Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Francja szuka winnych po zamachu; Francuska armia wyczerpała swoje siły i środki; ŚDM odpowiednio zabezpieczone; Komórka Al-Kaidy odpowiedzialna za zamach w Kazachstanie; WB Electronics wyprodukuje pociski rakietowe dla SZ RP?

Pocisk rakiety R-27 stosowany w myśliwcach MiG-29 - fot. Spets Techno Export
Pocisk rakiety R-27 stosowany w myśliwcach MiG-29 - fot. Spets Techno Export

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, „Hołd i oskarżenia po zamachu”: Francja podnosi się po zamachu w Nicei  i szuka winnych którzy doprowadzili do tragedii. „Tymczasem ekipa śledcza stara się zidentyfikować osoby, z którymi kontaktował się Mohamed Lahouaiej Bouhlel i które mogły udzielić mu pomocy w przygotowaniu zamachu. [...] Na razie nie stwierdzono powiązań samego Bouhlela z organizacjami terrorystycznymi. Z zebranych informacji wylania się raczej obraz człowieka o profilu określanym przez specjalistów jako brutalny sadysta, niemającego związków z jakakolwiek religią.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Francja myśli tylko o zamachu”: Po tragicznym zamachu w Nicei, w którym życie straciło ponad 80 osób, Francja przeżywa kryzys nie tylko we władzach, ale również w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Francuska armia wyczerpała siły i środki zabezpieczając ulice Francji podczas stanu wyjątkowego, co się przełożyło na współprace z NATO podczas organizowania batalionów Sojuszu na wschodniej flance.  Francuzi byli wstanie wysłać jedynie 150 żołnierzy. Dla Francji teraz priorytetem jest bezpieczeństwo własnego kraju.


Bartosz Boruciak, Super Express, „Polska jest bezpieczna. Zapraszamy na ŚDM”: Wywiad z Jarosławem Zielińskim, wiceministrem MSW. „Wszystkie operacje i podoperacje są zaplanowane. Powołano sztaby, wyznaczono dowódców poszczególnych odcinków działań. Jest bardzo dobra koordynacja dotycząca współpracy wszystkich służb. To jest klucz do skutecznego działania. Muszą być jasno zdefiniowane cele i obszary zagrożeń, jednoznaczne dowodzenie i dobra koordynacja. […] Myślę, że Polska jest krajem bezpiecznym i możemy spokojnie zaprosić młodzież z całego świata na Światowe Dni Młodzieży.”


Łukasz Maziewski, Fakt, „Na granicach Europy wrze!”:  W Kazachstanie doszło do kolejnego zamachu za którym może stać  Islamski Ruch Uzbekistanu, fundamentalistyczna organizacja powiązana z Al-Kaidą.  „Najwyższy alert antyterrorystyczny, martwi policjanci na chodnikach i wojsko na ulicy - tak wyglądały wczoraj Ałmaty. To największe miasto Kazachstanu - kraju, w którym mieszka nawet 100 tyś. Polaków i obywateli polskiego pochodzenia. Był poranek, gdy uzbrojony w kałasznikowa mężczyzna „o azjatyckich rysach twarzy" zaczął strzelać do ludzi pod jedną z miejskich katedr.”


Dziennik Gazeta Prawna, „WB Electronics wyprodukuje broń dla polskiej armii?”: „Firma otrzymała od Inspektoratu Uzbrojenia MON zaproszenie do zawarcia umowy w związku z przetargiem na dostawę pocisków rakietowych kierowanych”


Gazeta Polska Codziennie, „PGZ zapewni wojsku niezależność”: Pod koniec czerwca odbyła się debata w Hucie Stalowa Wola, na której rozmawiano o przyszłości polskiej zbrojeniówki. W debacie wzięli udział przedstawiciele MON oraz liderzy polskich firm zbrojeniowych. „Uczestnicy debaty zgodzili się, że dobrze zarządzany i nowoczesny przemysł zbrojeniowy jest warunkiem niezależności polskiej armii od dostaw sprzętu i uzbrojenia od zagranicznych kontrahentów, a tym samym ma istotne znaczenie z punktu widzenia suwerenności państwa polskiego. Silny przemysł zbrojeniowy ma też przełożenie na pozycję kraju na arenie międzynarodowej. Jest on jednym z filarów polityki zagranicznej silnych państw, które pretendują do odgrywania roli liderów w regionie.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bart

    Może ktoś wie o jakich pociskach kierowanych jest mowa w kontekście WB Electronics? Homar czy pociski dla MiGów 29?

    1. TadeuszK

      Dla MIGów-29.

Reklama