Wojsko chce kupić nowy sprzęt abordażowy

2 marca 2013, 15:39
DSC_0160
Fot. M. Dura/archiwum
Reklama

Inspektorat Uzbrojenia realizuje obecnie fazę analityczno – koncepcyjną w zakresie pozyskania zestawu tyczek abordażowych ciężkich (boardingowych) dla Sił Zbrojnych.1 marca opublikowano zaproszenie do przesyłania informacji na temat możliwości dostawy tego wyrobu. Jako termin złożenia wniosków wyznaczono dzień 15.03.2013. Poproszono o wykaz standardowych i opcjonalnych akcesoriów wchodzących w skład tyczki abordażowej, instrukcję obsługi, harmonogram ewentualnej dostaw oraz cennik.

Zgodnie z założeniami tyczka „powinna zapewnić wejście po drabince speleo grupie/sekcji operatorów na burtę statku o wysokości nie mniej niż 15 m”. Wyjaśnijmy, że w rzeczywistości tyczka ma pozwolić tylko na wyniesienie na odpowiednią wysokość (zależną od burt) haków, do jakich jest przytwierdzona drabinka speleo. Po umocowania tych haków, są one następnie wyczepiane z tyczki i operatorzy mogą już zacząć wchodzić na pokład jednostki pływającej. Zestaw ma zawierać kilku typów haków pozwalających na zaczepienie drabinki na różnego rodzaju burtach.

Pneumatyczny system rozkładanie i składania tyczki ma być zasilany z dwóch dedykowanych butli i ma pozwalać na jej rozłożenie do wysokości 15 m w czasie nie większym niż 10 s. Założono również możliwość zasilania systemu rozkładania z butli nurkowych.

Co ważne sama konstrukcja tyczki ma pozwalać również na jej wykorzystanie w działaniach lądowych, w terenie zurbanizowanym.

(MD)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Tweets Defence24