Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Analiza wyników finansowych PGZ; Amerykanie zostaną w Syrii?; W piątek MON podpisze umowę na zakup F-35; Kryzys w służbach specjalnych?

Fot. J.Sabak/D24
Fot. J.Sabak/D24

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Zbrójeniówka na małym plusie. Problemów wciąż jest jednak”: Analiza wyników finansowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Prognozowane wyniki Polskiej Grupy Zbrojeniowej za 2019 r. mówią o zysku co najmniej 100 min zł przy przychodach ponad 7 mld zł [...] Bez dotacji z PMG zysk PCZ oscylowałby więc wokół zera. Ale rok wcześniej ta dotacja była większa i wyniosła prawie ćwierć miliarda złotych, a zysk mniejszy. Eksport grupy miał wynieść w 2019 r. niecałe 800 mln zł, co stanowi wzrost o ok. 12 proc. [...]”


Gazeta Polska Codziennie, „USA zostaną w Syrii”: Zmieniający się układ sił na Bliskim Wschodzie najprawdopodobniej doprowadzi do zmian decyzji Białego Domu i pozostania wojsk amerykańskich w Syrii, pomimo zapewnień prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu. „[...] Generał Ken McKenzie Jr, szef Centralnego Dowództwa (CENTCOM), któremu podlega Bliski Wschód, wyznał, że w najbliższej przyszłości nie ma co liczyć na wycofanie się USA z Syrii. Podczas wizyty w opozycyjnych syryjskich bazach wojskowych stwierdził, że powodami są zwiększona aktywność IS i napięcia z Iranem.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „F-35 nadlecą bez przetargu i bez offsetu”: W najbliższy piątek w Dęblinie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze kontrakt na zakup 32 samolotów F-35 - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Koszt zakupu ma wynieść ok. 4,6 mld dolarów Amerykański producent zapewnia, że pierwsza eskadra może być gotowa w 2026 r., zaś pierwsze dostawy F-35 możliwe byłyby już w 2024 r. „Wszystko wskazuje na to, że kontrakt na zakup F-35 będzie przypominał formułę, którą przyjęła Belgia. Za zakup 34 samolotów zapłaciła 4,25 mld dol. Polska zapowiada, że kupuje samolot F-35 razem z pakietem szkoleniowym i zasobem części zamiennych.”


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, „Mesko dławi się zamówieniem na rakiety”: Opóźnia się realizacja wartego niemal miliard złotych kontraktu na dostawę zestawów przeciwlotniczych Piorun dla polskiego wojska. Rakiety mają trafić m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej. „Tymczasem według dwóch różnych, nieoficjalnych źródeł chodzi o część kontraktu wartą ponad 150 mln złotych. - MON wie o wszystkim, jest podpisany aneks, a termin został przesunięty i nie ma żadnych kar z tego tytułu [...] Osoby związane z Mesko sugerują, że opóźnienie to może być efektem tzw. chorób wieku dziecięcego, które zdarzają się przy wprowadzeniach nowego typu uzbrojenia i kłopotach po stronie jednego z podwykonawców.”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Kryzys w służbach”: Jak sugerują posłowie opozycji, kolejne afery w służbach specjalnych wskazują na głęboki kryzys w instytucjach nadzorowanych przez ministra – koordynatora Mariusza Kamińskiego. „Chodzi o Katarzynę G., która od miesiąca jest tymczasowo aresztowana (jak i jej mąż) pod zarzutem przywłaszczenia mienia znacznej wartości z funduszu CBA. Według nieoficjalnych informacji mediów miała wynosić z firmy gotówkę - łącznie ok. 5 mln zł.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Dudley

    A ten zasób części zamiennych do f35 to 1 zapasowy silnik, słownie JEDEN

  2. say69mat

    @Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, „Mesko dławi się zamówieniem na rakiety”: Opóźnia się realizacja wartego niemal miliard złotych kontraktu na dostawę zestawów przeciwlotniczych Piorun dla polskiego wojska. ... syndrom Leo2pl??? Jeżeli w przypadku Leo2PL możemy domniemywać przyczyn problemu w złożoności procesu kooperacji niezbędnej dla powstania finalnego produktu. O tyle, jeżeli podobny casus objawia się w innym z segmentów korporacji PGZ. Możemy już domniemywać o problemie dysfunkcjonalności w sferze zarządzania i nadzoru właścicielskiego nad poszczególnymi segmentami w obszarze korporacji PGZ.

Reklama