Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Analiza stosunków polsko – amerykańskich po upadku komunizmu w Polsce; Coraz więcej państw w posiadaniu broni jądrowej

Fot. USAF.
Fot. USAF.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Goście specjalnego znaczenia”: Analiza stosunków polsko – amerykańskich po upadku komunizmu w Polsce. „Jeśli spojrzeć na nie w perspektywie trzech dekad, wyraźnie widać próbę zakorzeniania przez kolejne polskie rządy - niezależnie od barw politycznych - Amerykanów nad Wisłą. O ile na początku były to wspólne ćwiczenia wojskowe i lobbing za jak najszybszym przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego, o tyle teraz chodzi o jak najtrwalszą i jak najsilniejszą obecność wojskową.”


Eugeniusz Chimczuk, Rzeczpospolita, „Nuklearny rozgardiasz”: Komentarz ekspercki dotyczący produkcji bomb nuklearnych jako gwarancji bezpieczeństwa pomimo sojuszy militarnych. „Coraz więcej krajów zbliża się do produkcji bomby, coraz mniej wierzy w amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Zmienia się nie tylko dostępność technologii produkcji głowic, ale też technologii ich przenoszenia. I rozpowszechniają się one równie szybko - pociski balistyczne i manewrujące dalekiego zasięgu przestają być domeną wyłącznie starych potęg technologicznych.”

Reklama

Komentarze

    Reklama