Reklama

Siły zbrojne

Żagańska brygada rusza na manewry. Największe od 7 lat

Rozpoczęły się ćwiczenia poligonowe dla 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, która wraz z wojskami sojuszniczymi weźmie udział w szkoleniu pk. Serwal-16. Jest to pierwsze od siedmiu lat ćwiczenie realizowane z tak dużym rozmachem, zarówno w wymiarze taktycznym, jak i współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania terenowych organów administracji państwowej. Wsparcia udzielą inne jednostki Czarnej Dywizji, jak i pododdziały Bundeswehry.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie gotowości bojowej 1. Brabanckiego Batalionu Czołgów. W szkoleniu bierze udział około 900 żołnierzy. 400 z nich to sojusznicy z partnerskiej 41. Brygady Grenadierów Pancernych z Neubrandenburga. Niemcy zaangażowali pododdziały zmechanizowane, inżynieryjne oraz sekcje bezpilotowych środków rozpoznawczych (BSR).

Brabantczyków na Leopardach 2A5 będą wspierały również dywizjony artylerii samobieżnej i przeciwlotniczej z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, dywizjon artylerii rakietowej 23. Pułku Artylerii z Bolesławca oraz pododdziały inżynieryjne z 1. Pułku Saperów z Brzegu oraz 5. Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego. Ważną rolę odegrają także chemicy z 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz załogi śmigłowców z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz samolotów Sił Powietrznych.

Czytaj także: Modernizacja Leoparda 2A5. Warianty i potrzeby [RAPORT]

Ponadto w ćwiczeniu bierze udział ponad 50 osób spoza wojska, w tym starostowie trzech powiatów: żagańskiego, żarskiego i nowosolskiego, burmistrzowie tychże miast, wójtowie gmin oraz szefowie zespołów zarządzenia kryzysowego. W części praktycznej razem z żołnierzami wojsk chemicznych będzie współpracowała jednostka ratownictwa chemicznego straży państwowej. Wszystkie epizody CIMIC będzie obserwowała grupa oficerów Civil Affairs z armii USA. 

Warto zauważyć, że przed wprowadzeniem czołgów Leopard 2A5 34. Brygada Kawalerii Pancernej charakteryzowała się stosunkowo niskim stopniem gotowości bojowej. Wprowadzenie nowych czołgów łączyło się jednak ze znacznym zwiększeniem ukompletowania brygady. Obecnie jej jednostki pełnią dyżur bojowy w ramach sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy), jeden z plutonów pancernych zajął też trzecie miejsce w prestiżowych zawodach Strong Europe Tank Challenge.

Czytaj więcej: Polacy na podium Tank Challenge. „Leopardy górą”

"Jak dotąd we wszystkich ćwiczeniach, Brabantczyków zawsze charakteryzowała stuprocentowa, wysoka jakość wykonania zadań. Wierni tradycjom, tak jak wasi poprzednicy, nie patrzycie na przeszkody, nie narzekacie, zawsze działacie w przekonaniu, że dacie radę. Dlatego też z dumą dzierżycie najważniejszy symbol batalionu, poczet trąbki z płomieniem, do którego przytwierdzona jest replika najwyższego bojowego odznaczenia, Krzyża Virtuti Militari. To zobowiązuje. Przed wami pięć dni wysiłku, gdzie macie pokazać swoją wartość. Ćwiczycie wspólnie z kolegami z Niemiec i jestem pewien, że będziecie się nawzajem traktować jak towarzysze broni. Życzę wam pomyślnego wykonania zadań taktycznych i ogniowych oraz szczęścia żołnierskiego" – powiedział dowódca brygady, pułkownik dypl. Krzysztof Pokropowicz, podczas uroczystego apelu rozpoczynającego ćwiczenie.

Czytaj także: Poznański WZT dla Leoparda zaprezentowany. „57% polonizacji” [Defence24.pl TV]

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. kriss

    Kiedy będą podobne ćwicznia na Mazurach ? Ale tu mamy czołgi t72m1 :) Nawet Rosomaków tu nie ma :) Smutne to jest :)

    1. Marek1

      Ale za to Kraby już jadą do Mazurskiej Bryg. Artylerii ... co osobiście dość słabo oceniam.

  2. armyyypl

    Dobrze ale kur..ka na wschodzie kraju i na północy potrzebne na już kilka nowoczesnych brygad pancernych!!!!

    1. Birdy

      Moze zmechanizowane tez by wystarczyly,mam na mysli naprawde zmechanizowane a nie ''skansen''

    2. Marek1

      Czego lamentujecie ?? Tylko kompletny dureń koncentruje liniowo najlepsze siły manewrowe niedaleko granic. To był jeden z PODSTAWOWYCH błędów D-cy Nacz. WP w 1939r. i wiadomo jak się takie linearne ustawienie milionowej armii(bez rezerw w centrum kraju)skończyło. Ps. Mieszkańcy wschodnich, przygranicznych powiatów powinni być zadowoleni gdyby tam większych walk NIE było.

  3. Strateg I Klasy

    A tysiące z OT na wschodniej flance. Genialna Strategia Genialnych strategów. Szkoda słów.

  4. Taka Prawda

    Bo Berlin trzeba obronić! OT marsz na wschód i wytrzymajcie jak najdłużej. Czołem!

Reklama