobywamy żadnych ważnych kompetencji.

Nic49
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:53

Nie mas pojęcia o procesie Wiesz chociażby tylko jak przebiega proces napełniania bustera startowego paliwem i jakie do tego jest potrzebne oprzyrządowanie- oczywiście że nie a bzdury wiposywać to potrafisZ

Bumarowiec
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:40

Pgz,dziady kompetencji brak Poza KasĄ dka zarządów

Adam
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:57

A MJR doczekała się wreszcie rozpoznania dalekiego zasięgu czy dalej widzimy tylko na 50 km a ten nieudolny MON udaje że niema problemu

Jabadabadu
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:06

Nic na to nie wskazuje. Na razie baterie tego systemu są pięknym, ślepym i głuchym celem.

Ostrozny
niedziela, 23 sierpnia 2020, 07:10

A Bryzy to co naprowadzają Ciebie na sedes czy co? Po nicku widać żeś z epoki kamienia łupanego i wielu spraw poprostu nie rozumiesz

Marek
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 14:47

Jak długo będzie mógł rozpoznawać albo naprowadzać latający cel w postaci Bryzy?

Adam
niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:28

Wyślesz bezbronną Bryzę na rozpoznanie ??? no gratuluje geniuszu,już wojskowi lata temu się wypowiadali że to bardzo zły pomysł

W3-pl
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:03

Wybrany przez "udolny" Mon, jako noworoczny prezent 2015. Skoro moderka Puszcza to zalecam " Norweskie pociski DLA..., Czerwona ikonka Rakieta nsm, strona 2, maj. Pojajczymy razem? Z drugiej strony ruscy pruli Tu-polewami, mieszaczami powietrza czterema wiatrakami, chwilowo w eskorcie Mig-31....a Bryci nie ujawnili Ile wykryli...Marzec b.roku

Adam
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 08:57

A teraz przetłumacz to na polski bo w tym bełkocie trudno cokolwiek zrozumieć i odpisać

W3-pl
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 14:25

Bezbronna. Bryza to od 2008 Roku, czasu tworzenia NDR ich nadzieja, Nasza to lot w eskorcie F-16, sojusznicy z Amari I Szawle...bezbronne tu-142, Marzec, tego Roku, po opuszczeniu eskorty Mig-31, tak zamieszali RAF ...do poziomu nie ujawnienia Ile ,co, wykryli, ci z RAF . A zawsze skrupulatnie obwieszczali

0kwu
sobota, 22 sierpnia 2020, 12:23

Rozebrac na czesci i probowac zbudowac wlasna rakiete manewrujaca z wiekszym zasiegiem.

Baba Jaga
niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:18

Rozebrać na części i zbudować nasz własny, szybszy i lepszy - powiedział wódz plemienia ungabunga, pokazując palcem na przywiezionego przez poddanych mercedesa. Słuszną linię ma nasz wódz.

Gromik
sobota, 22 sierpnia 2020, 12:22

36 rakiet a tu POTĘGA

Juliusz Cezar
sobota, 22 sierpnia 2020, 11:29

I jeszcze niech tu przyjdzie Piotrek ze Szwecji czy jak mu tam i napisze, że fabryki czy offset to w ogóle nie są nikomu potrzebne i jak dla nas to najlepiej wszystko kupować jak leci.

Dawid
sobota, 22 sierpnia 2020, 14:48

36mln na 3 lata? Dobrze że to jest! ale też miejcie kontakt z ziemią że to groszowe sprawy bardziej utrzymanie na stanie niż rozwój

Nic49
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:56

Gdybyś się zainteresował jakie portfolia produktowe realizuje wze nie pisałbyś takich bzdur

Kazik :)
sobota, 22 sierpnia 2020, 14:22

Racja i to się nazywa prawdziwy patriotyzm!!!!

Psikuss
sobota, 22 sierpnia 2020, 10:49

Wyglada jak baza wojsk strategicznych aktu serwis kilku rakietek z 95 kilowa glowica

y
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:31

Nic nie zrozumiałeś z artykułu...

123 abc
sobota, 22 sierpnia 2020, 10:17

Dobrze , a teraz zaprojektujcie 3 okręty zdolne do przenoszenia tych nsemów. Może być dostosowanie starych. Po 12 rakiet na okręt.

sobota, 22 sierpnia 2020, 13:31

Przecież już teraz dolecą prawie wszędzie na Bałtyku. A jak będzie trzeba to się dywizjon przebazuje do Estonii. Zresztą już to ćwiczono...

Jabadabadu
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:13

A będą widziały gdzie mają dolecieć i w co trafić? Teraz to może być prowadzony ogień według mapy, jak przed 1 wojną światową. Radar ma co najmniej 5 krotnie mniejszy zasięg skuteczny niż pocisk. Rewelacja, ale PIT-Radwar wcisnął swój "wyrób" zamiast oryginału. No i mamy prawie skuteczny system rakietowy. Prawie robi wielką różnicę. Tak jakieś minus 200 km. A poza tym wszyscy zdrowi. A propos: takie coś jak pokazano na rysunku (zdjęciu) nad tytułem funkcjonowało w Pionkach co najmniej pół wieku temu. To dla poprawy samopoczucia propagandystów.

Jabadabadu
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:13

A będą widziały gdzie mają dolecieć i w co trafić? Teraz to może być prowadzony ogień według mapy, jak przed 1 wojną światową. Radar ma co najmniej 5 krotnie mniejszy zasięg skuteczny niż pocisk. Rewelacja, ale PIT-Radwar wcisnął swój "wyrób" zamiast oryginału. No i mamy prawie skuteczny system rakietowy. Prawie robi wielką różnicę. Tak jakieś minus 200 km. A poza tym wszyscy zdrowi. A propos: takie coś jak pokazano na rysunku (zdjęciu) nad tytułem funkcjonowało w Pionkach co najmniej pół wieku temu. To dla poprawy samopoczucia propagandystów.

mc.
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:26

W ubiegłym roku zmieniono plany uzbrojenia MW. Wprowadzono program Murena.

michalspajder
sobota, 22 sierpnia 2020, 16:37

Myslaem, ze ten program odwolano, zaledwie kilka miesiecy temu. Mial obejmowac zakup nowych okretow, potem tradycyjnie ograniczono go do modernizacji Orkanow, a jeszcze potem zarzucono. Czyzby go przywrocono?

mc.
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:55

Program "zawieszono" w 2017 roku. Jesienią 2019 przywrócono go do życia.

michalspajder
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:33

Modernizacja Orkanów do kosza. Zmiany w PMT 9 kwietnia 2020, 14:49 Proponuje przeczytac. Nawet jesli w calym tekscie uzyte jest slowo "prawdopodobnie", i to nie raz, w kontekscie Mureny. Jestem ciekaw Panskiej opinii.

Tweets Defence24