Reklama

Siły zbrojne

Zakaz lotów nad bazą w Redzikowie

Instalacja Aegis Ashore w Rumunii - fot. Flickr/Domena Publiczna/U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet
Instalacja Aegis Ashore w Rumunii - fot. Flickr/Domena Publiczna/U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet

Od 1 października rząd zamierza wprowadzić strefę zakazu lotów nad bazą w Redzikowie koło Słupska. Wyjątek przewidziano jedynie dla lotnictwa państwowego. W uzgodnieniach jest obecnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Wprowadzenie ograniczeń wynika z polsko-amerykańskiej umowy w sprawie rozmieszczenia w naszym kraju antybalistycznych rakiet przechwytujących podpisanej w Warszawie w sierpniu 2008 r. oraz porozumienia wykonawczego z kwietnia 2015 r. Przewidują one, że strefa o ograniczonym ruchu lotniczym zostanie ustanowiona nad bazą od 1 października 2017 r.

Czytaj więcej: Początek budowy bazy w Redzikowie. "Te pociski będą ukierunkowane na bezpieczeństwo"

W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało do uzgodnień projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące. Przewiduje on utworzenie od 1 października kolejnej strefy o ograniczonym ruchu lotniczym oznaczonej w przepisach literą R (od ang. Restricted Area).

Zgodnie z projektem zakazane będzie wykonywanie lotów nad bazą w Redzikowie:

  • W promieniu 3000 metrów od środka bazy – od poziomu gruntu do poziomu lotu 165 (Flight Level 165, co oznacza 16500 stóp, czyli ok. 5 km);
  • W promieniu 9000 metrów od środka bazy – między FL165 a FL410 (czyli od ok. 5 ok. 12,5 km);
  • W promieniu 17000 metrów od środka bazy – między FL410 a FL660 (czyli od ok. 12,5 do ok. 20 km).

Choć projekt został opublikowany pod koniec czerwca, to w ostatnich dniach został zmodyfikowany na wniosek MON. Proponowana strefa zakazu lotów częściowo pokrywała się bowiem z Centralnym Poligonem Sił Powietrznych w Ustce. W projekcie znalazł się więc zapis, że zakaz wykonywania lotów w strefie, która nazywa się EP R40 SŁUPSK, nie stosuje się do lotów wykonywanych przez państwowe statki powietrzne.

Podobnie jak w pozostałych strefach o ograniczonym ruchu lotniczym (R) zakaz wykonywania lotów nie stosuje się do lotów operacyjnych, wykonywanych na hasło GARDA lub ALFA SCRAMBLE, do lotów w celu niesienia pomocy w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, startów i lądowań na pobliskich lotniskach, a także patrolowania linii energetycznych, gazociągów i obszarów leśnych, usług agrotechnicznych oraz monitorowania stanu przeszkód lotniczych.

Wprowadzenie zakazu lotów nad Redzikowem oznaczać będzie wydłużenie dróg lotniczych w sąsiedztwie bazy. Przełoży się na większe zużycie paliwa i większą emisję CO2 przez samoloty należące do przewoźników lotniczych. Ministerstwo Infrastruktur i Rozwoju wyliczyło, że roczne zużycie paliwa zwiększy się o 292 tony, a emisja CO2 – o 925 ton. Dla przewoźników oznaczać to będzie wzrost kosztów o ok. 810 tys. zł rocznie. Jednocześnie resort zaznaczył, że jest bardzo prawdopodobne, iż w ciągu 2-3 lat w polskiej przestrzeni powietrznej zostanie wdrożona koncepcja przestrzeni powietrznej pozbawionej sieci dróg lotniczych, co będzie minimalizowało wpływ stref ograniczeń lotów.

Czytaj więcej: Umowa szkoleniowa polskich i amerykańskich żołnierzy w Redzikowie. "Jeden zespół - jedna walka" 

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. coin

    Radary będą dostarczone jeszcze w tym tygodniu do Redzikowa, na razie tylko 2 trailery, własnie je rozładowaliśmy świeżo ze statku.

