Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Bitwa o Mosul rozpoczęta; Integracja europejskich sił zbrojnych; Polska wyprodukuje morskiego drona; Niemiecka inicjatywa zaostrzenia sankcji wobec Rosji; Rosja sceduje resorty siłowe

Fot. NH Industries
Fot. NH Industries

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Agnieszka Rostkowska, Gazeta Wyborcza, "Zaczyna się bitwa o Mosul":  Kilkudziesięciotysięczna armia sojusznicza rusza na Mosul - ostatnie duże miasto Iraku pozostające w rękach bojowników dżihadu. "Rozpoczęła się operacja zmierzająca do oswobodzenia Mosulu. Już niedługo na tamtejszym maszcie znowu zawiśnie iracka flaga. W ofensywie bierze udział 30 tyś. irackich żołnierzy, 4 tyś. kurdyjskich peszmergów, sunnickie milicje plemienne, policja, szyickie milicje i jednostki antyterrorystyczne. Wsparcie, zwłaszcza z powietrza, zapewni koalicja antydżihadystyczna pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mają też w Iraku swoje jednostki sił specjalnych."


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Europejska obrona bez Polski": Cztery kraje europejskie - Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania - zaapelowały o integrację europejskich sił zbrojnych. Wśród inicjatorów zabrakło Polski. Sygnatariusze tego apelu zastrzegają, że nie chodzi o budowanie wspólnej europejskiej armii, ani o stworzenie konkurencyjnego bloku militarnego względem NATO. Integracja sił zbrojnych ma pomóc ocenić zagrożenia na granicach krajów członkowskich oraz ułatwić przeprowadzenie wspólnych operacji wojskowych.


KP, Fakt, "Nowy dron z Polski": "[...] W wodzie będzie się poruszał dzięki napędowi falowemu - który wykorzystują także ryby. Urządzenie ma mieć też sztuczne płetwy i ogon. Zastosowany zostanie też pęcherz pławny, podobny do tego, który mają prawdziwe ryby. Dron naszpikowany specjalnymi urządzeniami, dzięki którym będzie m.in. rejestrował obraz -zarówno pod wodą, jak i nad wodą. Dzięki sensorom ominie wszelkie przeszkody. Nad projektem pracuje konsorcjum, którego liderem jest Akademia Marynarki Wojennej, a współfinansuje go Narodowe Centrum Badań l Rozwoju."


PK, Gazeta Polska Codziennie, "Niemcy chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji": Niemcy oskarżają Rosję o zbrodnie wojenne w Syrii. "Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce nakłonić kraje członkowskie Unii Europejskiej do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Spowodowane jest to zbrodniami, których dopuszcza się Kreml w Syrii - informuje niemiecka prasa. Rozmowy na temat nałożenia nowych sankcji na Kreml mają odbyć się na najbliższym szczycie przywódców UE, który planowany jest na czwartek i piątek w Brukseli."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Pięść Kremla": W Rosji powstanie nowe ministerstwo o bardzo szerokich kompetencjach. "Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (MGB) ma zostać utworzone na bazie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i mieć bardzo szerokie kompetencje. Kreml na razie nie potwierdza tych doniesień, ale opisywany projekt wpisuje się w widoczny program konsolidacji rosyjskich organów siłowych. Nowy resort wchłonie dotychczasową Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR), w obecnej formie przestanie istnieć też Federalna Służba Ochrony (FSO)."

Reklama

Komentarze

    Reklama