Wspólne szkolenie terytorialsów z amerykańską Gwardią Narodową

17 września 2021, 11:09
szkolenie_z_amerykanska_gwardia_narodowa_9_
Fot. DWOT
Reklama

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się wspólnie z amerykańskimi kolegami z Gwardii Narodowej.

Polsko-amerykańskie zajęcia odbyły się w ramach szkolenia zintegrowanego 12. batalionu lekkiej piechoty z Suwałk. Amerykańscy żołnierze są z batalionu "Dark Rifles" Gwardii Narodowej stanu Waszyngton. Stacjonują w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Szkolenie odbyło się na na obiektach treningowych 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które są wykorzystywane m.in. do nauki walki w terenie zurbanizowanym. Zajęcia poświęcone były przygotowaniu budynków do obrony, treningowi strzeleckiemu oraz wykorzystaniu sprzętu optoelektronicznego podczas działań w nocy. Amerykanie przekazywali terytorialsom doświadczenia zdobyte podczas misji w Afganistanie i Iraku.

image
Fot. DWOT

 Podczas szkolenia były wykorzystane polskie karabinki GROT z amunicją barwiącą UTM. Dla zapewnienia bezpieczeństwa elementy zestawu konwersyjnego oznaczone są kolorem niebieskim, aby odróżnić je od części bojowych. Amunicja UTM umożliwia bezpieczne szkolenie strzeleckie z etatowego uzbrojenia.

image
Fot. DWOT

 Gwardia Narodowa sięga historią aż do 1636 roku. Obecnie jest to kluczowa część amerykańskich sił zbrojnych. Gwardia Narodowa podlega zarówno gubernatorowi, jaki i Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Żołnierze Gwardii Narodowej łączą służbę wojskową z pracą oraz nauką. Mogą zostać powołani zarówno do usuwania skutków katastrof, jak też do udziału w misjach zagranicznych.

Podlascy terytorialsi od ponad 2 lat współpracują z Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce. Wśród ostatnich wspólnych przedsięwzięć można wymienić: wizytę w Białymstoku ppłk. Craiga Broylesa  - dowódcy BGB NATO w Polsce, spotkanie starszych podoficerów, szkolenie z łączności, udział podlaskich terytorialsów w kursie rozpoznania oraz w szkoleniach z przywództwa (Team Leader Academy).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Bylyzmechol
niedziela, 19 września 2021, 09:37

Służę w WOT od 3 lat. Nasze szkolenie z taktyki w 80% sprowadza się do uporczywego trenowania marszu ubezpieczonego i zrywania kontaktu.

Sławek
niedziela, 19 września 2021, 21:32

Jestem w WOT niemal trzy lata. Marsz ubezpieczony, zrywanie kontaktu, cała zielona taktyka to podstawa. Potem kobyła czarna taktyka naprawdę nie do ogarnięcia. Są też rodzynki jak przeprawy wodne, tereny podmokłe, lub techniki linowe. Jeśli takie zajęcia prowadzą ludzie z pasją np. specjalsi to naprawdę jest ciekawie. Tylko czasu na to jest tragicznie mało. Pozdrawiam

Darek S.
niedziela, 19 września 2021, 03:15

Amerykanie przysłali nam tu do baz w Polsce swoje doborowe, najbardziej cenne jednostki Ha HA HA.

MXA
piątek, 17 września 2021, 20:10

Oni mają szkolenie w boju za sobą a nasz WOT szkoli się przy sprzątaniu ulic po powodziach

Jarek
sobota, 18 września 2021, 19:18

No to może wymyśl jakąś wojenkę, aby mogli się szkolić w boju.....aha, zapomniałbym zapytać...gdzie służyłeś w wojsku?

Saper
sobota, 18 września 2021, 15:55

Od tego są

Mieszko
piątek, 17 września 2021, 17:07

"Gwardia Narodowa sięga historią aż do 1636 roku." Nie ma co kombinować amerykańskie państwo istnieje ok 200 lat, a nie prawie 400 :)))))

Bart
piątek, 17 września 2021, 22:41

1636 pierwsze milicje kolonialne -> milicje stanowe -> Gwardia Narodowa (1903r.)

sobota, 18 września 2021, 16:49

Uzupełnijmy to o wikingow i Pana Amerigo oraz Kolumba. Czyli ameryka istnieje 3000 lat

Tweets Defence24