Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Obama w Warszawie - korekta "resetu"?; Wzmocnienie wielonarodowego korpusu NATO w Szczecinie; Rosyjskie resentymenty Sofii; Gazprom odracza przedpłaty na gaz dla Ukrainy

Fot. Gordon Werner/Flickr
Fot. Gordon Werner/Flickr

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Gazeta Polska Codziennie, Wojciech Mucha, "Policjant świata" przybywa do Warszawy:  Prezydent Stanów Zjednoczonych pojawi się w naszym kraju z okazji 25. rocznicy wyborów czerwcowych. Wizyta amerykańskiego przywódcy splata się z kwestią gwarancji bezpieczeństwa, jakie zdaniem komentatorów Obama może złożyć Polsce i krajom Europy Wschodniej. Polska jest pierwszym krajem, który w trakcie swojego europejskiego tournee odwiedzi Barack Obama. (…) W środę Obama spotka się z Petrem Poroszenką. Ukraiński prezydent elekt zapewne liczy na gwarancje USA w obliczu postępującego konfliktu z Rosją na wschodzie Ukrainy. (…) - Wiele wskazuje na to, że prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w Warszawie zaoferuje Polsce przyspieszenie budowy tarczy antyrakietowej, być może do końca swojej kadencji, czyli do 2016 r. - uważa w swoim tekście w "Gazecie Polskiej" analityk geopolityczny Krzysztof Zielke.

Rzeczpospolita, Anna Słojewska, Więcej NATO w Szczecinie to wciąż za mało:  Wielonarodowy korpus NATO w Szczecinie będzie wzmocniony - potwierdzą we wtorek ministrowie obrony sojuszu. (…) Polska, Niemcy i Dania porozumiały się odnośnie do wzmocnienia osobowego i sprzętowego korpusu w Szczecinie. NATO(…) ma zdecydować o zwiększeniu poziomu jego gotowości w czasie spotkania ministrów obrony sojuszu 3-4 czerwca w Brukseli. Potwierdził to w rozmowie z "Rz" minister obrony Tomasz Siemoniak.

Gazeta Wyborcza, Paweł Wroński, „Urbi et Orbi” o bezpieczeństwie: Prezydent Barack Obama przejeżdża do Warszawy na rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, które zwiastowały koniec komunizmu. Dwa dni później na plaży w Normandii będzie uczestniczył w 70. rocznicy desantu, który wyzwolił Europę od nazizmu. (…)Wizyta Baracka Obamy w Warszawie ma jednak kontekst nie tylko historyczny. (…) Szef polskiego MSZ mówi, że środowe przemówienie Obamy w Warszawie będzie miało charakter "urbi et orbi" o bezpieczeństwie. Usłyszymy, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa tej części Europy(…) Jednak do tej pory nie padły żadne konkretne zapowiedzi rewizji amerykańskiej polityki wobec Europy czy choćby zmiany politycznego spojrzenia. Być może padną w Warszawie.

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Obama musi zatrzymać Rosję: (…)Z jakim przesłaniem prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża do Warszawy? Bob Corker: Administracja Baracka Obamy jest bardzo dyskretna, gdy idzie o politykę zagraniczną. Trudno więc powiedzieć, na ile prezydent rzeczywiście zmienił swoją ocenę Rosji od wybuchu kryzysu na Ukrainie sześć miesięcy temu(…) Przemówienie, jakie Obama wygłosi w Warszawie, może być z tego punktu widzenia przełomowe. Powinno określić nową sytuację geopolityczną(...) i wykazać naszą determinację w stawieniu czoła temu wyzwaniu.(…) Po pierwsze, prezydent musi potwierdzić nasze niezłomne zaangażowanie w obronę sojuszników z NATO. (…) Ale jest też drugi problem. Polska podjęła ogromny wysiłek modernizacji sił zbrojnych w najbliższych latach(…) Dlatego prezydent nie może ograniczyć się tylko do określenia strategii wzmocnienia NATO, musi także przekonać Europę, aby przyłączyła się do tej inicjatywy. (…) No i jest aspekt gospodarczy: szybkie dokończenie negocjacji w sprawie powstania Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP).

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Korekta resetu: Dziś do Polski przylatuje prezydent USA Barack Obama, a w Brukseli rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów obrony krajów członkowskich NATO. (…) W planie brukselskiego spotkania jest m.in. przedyskutowanie "długofalowej" odpowiedzi NATO na rosyjską inwazję na Ukrainie z punktu widzenia obrony kolektywnej Sojuszu. (…) Ustalenia spotkania ministrów są wyjątkowo istotne, bo szefowie resortów obrony spotykają się po raz ostatni przed wrześniowym szczytem w Walii. (…)Polskie oczekiwania koncentrują się przede wszystkim wokół tarczy antyrakietowej i obecności wojskowej USA.

Rzeczpospolita, Jarosław Giziński, Rosyjskie sentymenty Sofii: Coraz więcej głosów na Zachodzie wyraża obawy, że prorosyjskie sympatie Bułgarów osłabią politykę UE i NATO na Bałkanach. (…) Unijne raporty wskazują na brak stabilności politycznej i ekonomicznej (…) Z kolei sojusznicy w NATO wskazują na to, że mimo dziesięciu lat obecności w sojuszu w Sofii żywe są sympatie prorosyjskie. Na tyle silne, że Bułgaria jawi się wręcz jako rosyjski koń trojański. (…)  Do dzisiaj wielu polityków, zwłaszcza lewicowych, uważa, że Bułgarię więcej łączy z Rosją niż z Zachodem. (…) Ambasador Rosji w Sofii zasugerował wręcz, że Bułgaria powinna rozważyć wstąpienie do Unii Eurazjatyckiej.

Nasz Dziennik, Aneta Przysiężniuk-Parys, Odroczony wyrok: Gazprom przełożył o tydzień wprowadzenie systemu przedpłat za gaz dla Ukrainy. (…) Wcześniej rosyjskie ministerstwo energetyki otrzymało ok 786,4 mln USD od ukraińskiego Naftohazu za dostarczony surowiec. Informację tę potwierdziła wczoraj rzecznik resortu. (…) O częściowym spłaceniu zadłużenia poinformował w piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Potwierdził to komisarz ds. UE Guenther Oettinger, który przewodzi rosyjsko-ukraińskim konsultacjom. (…) Tuż przed rozmowami prezes Gaz-promu Aleksiej Miller oświadczył, że cena gazu dla Ukrainy może być niższa niż 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych pod warunkiem, że Naftobaz ureguluje swoje zobowiązania.  (…) Za łamanie dwustronnego porozumienia handlowego przez zawyżanie ceny gazu Kijów zamierza skarżyć Rosję do arbitrażu w Sztokholmie. Dojdzie do tego, jeśli rozmowy w Brukseli zakończą się fiaskiem.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Pomorzanin

    Powiedzieć Obamie, że jeżeli do końca swojej kadencji nie zniesie nam wiz, to jego następca będzie musiał najpierw sam wykupić wizę przed przylotem do nas!

  2. Saladyn

    JASSM kiety dadzą zgodę? może to włąśnie ten czas!! Trzymam kciuki

Reklama