Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Czy polskiej armii uda się udźwignąć tegoroczne zobowiązania sojusznicze?; Już niedługo rozpocznie się program Legii Akademickiej; Oficerowie walczą o większe podwyżki

Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojska Polskiego ruszenie pospolite: będzie działać na globalnych frontach”: Eksperci wojskowi alarmują, że w tym roku polska armia nie da rady udźwignąć zobowiązań sojuszniczych. Jednym z powodów mają być struktury tworzone w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, które wydrenowały wojska operacyjne z młodszych oficerów. „W tym roku oprócz kontynuowania misji m.in. w Iraku czy Afganistanie ponad 1 tys. żołnierzy musimy wystawić do Europejskiej Grupy Bojowej, a w przyszłym roku ok. 4 tys. do sił szybkiego reagowania NATO. Będzie trudno.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Broń dla studentów”: W tym roku, w ramach programu „Legia Akademicka” blisko 5 tysięcy studentów będzie mogło rozpocząć szkolenie wojskowe. Wakacyjne szkolenia poligonowe zakończą się egzaminem na pierwszy stopień podoficerski. „W tym roku ochotnicze szkolenie wojskowe może odbyć nawet 5 tys. osób. [...] Pierwsze zajęcia na uczelniach mogą się odbyć na początku drugiego semestru, czyli już w lutym [...] Zajęcia obejmą cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego (m.in. regulaminy, dyscyplina wojskowa), szkolenie bojowe (taktyka i szkolenie strzeleckie), szkolenie logistyczne (budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego oraz zabezpieczenie logistyczne) oraz szkolenie ogólne (prawne, medyczne).”


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Oficerowie wciąż walczą o wyższe uposażenie”: Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych nie zgadza się, aby oficerowie dostali niższe podwyżki niż żołnierze z korpusu szeregowych i podoficerów. Na ten temat trwają rozmowy w Ministerstwie Obrony Narodowej. „Wciąż trwają jednak ustalenia, o ile mają wzrosnąć płace wojskowych. [...] Z naszych informacji wynika, że po spotkaniu Mariusz Błaszczak zlecił Markowi Łapińskiemu, wiceministrowi MON, ponowne przeanalizowanie stawek. Niewykluczone więc, że jednak oficerowie będą zarabiać w tym roku więcej, niż przedstawił to wczoraj minister.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. Dumi

    @ Lord Godar. Piszesz jakbyś odkrył amerykę. Głównie z Rosji, ale to niewiele zmienia. Takie są prawa rynku. Większość sami wydobywamy( to ,tak co byś nie zapomniał). Nie zapominaj też eksportujemy...Co do pakietu klimatycznego nazywajmy po imieniu i nazwisku a nie rozmywajmy tematu. I nie zapominaj, że warunki na jakie się zgodził ulubieniec Merkel były bardzo niekorzystne dla Polski. Warto również sobie odnotować kto z imienia i nazwiska przestrzegał pana Donalda przed podpisaniem tego fatalnego dla nas pakietu (nie skorzystał z prawa Veta a mógł - PAMIETAMY;). Wszystko to jest istotne bo w mojej ocenie dla nieodpowiedzialnych ludzi nie ma miejsca w polskiej polityce. Więc przypominać warto by budować mądrze. Polska dziś jest nieprzygotowana na ten szok jakiego doznaliśmy. Dziś przez ABSURDY wielu ludzi, którzy uważają, że za prawo do palenia w piecu MUSIMY PŁACIĆ HORENDALNE CENY obcym mocarstwom (LOGIKI TU NIE MA, WIĘC JAK NAZYWAĆ TAKICH LUDZI???) jesteśmy skazani na scenariusz gaz+ OZE lub gaz+OZE + atom… Węgiel to nie relikt. Problem jest w zależnościach a głównie w braku kreatywności wśród polityków. Bo wystarczy nie wchodzić w chore umowy dot. CO2, modernizować elektrownie węglowe (co zmniejsza emisję CO2 o 1/4), poprawić rentowność kopalni (jest to realne), część węgla zastąpić gazem, rozwinąć OZE a zwłaszcza geotermię(!!!), postawić na termomodernizację budynków, budować mikrociepłownie, POSTAWIĆ NA BADANIA DOT. WĘGLA (od technologii uzyskiwania z niego ropy, gazu po efektywne wykorzystanie CO2, mocy przerobowych elektrownii, itp). I mamy problem z głowy. Kto mówi, że węgiel to RELIKT, to od razu wiem, że tacy ludzie nie potrafią korzystać z bogactw jakie posiada Polska, że nie są kreatywni a tym bardziej innowacyjni i prawdopodobnie za bardzo są wpatrzeni w zachód... Sorry, ale nowoczesny polityk musi mieć takie cechy, których (nie gniewaj się), Tobie brakuje. Najłatwiej powiedzieć: atom to przyszłość , kopalnie pozamykać, postawić na OZE... Tylko jest maleńki problem: 80% energii uzyskujemy z węgla a sam węgiel jeszcze przez conajmniej kilkanaście lat będzie głównym surowcem energetycznym w Polsce...

  2. Lord Godar

    >>DUMI ... wiesz kto negocjował warunki pakietu dla nas , a kto oficjalnie zatwierdzał go w imieniu Polski ? Takie pitolenie nie rozwiąże problemów. Problem jest trochę gdzie indziej ... Jest u nas samych , bo zamiast stopniowo odchodzić od węgla , to się na nim co raz bardziej opieramy w sytuacji kiedy zamykamy i będą zamykane kolejne kopalnie i ten węgiel importujemy ... Zgadnij skąd i kogo tym samym wzbogacamy. A sztuczne podtrzymywanie cen prądu też na długo nie starczy , bo to pachnie gospodarką socjalistyczną , która doprowadziła PRL do upadku. A teraz mamy takie właśnie relikty jak elektrownie węglowe , przemysł zbrojeniowy na poziomie kuźni radzieckich kołchozów i ludzi , którzy nie potrafią tego ogarnąć , przestawić i właściwie pokierować tym.

  3. Dumi

    Mówi się, że brak podwyżek cen prądu będzie kosztowało budżet państwa dodatkowe 9 mld zł... Czyli większość rocznego budżetu PMT. Być może w tym roku dzięki tym sprytnym zabiegom ceny prądu nie wzrosną, ale w dłuższej perspektywie to niemożliwe. Tak rządzony jest nasz kraj. Od 2019 r. będziemy płacić za to, że palimy w piecu horendalnie drożej bo paru tzw. politykom zachciało się wziąć udział w ABSURDALNYM pakiecie klimatycznym. Każdy człowiek przy zdrowych zmysłach powie, że to ..... Nie napiszę co bo mi nie opublikują komentarza. Od 2019 roku będziemy MARNOWAĆ pieniędze na CO2 bo jeden znany imiennik wujka zza oceanu podpisał skrajnie niekorzystny dla Polski pakiet klimatyczny... Oczywiście, że winnych jest więcej. I tak każdego roku za te pieniądze moglibyśmy finansować jeden duży program operacyjny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kochani ręce opadają... Jesteśmy nie przygotowani do mixu energetycznego i zamiast pieniądze dobrze spożytkować np. na więcej OZE lub armię będziemy je WYRZUCAĆ w błoto z napisem " CO2 BO PARU LUDZI MA WIDZI MI SIĘ".

Reklama