Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wyremontowany czołg MS-1 czeka na Paradę Zwycięstwa

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jednym ze skutków przesunięcia Parady Zwycięstwa 9 maja na późniejszy termin, będzie odłożenie w czasie publicznej prezentacji stuletniego czołgu lekkiego MS-1 (T-18), którego Rosjanie pieczołowicie odrestaurowali i uruchomili. Było on eksploatowany w latach 1927-1942, a więc był również uczestnikiem II wojny światowej.

Niewątpliwą atrakcją przeprowadzanych w Rosji Parad Zwycięstwa jest przejazd sprzętu wojskowego. Jednak przed najnowszymi typami uzbrojenia pancernego i rakietowego zawsze jedzie jakiś przedstawiciel sprzętu historycznego. Do tradycji należy, że na przedzie kolumny zmechanizowanej prezentuje się którąś z wersja czołgu T-34, nawet jeżeli była ona produkowana po wojnie. Jednak w 75-lecie zakończenia Wojny Ojczyźnianej najstarszą gwiazdą miał być inny, pojazd pancerny, który nie tylko odnowiono, ale również uruchomiono.

W Kraju Nadmorskim postanowiono bowiem ponownie zaprezentować czołg MS-1, który według Rosjan jest pierwszym czołgiem opracowanym w Związku Radzieckim. O kończeniu prac nad jego restauracją i przygotowaniem do Parady Zwycięstwa Minoborona poinformowała 14 kwietnia br., a więc na dwa dni przed decyzją Prezydenta Putina, by przesunąć uroczystości z 9 maja, z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa.

image
Fot. mil.ru

Czołg MS-1 był remontowany i restaurowany w warsztatach remontowych Primorskiej Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego. W połowie kwietnia br. dokonano już przeglądu i naprawy systemu napędowego oraz przeprowadzono próby: najpierw na postoju, a później w ruchu. W ten sposób zakończono wszystkie prace, jakie zaplanowano zrealizować przed nałożeniem kamuflażu. Samo kierowanie pojazdem nie sprawia Rosjanom większego, problemu ponieważ czołg MS-1 jest prosty w obsłudze i budowie.

Jest to pojazd opracowany w latach 1925-1927. Rosjanie chwalą się, MS-1 jest pierwszym czołgiem całkowicie opracowanym w Związku Radzieckim. W rzeczywistości wzorowano się w nim na francuskim czołgu Renault FT. Pojazd MS-1 był na wyposażeniu Armii Czerwonej w latach 1928-1942 i służył do bezpośredniego wsparcia działań piechoty. Minoborona używa cały czas oznaczenia MS-1 (mały eskortowy) jednak pojazd ten jest bardziej znany pod nazwą T-18. W sumie wyprodukowano 959 czołgów tego typu. Każdy z nich był wyposażony w lekką armatę Hotchkiss kalibru 37 mm. Wersja wyremontowana w Rosji ma dodatkowo na uzbrojeniu dwa karabiny maszynowe Fiedorowa kalibru 6,5 mm.

image
Fot. mil.ru

Stalowy pancerz o maksymalnej grubości 16 mm zabezpieczał przed ogniem broni strzeleckiej, jednak nie dawał ochrony przed uzbrojeniem przeciwpancernym. Dodatkowo silnik zapewniał prędkość nie większą niż kilkanaście kilometrów na godzinę. To właśnie dlatego już pod koniec lat trzydziestych pojazdy te zaczęto uznawać za przestarzałe i stosować je głównie jako stałe stanowiska ogniowe. W jednostkach wojskowych ich miejsce zaczęły natomiast przejmować czołgi lekkie T-26.

MS-1 wykorzystywano bojowo podczas wojny granicznej z Chinami w 1929 roku, a pojedyncze egzemplarze mogły być również użyte podczas ataku na Polskę w 1939 roku. Pojazd tego typu był już prezentowany podczas Parady Zwycięstwa w Ussuryjsku co najmniej od 2015 roku. Było on jednak całkowicie odrestaurowany, co może oznaczać, że Rosjanie zajęli się obecnie wyremontowaniem kolejnego egzemplarza czołgu MS-1 - jego również przygotowując do defilady.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Leon zawodowiec

  Koledzy silnik z łady Teraz to da,radę

  1. BUBA

   Żebyś się nie zdziwił, bo niektóre silniki Łady powstawały przy współpracy Porshe, a polska obsada Łady Samary z takim silnikiem kiedyś prawie wygrała rajd 1000 jezior w Finlandii.................................................

