Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Libijskie rozmowy pokojowe w stolicy Rosji; Kolejna kampania rekrutacyjna MON; Szczyt antyterrorystyczny Francja-państwa G5 Sahel; Kret w ABW?; Iluzoryczna kontrola sądu nad działaniami służb specjalnych?
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Wojna i pokój cudzymi rękoma”: Do stolicy Rosji przylecieli na rozmowy skonfliktowani libijscy przywódcy: premier uznawanego przez ONZ rządu Fajiz as-Sarradżi oraz próbujący przejąć władzę nad krajem marszałek Chalifa Haftar. Czy uda się pogodzić zwaśnione strony? „Rosja i Turcja próbują pogodzić walczące w Libii ugrupowania, ale wspierają przeciwne strony [...] pierwsze spotkanie zwalczających się libijskich ugrupowań zwołano w rosyjskiej stolicy. Ale finał zaplanowano w przyszłym tygodniu w Berlinie. Obecnie wiadomo, że Niemcy chcieliby zwołać 19 stycznia szczyt w sprawie Libii, na którym miałby zostać zawarty ostateczny pokój.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „W ferie armia łowi na stokach”: Rozpoczęła się kolejna kampania rekrutacyjna resortu obrony narodowej. Jak przekonuje rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej, dedykowane szkolenia w WOT dla uczniów i studentów cieszą się dużą popularnością. „W 2019 roku z takiej możliwości zdobycia umiejętności wojskowych skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. - Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej - opisuje ppłk Pietrzak.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Szczyt Francja-państwa G5 Sahel”: Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził wczoraj w miejscowość Pau w południowo-zachodniej Francji, aby spotkać się z przywódcami Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii oraz Nigru. Głównym tematem rozmów była wspólna walka z rosnącymi w siłę organizacjami terrorystycznymi w regionie Sahelu. „W ostatnich miesiącach działalność organizacji terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie w prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), Al-Kaida Islamskiego Maghrebu oraz innych grup powiązanych z Al-Kaidą w obszarze Sahelu, znacząco się zwiększyła, przyczyniając się do śmierci kilku tysięcy osób w 2019 r. W ub. miesiącu na skutek ataku islamistów z ISWAP na bazę Inates w zachodniej części Nigru śmierć poniosło 71 wojskowych.”
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Kto jest kretem w ABW”: W Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trwa wewnętrzne dochodzenie dotyczące wycieków tajnych informacji. „Od kilku miesięcy trwa tam wewnętrzne polowanie na nieuczciwych funkcjonariuszy, którzy chronili przestępców, przekazując im niejawne informacje, a także uprzedzając o prowadzonych przez organy ścigania działaniach. Niedawno wewnętrzni weszli do Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu. Każdy z funkcjonariuszy musiał oddać posiadane telefony - zarówno prywatne, jak i służbowe.”
Paulina Nowosielska, Dziennik Gazeta Prawna, „Żyjemy w paranoi tajności?”: Wywiad z Piotrem Gąciarkiem, sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie, który od prawie 20 lat orzeka w sprawach karnych i zajmuje się sądową kontrolą pozyskiwanych danych przez służby specjalne. „Kontrola sądu nad służbami specjalnymi jest iluzoryczna. Potrzebne są pilne zmiany w tzw. ustawie inwigilacyjnej [...] Taką kontrolę sędzia przeprowadza niezależnie od innych powierzonych mu zadań. Tak uznał ustawodawca, nie typując do tego zadania osobnego organu. Obok spraw karnych, jakie prowadzę, kartkowałem więc dziesiątki stron. Gdybym miał dokładnie przejrzeć wszystkie materiały dostarczone przez służby, inne działania musiałbym odłożyć na bok.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie