Reklama

Geopolityka

„Zawieszenie broni” po rosyjsku. Grady ostrzeliwują miasto [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało film pokazujący atak rakietowy i artyleryjski na ukraińską miejscowość Wodiane, na północny wschód od Mariupola nad Morzem Azowskim. Jest to ewidentne naruszenie Pierwszego Protokołu Genewskiego i kolejny dowód nie tylko na łamanie przez Rosjan rozejmu, ale również na wykorzystywanie przez nich uzbrojenia zabronionego umowami.

Ostrzał miejscowości Wodiane był realizowany za pomocą artylerii dużego kalibru (122 i 152 mm) oraz zestawów rakiet niekierowanych „ziemia-ziemia” BM-21 Grad. Sprawa jest o tyle ważna, że zgodnie z porozumieniem „pokojowym” jakie zostało podpisane pod nadzorem Rosji, ciężkie uzbrojenie powinno zostać wycofane daleko poza strefę graniczącą bezpośrednio z linią walk.

Dodatkowo na zdjęciach widać wyraźnie, że ostrzelano tereny zabudowane – zamieszkałe przez ludność cywilną. Złamano w ten sposób Pierwszy Protokół Genewski i zrobiono to w pełni świadomie - wykorzystując niekierowane zestawy rakietowe ognia salwowego Grad. Są to bowiem systemy mało precyzyjne i specjalnie przeznaczone do rażenia celów powierzchniowych. Film pokazuje jednak wyraźnie, że tym razem obiektem takiego ataku była miejscowość zamieszkała przez ludność cywilną.

Zgodnie z komunikatem strony ukraińskiej ostrzał był końcowym efektem nieudanego ataku na Wodiane, które przeprowadziły dwa pododdziały prorosyjskich separatystów liczących ponad 40 bojowników.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Palmel

  My sobie możemy pisać i mówić co chcemy a Rosjanie zrobią i tak co chcą a my nic nie możemy zrobić chyba że wojnę im wypowiemy, a tak naprawdę chodzi o to żeby Ukrainy nie przyjąć do NATO jeden z punktów Statutu NATO mówi że kraj przyjmowany musi mieć wyjaśnione wszystkie sprawy graniczne i nie być z nikim w konflikcie zbrojnym i oto tak naprawdę chodzi Rosji i jeszcze jest w Rosji rząd ocalenia narodowego czy na uchodźctwie Ukrainy który czeka na powrót na Ukrainę

 2. Mateo

  No tak tak.. Wszyscy ruskich nie lubimy ale trochę obiektywizmu.. Nie oni jedyni łamią zawieszenie broni

  1. rudy

   ja lubie

 3. Tom

  Radary mają? Ogień kontrbateryjny znają?

 4. Dr

  Przecież Władimir Władimirowicz Putin osobiście potwierdził, że Rosja nie uczestniczy w konflikcie ukraińskim :)

 5. b

  To takie typowo rosyjskie, strzelac do cywili tam nic sie nie zmienia.

 6. AWU

  Cytowanie Konwencji Genewskich czy Haskiej w kontekście Rosji jest bezsensowne. W ich świadomości takowe nie istnieją. Fakt iż nie uznano ich oficjalnie zbrodniarzami wojennymi na forum ONZ zawdzięczają jedynie swemu prawu weta w RB.

 7. Wojciech

  Nikt, kto chociaż odrobinę oleju w głowie nie pertraktuje z Moskwą ani nie podpisuje żadnych umów czy traktatów. Oni sobie podetrą tyłki traktatami kiedy tylko będą mieli w tym jakikolwiek interes. Wszelkie umowy są w/g Rosji tylko po to żeby coś ugrać a na pewno nie stanowią dla nich żadnego ograniczenia. Rosja od zawsze rozumiała tylko jeden traktat. Bat nad głową.

 8. Naiwny

  A skąd wiadomo kto i w kogo oraz czym strzela? Władze Ukraińskie są stroną konfliktu i raczej nie są wiarygodne. Rozejm między stronami kontroluje OBWE tam i jeśli komuś wierzyć to najpewniej im.

  1. prawieanonim

   Wysil trochę rozum. Ludzie zachowują się racjonalnie - kimkolwiek by nie byli. Ukraina nie ma powodów by ostrzeliwać rosyjską stronę bo to idiotyzm wbrew wszelkiej logice.

 9. Davien

  Kolejna wpadka Rosji i to poważna, Ciekawe co na to odpowiedzą?

  1. olo

   To nie my to UFO. Oni nawet złapani za rękę patrz agresja na ukraiński Krym mówili że ROSYJSCY ŻOŁNIERZE nie są ich żołnierzami a złapani prze ukraińskie siły 2 specnaz-owców w czynnej służbie nazwali zbłądzeniem na urlopie. Rosjanie nigdy nie mieli i nie będą mieli HONORU bo w ich słowniku takiego słowa nie ma. Wystarczy poczytać czy pooglądać jak traktowali rosyjskich żołnierzy ginących na Ukrainie. Cmentarze na śmietnisku pod Rostowem z tabliczką na którym widniał tylko numer. Jak w ukryciu chowali tych których przywieźli jako GRUZ 200 do Rosji i jak były traktowane rodziny tych chłopaków którzy nie z własnej woli napadli a Ukrainę.

  2. dropik

   A po co mają odpowiadać ?

 10. dropik

  jak widać grady som bardzo celne.

 11. Borsuk

  Jak to zwał tak to zwał i co tam się wydarzyło to tylko uczestnicy wiedzą. Pewne jest tylko jedno, Rosja w podstępny i wyrafinowany sposób zaatakowała sąsiednie Państwo. Pewne jest też to , że Pan Putin jest kłamcą bo wielokrotnie publicznie zaprzeczał na poczatku konfliku jakoby Rosja była zaangażowana militarnie w jakikolwiek sposób na Ukrainie. Smutne jest też to , że Ukraina została wydana Rosji na pastwę losu bo państwa zachodnie nie robią nic kompletnie aby tę chorą sytuację uleczyć a w szczegóoności powstrzymać Rosję i szaleńca , który nią rządzi.

 12. Absmak

  O, matko! Normalnie po domach rakietami strzelają.

 13. ppp

  A może ta miejscowość odpowiednio wcześniej została ewakuowana?

 14. dk.

  Czegoś nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie: Rosjanie ostrzeliwują "miejscowość cywilną", którą przedtem nieudanie atakowała ich piechota czy coś tam ? A "miejscowość cywilna" jak obroniła się przedtem przed ich atakiem ? I kto ?

  1. u44u

   niby jak sie obronila iron drom czy jak ?

  2. gep

   Ale czego nie rozumiesz.Tego że Ukraińcy mogą bronić swojej ludności cywilnej? Swoich osiedli??Czy to takie dziwne??

  3. MONdrala

   A po co w ogóle ją atakowali mądralo?

Reklama