  2. Davien

   Panei BUBA jedynie Samara T3 czyli opracowany we Francji( bo łada jest własnościa renault) model na rajd Paris-Dakar miał całe zawieszenie i silnik z Porsche 999, żadne normalne Samary nie miały slnika Porsche.

  3. Davien

   Miało byc Porsche 959, sorry.

 2. ja

  Wedlog prezdenta Francji to Niemcy zostaly pokonane przez Francozow wlasicwie. Pomogli im alianci, a Rosjan prawie nie bylo:)

  1. wert

   Do okupacji całej francji wystarczyło niemcom 60 batalionow jednostek zapasowych. Żadnej broni ciężkiej żadnego lotnictwa, żadnych bitew

 3. Fanklub FR

  A wysłali go na testy do Syrii ?

  1. Bond

   W trakcie testów stwierdzono, że w pełni spełnił pokładane w nim nadzieje, jest znacznie lepszy niż współczesne konstrukcje zach., oraz nie ma analogów.

  2. Kałboj

   Czyli Armata znowu stop?

  3. dajcie to

   Nie wysłali, stoi przy granicy z Polską i trzyma w szachu całe nasze SZ.

 4. AWU

  Pozazdrościli nam wyremontowanego Renault FT-17? N.b. czołg walczył w 1920r prawdopodobnie porzucony przejęty przez Rosjan którzy przekazali go do Afganistanu gdzie odnaleziony przez Polakow? Całkiem historia jak na jeden czołg :) I Renault FT również walczyły w 1939r, najwięcej (30) broniło bram twierdzy brzeskiej przeciw Niemcom i Rosjanom. A obrona twierdzy w 39r przykładem prawdziwego bohaterstwa w porównaniu z propagandową hucpą wyprodukowaną przez sowietów i perelowskich speców. W 1939r twierdza broniła się skutecznie w dniach 13-17 IX przeciw korpusowi Guderiana. Już 13 IX pociągi pancerne Śmiały i Bartosz Głowacki skutecznie opózniły Niemców na przedpolach twierdzy, do której Niemcy dotarli dnia następnego. Podczas ataku 16 IX poprzedzonego silnym bombardowaniem i ostrzałem artyleryjskim zginął m.in. adiutant Guderiana. Wojsko opuściło twierdzę w nocy 17 IX i dołączyło do oddziałów gen Kleeberga. Batalion marszowy 82 pp pod dowództwem kpt Radziszewskiego bronił się w forcie V przeciw Niemcom oraz Rosjanom aż do 27 IX po czym przebił się z twierdzy, czyli 5 dni po wspólnej niemiecko-rosyjskiej Paradzie Zwycięstwa w Brześciu (zarówno d-ca twierdzy gen Plisowski jak i kpt Radziszewski dostali się później do niewoli sowieckiej i zginęli w Katyniu). Dla porównania w 1941r Niemcy zajęli dworzec kolejowy i mosty w przeciągu kilku godzin (do 0700 rano 22 VI) dokonali tego komandosi elitarnej jednostki Brandenburg. którzy wyciągneli wnioski z cięzkich strat poniesionych w Polsce w 1939r i stali się jedną z najlepszych formacji specjalnych świata. Do wieczora 22 VI Miasto w rękach Niemców a Rosjanie nie byli w stanie przeszkodzić ruchom wojsk niemieckich na trasach komunikacyjnych. 24-go większośc twierdzy opanowana a niedobitki Rosjan w tzw Umocnieniu Kobryńskim i cytadeli. Walki praktycznie zakończone 26 VI (zginęło wówczas 6 Niemców a 27 VI ostatni pojedynczy poległy) Ostatni sowieci skapitulowali 29 VI w forcie Wschodnim.

  1. riba

   Ojjjj, na pewno nam pozazdrościli

  2. .

   To, że brał udział w wojnie 1920 to raczej mit - polityczna propaganda ówczesnego obozu władzy. Swojego czasu sami pracownicy MWP twierdzili, że właściwie nie ma takiej szansy. Mało tego, na jednym z for była długa dyskusja czy to oby nie jest tzw. Russkij Reno - ichniejszy składak czy kopia

  3. arek

   Kolego, to my raczej możemy im zazdrościć podejścia do wydobywania zabytków militarnych jak i remontowania ich. Chciałbym abyśmy wydobywali, remontowali i pokazywali tyle czołgów czy samolotów ile oni zrobili w ostatnich latach.

Reklama