Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: amerykańskie ambasady nas szpiegują.Także ta w Warszawie; Podsłuchiwani na życzenie

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Łukasz Woźnicki, Gazeta Wyborcza, "Der Spiegel": amerykańskie ambasady nas szpiegują.Także ta w Warszawie. USA zaprzecza- USA wykorzystują rozsiane po świecie ambasady i konsulaty jako stacje nasłuchowe - ujawnił w poniedziałek "Der Spiegel". Jedna z blisko 80 stacji ma znajdować się w Warszawie. - Zamontowane w stacjach urządzenia nasłuchowe mogą przechwycić praktycznie wszystkie popularne metody komunikacji - pisze niemiecki tygodnik (...) "Wiaty na dachach ambasad mają wyglądać tak jakby zawierały urządzenia do obsługi windy lub aparaturę klimatyzacji. W ich ścianach zamontowane są "radiowe okna". To panele wykonane z materiału, który przepuszcza nawet słabe sygnały radiowe "- mówi Campbell na łamach "Der Spiegel". A na swojej stronie internetowej publikuje galerię zdjęć amerykańskich ambasad w różnych państwach, w tym w Warszawie. Widać podobne do siebie "budki" na dachach, albo ślepe piętra (...) Ambasada USA w Warszawie znajduje się przy Alejach Ujazdowskich. W linii prostej 330 metrów dzieli ją od Sejmu. A od MSZ 800 metrów, po drodze jest szereg innych ministerstw. Pomiędzy ambasadą a kancelarią prezesa Rady Ministrów jest niespełna kilometr.

Robert Zieliński, Dziennik Gazeta Prawna, Podsłuchiwani na życzenieOd dwóch lat najważniejsi polscy politycy i urzędnicy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne bez obawy o podsłuch. Niewielu jednak chce korzystać z systemu szyfrowanej łączności. Jak przekonują nasi rozmówcy, obawa przed kontrolą ze strony polskich służb specjalnych jest silniejsza niż strach przed programami szpiegowskimi obcych wywiadów, takimi jak PRISM (...) Projekt CATEL, czyli Systemu Łączności Rządowej, był priorytetowy dla byłego szefa największej polskiej służby specjalnej gen. Krzysztofa Bondaryka. Komórki umożliwiające nawiązywanie szyfrowanych połączeń otrzymało ok 2 tys. osób (...) Oprócz telefonów krajowe VIP-y otrzymały komputery umożliwiające szyfrowane połączenia. Cały system został tak zbudowany, aby można było nim przekazywać nawet informacje objęte klauzulą "zastrzeżone". 

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Wojskowy napęd dla motoryzacji- W poniedziałek w Warszawie minister obrony narodowej, szef Agencji Rozwoju Przemysłu i prezes WZMot podpisali porozumienie o rozpoczęciu silnikowego programu. Minister Tomasz Siemoniak podkreślał, że wojsko swoimi zamówieniami na tysiące ciężarówek i nowych pojazdów pancernych wartych miliardy złotych da impuls rozwojowy krajowej motoryzacji (...) Janusz Potocki potwierdza, że trwają techniczne negocjacje dotyczące współpracy z niemieckim koncernem MTU, który dostarczy licencje na nowe silniki. - To są twarde, trudne rozmowy, muszą uwzględniać także przyszłe zobowiązania offsetowe MTU i zyski niemieckiej grupy przemysłowej - mówi Elżbieta Wawrzynkiewicz, wiceprezes WZMot.

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Burack PL

  Niektórzy powinni lepiej "odrobić pracę domową". Co ma utajniać rozmowy naszych decydentów przy tak ZEROWYM poziomie ich świadomości? Kupno Blackberry przez Sikorskiego z serwerami pod kontrolą USA czy zastawienie systemu szyfrującego pod zastaw kredytu jak kiedyś podano (chyba w 2009r)?? Jeżeli nie jest to zdrada państwa i narodu to jak to nazwać? Głupotą czy "pomrocznością jasną"? A co z urządzeniami kryptograficznymi opracowanymi w Polsce pod kierunkiem Polskich profesorów? I to do klauzuli Tajne. Nieprawomyślne, bo Polskie? I nasi rządzący mają się za Europejczyków? Turcy po opracowaniu swojego IFF do F-16 najprawdopodobniej "pomogli" połączyć się z Allachem swoim programistom. Wybaczcie brak szczegółów ale pisałem z pamięci. Nie da się zamknąć ust wszystkim Polakom. I odrodzi się jeszcze nazywanie rzeczy po imieniu.

  1. marian

   Lepiej wydane byłyby na prawdziwą (niekoniecznie wielką, otwieraną z pompą) strzelnicę. Która raz zrobiona, będzie służyła latami. Już tu pisano w komentarzach. Coś się za jakiś czas zepsuje, nie będzie kasy na etat dla obsługującego sprzęt, itp.

  2. Romuś

   I tu się mylisz! Tamto pokolenie było b.dobrze przygotowane i wychowane co pokazało podziemie

  3. Fox

   Fakt lepsze to niż ławeczka lecz gorsze od normalnej strzelnicy.

 2. mahon

  "Cały system został tak zbudowany, aby można było nim przekazywać nawet informacje objęte klauzulą "zastrzeżone" - ale zajebisty system, "nawet" informacje o klauzuli "zastrzeżone". Przypominam, że to najniższa klauzula, niżej są już tylko jawne. Czy to niedouczony redaktorzyna czy też my nie mamy systemów dla informacji "poufne", "tajne" i "ściśle tajne"? Biedne to nasze państwo.

Reklama