Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rosyjskie „prezenty” dla Serbii; SKW bada sprawę osób podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych; Nowy szef MSWiA odmówił ochrony SOP

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Natalia Żaba, Dziennik Gazeta Prawna, „Serbia zbroi się z rosyjską pomocą”: Prezenty od Rosji w postaci sprzętu wojskowego dla Serbii wywołała na nowo dyskusje na temat długoterminowej polityki obronnej Belgradu. „[...] Pod koniec lipca do Serbii w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach dotarło dziesięć opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-patrolowych BDRM, sprezentowanych Belgradowi przez prezydenta Rosji Władimira Putina. [...] Wedle słów prezydenta Aleksandara Vucicia do końca roku Serbia otrzyma jeszcze cztery bojowe helikoptery Mi-35, trzy Mi-17, 20 wozów BRDM i czołgi T-72, a wszystko w ramach przyjacielskiego prezentu.”


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „SKW kontra przebierańcy”: Wojskowa służba specjalna prowadzi działania w sprawie podszywającej się pod funkcjonariusza służb kobietę. „Służba Kontrwywiadu Wojskowego przynajmniej od kilku miesięcy bada opisywany przez <<Gazetę Polską>> wątek wykorzystywania żołnierzy (zarówno tych na emeryturze, jak i tych w służbie) z elitarnych jednostek Formoza i Grom do realizacji prywatnych zleceń Jolanty S. vel Sary W. [...]”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Kamiński nie ufa SOP?”: Nowy szef MSWiA i koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński - zrezygnował z rządowej ochrony SOP, którą nadzoruje. „Jak dowiedziała się <<Rzeczpospolita>>, Kamiński z niej jednak zrezygnował, co stawia w negatywnym świetle tę formację - to sytuacja bez precedensu. Kamiński nadzoruje SOP i za nią odpowiada. - Jeśli SOP podlega Kamińskiemu, a on jej nie ufa, to wystawia jej fatalną opinię - mówi nam funkcjonariusz tej służby.”


Reklama

Komentarze

    Reklama