Reklama

Siły zbrojne

WOT rozbudowują zdolności SAR

Fot. DWOT
Fot. DWOT

W Śląskiej Brygadzie OT rusza nabór przewodników psów do Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „K-9 WOT”.

Śląska Brygada OT jako pierwsza wprowadza pilotażowy program grupy poszukiwawczo ratowniczej z psami. Od połowy roku trwa szkolenie nawigatorów, którzy będą działać w grupie, a teraz rusza rekrutacja przewodników z psami. Co ważne, w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa, a jego przewodnik. Służba psów oparta będzie o istniejące przepisy - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

image
Fot. DWOT

W momencie, gdy pies zda egzamin klasy „0” Państwowej Straży Pożarnej, WOT podpisze z jego przewodnikiem kontrakt. Od tego momentu to wojsko przejmie finansowanie psa począwszy od wyżywienia, poprzez szkolenia i wyposażenie, po pełną opiekę weterynaryjną. Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy „0” lub „1” kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpią oni do WOT. Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować, by zostać przewodnikiem także w WOT. W realnych działaniach w czasie pokoju priorytet będą miały zawsze te prowadzone przez strażaków. Tak było chociażby w przypadku ostatnich działań kryzysowych w maju i czerwcu na terenie Lubelszczyzny i południa kraju. Wtedy to, żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP, byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki OSP.

Grupa Poszukiwawczo–Ratownicza „K9 WOT” będzie składała się z dowódcy, planistów, profilera, oraz zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Czworonogi służyć będą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT – w samodzielnym pododdziale jednostki. Dowództwo brygady planuje, by po pewnym czasie sekcja psów poszukiwawczo-ratowniczych powstała w każdym z batalionów. Jeżeli projekt grup poszukiwawczo-ratowniczych „K9 WOT” sprawdzi się w Śląskiej Brygadzie OT, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza zaimplementować projekt w kolejnych jednostkach OT.

Wniosek o użycie WOT-u w takich akcjach jak np. pomoc przy poszukiwaniu zaginionych osób składa do dowódcy brygady komendant wojewódzki policji. Zgodę na użycie wojska wydaje każdorazowo minister obrony narodowej. Od czasu powstania WOT tego typu działania prowadzone były już czternaście razy (jedenaście w tym roku). Zastosowanie tego typu procedury jest możliwe dzięki prerogatywie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która zezwala na udział w akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu lub ochronie zdrowia i życia ludzkiego. W przypadku udziału wojska w większych operacjach, gdy konieczne jest ogłoszenie tzw. sytuacji kryzysowej, o pomoc żołnierzy wnioskuje do MON-u wojewoda.

image
Fot. DWOT

Przewodnicy, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „K-9 WOT” powinni skontaktować się z rzecznikiem prasowym 13. Śląskiej Brygady WOT, gdzie otrzymają odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Tomasz

    Czy poza tym mają wartość bojową?

Reklama