Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorek z Defence24.pl: MiGi-29 wracają na polskie niebo; Działania rosyjskiego wywiadu w Hiszpanii; Wysoki rangą oficer ABW zgubił służbowy samochód; Libia w ogniu walki

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „MIG-i znów pojawią się na niebie”: W poniedziałek w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim doszło do spotkania ministra obrony narodowej z pilotami MiG-ów oraz najważniejszej kadry dowódczej. Po spotkaniu Inspektor Sił Powietrznych - gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła - ogłosił wznowienie lotów postsowieckich myśliwców. „Samoloty utrzymywane były w gotowości do wznowienia lotów, poddawane planowym obsługom technicznym oraz obsługom wynikającym z określonego czasu przestoju - stwierdził. Dodał, że samoloty są sprawne, a piloci chcieli na nich latać. Przyznał, że tzw. aktualności stracili wszyscy piloci, ale regulamin dopuszcza ich wznowienie.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Katalońska gra Władimira Putina”: Hiszpańskie władze podejrzewają, że rosyjski wywiad angażował się w przebieg referendum niepodległościowego w Barcelonie. Czy Moskwa skompromituje katalońskich separatystów? „Według hiszpańskich mediów w październiku ubiegłego roku zatrzymano dwóch podejrzanych - Ukraińca i Rosjanina - którzy jechali w kierunku granicy z Francją samochodem zarejestrowanym na Białorusi. Mieli przy sobie nowiutki rosyjski granat M-75. Dziennik <<El Mundo>> twierdzi, że podejrzewa się ich o związki z oficerem GRU Denisem Siergiejewym, wobec którego w Hiszpanii również toczy się śledztwo.”


Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Oficer ABW <<zgubił>> służbowy samochód”: Kulisy afery oficera Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oddelegowanego do Krajowej Administracji Skarbowej. „Oddelegowany z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do kierowania wewnętrzną policją w skarbówce funkcjonariusz <<zgubił>> służbowy samochód. [...] Według naszych informatorów pobrał służbowy samochód służący do obserwacji i się z niego nie rozliczył, idąc na urlop. [...] Auto odnalazło się po kilku tygodniach w uczęszczanym miejscu, przy parku wodnym <<Warszawianka>> w stolicy”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Libia w wojennej pułapce”: Walczący o Trypolis gen. Haftar twierdził, że zwalcza islamskich radykałów i terrorystów, jednakże szalę zwycięstwa na jego stronę może przechylić - na spółkę z rosyjskimi najemnikami - grupa lokalnych radykałów podobna do talibów. „Ta wojna domowa jest napędzana przez inne państwa i panuje przekonanie, że o jej wyniku zdecyduje jakaś zmiana w układzie sojuszy. [...] Haftara wspiera (w nieznanym zakresie) Grupa Wagnera, czyli najemnicy z prywatnej armii finansowanej przez Jewgienija Prigożina, <<kucharza>> Władimira Putina.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Migi-29 po wypadkach znów zaczną latać”: Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada przywrócenie lotów na maszynach typu MiG – 29. „Spojrzałem każdemu pilotowi w oczy i zapytałem, czy chce latać. Powiedzieli <<tak>> - w ten sposób inspektor sil powietrznych gen. Jacek Pszczoła relacjonował spotkanie z pilotami MiG-29 w Mińsku Mazowieckim.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.