Reklama

Siły zbrojne

Wojsko wzmacnia łączność Rosomaków

Fot. chor. Tomasz Robak
Fot. chor. Tomasz Robak

Część transporterów Rosomak, należących do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, otrzymała nowe, polskie radiostacje. Ma to umożliwić im pracę w sieciach łączności.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podkreślił, że radiostacje zamontowano w celu zwiększenia możliwości dowodzenia. Montaż drugiej radiostacji umożliwia bowiem pracę w sieciach radiowych.

Ppłk Chmiel zaznaczył, że polskie radiostacje produkcji firmy RADMOR S.A. (należącej do Grupy WB), zainstalowano w łącznie 20 transporterach należących do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Jednostka ta ma na wyposażeniu KTO Rosomak we wszystkich trzech batalionach. Jej głównym uzbrojeniem są transportery Rosomak z wieżami Hitfist-30P i to właśnie w takich pojazdach zamontowano nowy sprzęt.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, instalacja tych radiostacji to pokłosie doświadczeń z operacji w Afganistanie, gdy okazało się, że jest potrzeba zapewnienia szerzej zakrojonej zdolności łączności dla większej liczby transporterów, aby za ich pośrednictwem możliwy był również przesył danych. KTO Rosomak w eksploatowanej obecnie wersji są już wstępnie przystosowane do instalacji drugiej radiostacji.

Montaż radiostacji przeprowadzili żołnierze 55 batalionu remontowego, wchodzącego w skład 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Jak podały służby prasowe brygady, elementy łączności montażowe wykonano siłami pododdziałów remontowych w Opolu, a montaż samych radiostacji zrealizowano w jednostkach, w Międzyrzeczu i Wędrzynie. Wykorzystano w tym celu Uniwersalny Warsztat Obsługowo-Naprawczy (UKWO-N) – najnowszy warsztat 55 batalionu remontowego.

Warsztat pozwolił na samodzielne wykonanie zaplanowanych czynności. Jednocześnie była to dobra okazja do sprawdzenia jego użyteczności w warunkach polowych, jako mobilnej bazy warsztatowo-diagnostycznej. Do montażu radiostacji zaangażowani zostali również żołnierze z etatowych obsad KTO Rosomak, dzięki czemu zostali na miejscu przeszkoleni przez personel 55 batalionu remontowego z obsługi montowanych radiostacji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze