Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Epidemia nie zakłóci wyjazdu żołnierzy na misje; Propagandowa kampania Rosji przeciw UE i NATO; Czy Władimir Putin wykorzysta pandemię koronawirusa?

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Koronawirus nie zatrzyma wojska”: Ministerstwo obrony narodowej nie przewiduje, by z powodu pandemii koronawirusa zakłóceniu uległy zmiany rotacyjne wyjeżdżające na misje wojskowe. Właśnie trwają przygotowania do zmiany w Iraku, ich rotacja planowana jest na pierwszą połowę kwietnia. „Aczkolwiek nie wykluczamy zmian podyktowanych wymogami epidemicznymi. Jesteśmy przygotowani na wszelkie scenariusze zdarzeń - informuje nas MON. Z informacji <<Rz>> wynika, że na potrzeby żołnierzy wracających z misji na lotnisku we Wrocławiu został ustawiony szpital polowy. W przypadku objęcia jakiejś grupy żołnierzy kwarantanną wyznaczone są też już na ten cel budynki koszarowe w jednostkach wojskowych.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Legendy o toporze i ukrytym carze”: Dziewięć wojskowych samolotów zawiozło do Włoch stu rosyjskich lekarzy i sprzęt medyczny do pomocy w walce z koronawirusem. Rosyjska akcja pomocy Włochom przeistoczyła się w kapanie przeciw NATO i UE. „Akcja, której Kreml nadał nazwę <<From Russia with Health>> (w nawiązaniu do tytułu jednego z filmów o Jamesie Bondzie <<From Russia with Love>>), stała się sygnałem do propagandowej kampanii w Rosji o początku końca Unii Europejskiej i NATO.”


Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Bądźmy czujni, Rosja nie śpi”: Europa zajęta walką z pandemią koronawirusa może nie spodziewać się podstępnych kroków Rosji w kierunku państw bałtyckich, w tym Polski. „[…] Bo wydaje się, że z drugiej strony to wręcz idealny czas, aby np. Władimir Putin wpadł na pomysł odwojowania sobie krajów bałtyckich albo całej Gruzji, albo jeszcze jakichś innych ziem, korzystając z tego, że szefowie NATO mają inne sprawy na głowie. Jak wiadomo, jest wiele państw, które są w kręgu zainteresowania Rosji i które ona uznaje za swoją strefę wpływów.”


Reklama

Komentarze

    Reklama