Siły zbrojne

Zamach na przywódcę „separatystów” w Doniecku. Zginął szef oddziału „Somalia”

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

W Doniecku zginął Michaił Tołstych, znany również jako „Giwi” - dowódca walczącej w Donbasie z Ukrainą nielegalnej formacji zbrojnej „Somalia”.

Zgodnie z pierwszymi danymi przekazywanymi m.in. przez powiązany z tzw. „separatystami” portal DAN, 8 lutego br. o godzinie 6.10 rano doszło do eksplozji w gabinecie Tołstycha. Wybuch ładunku na piątym piętrze budynku spowodował wybicie wszystkich szyb oraz pożar. Strażacy gaszący ogień znaleźli w spalonym mieszkaniu zwęglone ciało „Giwiego”.

Przedstawiciele nielegalnej organizacji „DNR” (nieuznawanej tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej”) ogłosili, że Tołstych zginął w zamachu terrorystycznym zorganizowanym przez stronę ukraińską i wykonanym przez „grupę dywersyjno-rozpoznawczą”. Wiele wskazuje jednak na to, że atak został wykonany na polecenie Kremla lub też jest elementem porachunków wewnątrz nielegalnych ugrupowań zbrojnych.

Na portalach pojawiła się również informacja, że „Giwi” mógł zginąć od granatu wystrzelonego z wyrzutni przenośnej (prawdopodobniej typu Trzmiel). Według niepotwierdzonych danych w biurze „Giwiego” było jeszcze dwóch innych bojowników.

W październiku 2016 roku śmierć poniósł inny znany dowódca sił prorosyjskich, Arsen Pawłow ps. „Motorola”. Zarówno „Motorola” jak i „Giwi” kierowali w 2014 roku, w trakcie wojny na Ukrainie groźby pod adresem Polski. W tym pierwszym wypadku były one związane z zawróceniem na granicy samolotu Tu-154 z rosyjskim ministrem obrony na pokładzie (który następnie wykonał lot, po zmianie statusu na cywilny). „Giwi” mówił o ataku na Polskę w związku z rzekomymi dostawami broni i czołgów na Ukrainę, które jednak nie miały miejsca.

Według dostępnych informacji „Giwi” jest sprawcą szeregu przestępstw wojennych. Z ujawnionych nagrań wynika, że znęcał się nad ukraińskimi jeńcami wojennymi, oskarżany jest również o dokonywanie zabójstw Ukraińców.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.