  2. nowy

    Jest baza , jest strefa zakazu lotów . Zastanawia mnie tylko sposób dyscyplinowania użytkowników naruszycieli zakazanej przestrzeni powietrznej . Taka baza prawdopodobnie będzie posiadała silną obronę przed środkami napadu z powietrza ale co z samolotami sportowymi , turystycznymi itd. ?.

  3. benq

    Gdyby taka baza miała powstać w Turcji to kosztowałoby to amerykanów baardzo dużo w żywej gotówce lub sprzęcie. No ale baza powstaje w kraju nad Wisłą gdzie narracja jest taka, że powinniśmy bardzo dziękować Wujowi Samomi, że rejon Słupska znalazł się na celowniku ruskich rakiet. Cały czas się zastanawiam jakie korzyści z tej bazy będziemy mieli, czy z powodów opisanych powyżej coś nam w zamian dadzą lub przynajmniej sprzedadzą taniej ???

    1. gustlik

      Powiem ci jakie korzysci..tam gdzie stoja amerykanie tam jest pokój..ruscy sie nigdy nie odwarza wejsc..bo groziloby to ich unicestwieniem..dzisiaj to Ukraińcy przejeli pałeczkę i z tego powinniśmy sie cieszyc..

    2. ktos

      a skad wiesz co Polska dostala? Jesli nie wiesz to moze ta informacja nie jest dla ciebie.

    3. Andy

      Redzikowo buduje firma turecka wiec bedzie taniej. Polacy nie są godni zaufania.

  4. oka123

    Czy ten zakaz lotów obejmuje również rakiety typu "Iskander"?

    1. jagrab

      Ci od Iskanderów to są zajęci strzelaniem do cywilnych samolotów malezyjskich linii lotniczych :)

    2. Davien

      Tak, i zostanie wymuszony przez SM-3.

  5. skiud

    "Jednocześnie resort zaznaczył, że jest bardzo prawdopodobne, iż w ciągu 2-3 lat w polskiej przestrzeni powietrznej zostanie wdrożona koncepcja przestrzeni powietrznej pozbawionej sieci dróg lotniczych, co będzie minimalizowało wpływ stref ograniczeń lotów." To jak wszyscy będą latać? Jak u Kim Dzong Una? Chyba są jakieś światowe normy?

  6. Willgraf

    bardzo ciekawe ...jak zatem z podejściem do lotniska Aeroklubu Słupskiego w Kępie od strony Północno - zachodniej ? czyli od strony Rędzikowa ...teraz już wiem dlaczego kiedyś zmieniono nazwę z Redzikowa na Redzikowo ...rządy się zminiają a plan realizowany o wielu lat

  7. dziadek

    Nad bazami sowieckimi w PRL również był zakaz lotów. Wraca stare.

    1. Maciej

      To chyba normalne że nad takimi bazami powinny być zakazy lotów. Czy nad bazami w Krzesinach, Łasku, Miśku Maz.,czy Malborku można swobodnie latać?

    2. gh

      Właśnie po to jest ta baza, by "stare" nie wróciło.

    3. Mateo

      To normalne, że nad obiektami strategicznymi ustanawiana jest strefa "R". Takie strefy są także nad wieloma innymi ważnymi strategicznie obiektami w Polsce, wystarczy spojrzeć do AUP na stronie PAŻP

  8. Zbulwersowany podatnik

    W zamian za bazę w Redzikowie mieliśmy negocjować 2 baterie systemu Thaad. Zapomniano o tym już w MONie?

    1. gh

      "W zamian za bazę w Redzikowie mieliśmy negocjować 2 baterie systemu Thaad. Zapomniano o tym już w MONie?" Naszemu rządowi zależało bardziej na tej bazie, jak samym Amerykanom, więc trudno sobie wyobrazić by musieli nam cokolwiek proponować w zamian. Tym bardziej nie brałbym poważnie, tych pustych plotek sprzed lat o bateriach THAAD, do dziś wiszących na wikipedii. Zresztą THAAD bez niższych pięter ochrony, to tylko wisienka na torcie, bez tortu :)

    2. Zenon

      Czy to prawda ?