Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zamawia ćwiczebne miny inteligentne

Fot. Inspektorat Uzbrojenia
Fot. Inspektorat Uzbrojenia

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczętym postępowaniu dotyczącym dostawy ćwiczebnego systemu kierowanych min przeciwpancernych SKMP/C. SKMP to system opracowany w ramach projektu Jarzębina-K pod kierownictwem Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.

IU MON ostatniego dnia września w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zamieścił ogłoszenie o wszczęciu postępowania w procedurze negocjacyjnej na dostawę czterech kompletów szkolnego systemu SKMP. Dostawy powinny zakończyć się najpóźniej w dniu 20 listopada 2023 roku.

Termin składania ofert upływa 8 listopada bieżącego roku o godzinie 13:00. Jednym z kryterium wyboru najlepszej propozycji jest cena. Dokument mówi o pozostałych kryteriach, które zostaną przedstawione do wiadomości wykonawcom, którzy zostali zaproszeni do negocjacji.

System kierowanych min przeciwpancernych w ćwiczebnym wariancie służy do szkolenia żołnierzy z zasad korzystania SKMP, dzieląc z bojowym systemem niemal wszystkie elementy, nadając procesowi szkolenia wysoki poziom realizmu podczas symulowanego minowania. Sam właściwy system powstał z myślą konstruowania zapór inżynieryjnych i pól minowych, korzystając z inteligentnych kierowanych min ppanc, dając operatorom systemu możliwość nadzoru nad rozłożonymi minami.

SKMP może być aktywny w pracy ciągłej przez 15 dni, w dzień jak i w nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych, nie bacząc również na skażenie terenu. Kierowane miny mogą razić cele takie jak pojazdy samochodowe, ciężarowe jak i opancerzone oraz czołgi, oddalone do 80 metrów. Pociski KMP przebiją pancerz o grubości do 100 milimetrów. 

SKMP/C obejmuje wyposażenie, w tym zespół sterownicy, radiostację UKF z wyposażeniem, zestaw przyrządów celowniczych, zestaw obserwacyjny, komplet zapasowych źródeł zasilania oraz zestaw ładowarek źródeł zasilania z elektrownią polową o mocy 1 kW wraz z wyposażeniem, siedem min ćwiczebnych z ćwiczebnymi ładunkami EFP, blokami zabezpieczeń, zestawami czujników, zestawami maskującymi, antenami i opakowaniami transportowymi oraz zestaw ćwiczebny, czyli zespół kamery kierunkowej, moduł kamery, moduł kamery z koncentratorem, sterownicę ze wspornikiem i diody sygnalizujące trafienia.

Reklama
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. Levi

    Poprosze jeszcze tylko wiecej jarzębiny...

  2. okoń

    NO będom się starali wyglądać inteligentnie. A to jeszcze nie norma?

  3. pomz

    Noooo, cos drgnęło...Albo wojna coraz blizej, albo osoby majace "kuratele" nad nasza armią umierają...

  4. Jarocha2011

    Nareszcie!

  5. Jarocha2011

    Wreszcie coś ruszyło . A gdzie zapory przeciwpiechotne? JARZĘBINA-S.

  6. Mina

    Mała, wredna, zabójcza broń

Reklama