Reklama

Wojna na Ukrainie

Wstrzymanie ognia? Putin ogłasza warunki kapitulacji Ukrainy

putin rosja
Władimir Putin, prezydent Rosji
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0

Władimir Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z kierownictwem MSZ w Moskwie, że armia rosyjska wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a Kijów zobowiąże się, że nie wstąpi do NATO.

Dyktator Rosji ponownie obarczył Zachód winą za wojnę przeciwko Ukrainie. Powiedział, że rosyjskie wojska w 2022 roku stały pod Kijowem, ale „nie było decyzji o szturmowaniu miasta” – podaje propagandowa agencja TASS. W ten sposób Rosjanie rzekomo chcieli „skłonić Ukrainę do negocjacji”.

Reklama

Putin oświadczył, że Rosja będzie gotowa do rozpoczęcia negocjacji, gdy ukraińskie wojska zostaną całkowicie wycofane z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także z obwodów: chersońskiego i zaporoskiego. Są to regiony Ukrainy, których aneksję Rosja ogłosiła po rozpoczęciu pełnowymiarowej napaści na ten kraj, choć nie są w pełni kontrolowane przez Rosję.

Czytaj też

Moskwa wstrzyma ogień i będzie gotowa do rozmów, gdy Kijów zacznie wycofywać wojska i zobowiąże się do niewstępowania do NATO – powiedział Putin. Jako warunek konieczny przedstawił „neutralny, pozablokowy, nieatomowy status Ukrainy”.

Wśród swoich warunków przedstawił też zniesienie wszystkich sankcji zachodnich na Rosję i zatwierdzenie statusu Krymu i innych anektowanych części Ukrainy jako terytorium rosyjskiego w międzynarodowych umowach. Oznacza to, że Rosja miałaby się znaleźć w dużo korzystniejszej sytuacji niż nie tylko obecnie, ale nawet w latach 2014-2022 po aneksji Krymu i agresji w Donbasie.

Reklama

Putin oskarżył Zachód o to, że jego „egoizm” doprowadził do obecnej „niezwykle niebezpiecznej sytuacji”. Oświadczył, że „zachodni model” bezpieczeństwa globalnego upadł i obarczył za to winą USA – pisze Reuters. Opowiedział się za stworzeniem „nowego systemu bezpieczeństwa” w Eurazji, do którego, jak zaznaczył, mogą też dołączać kraje NATO.

Zagroził, że „kradzież” rosyjskich aktywów na Zachodzie nie pozostanie bez odpowiedzi. Dzień wcześniej przywódcy państw G7 osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów.

Czytaj też

Putin oskarżył również Zachód o osłabienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oraz spowolnienie rozwoju tzw. globalnego Południa.

Żądanie kapitulacji Ukrainy i zrzeczenia się jej suwerenności, bo tym jest zakaz akcesji do NATO (cóż to za niepodległość, gdy kraj nie może decydować o swoich sojuszach?), a także oddania własnego terytorium (także kontrolowanego przez legalne władze w Kijowie) to żądania nieakceptowalne, z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Należy także zaznaczyć, że Putin żąda de facto nie tylko okupowanych terytoriów oraz ich części, na których toczą się walki, ale także miast: Chersonia, oraz Zaporoża, które włączył w skład Federacji Rosyjskiej.

Oznaczałoby to (zwłaszcza w przypadku Zaporoża) przesunięcie domniemanej linii demarkacyjnej bardzo na niekorzyść wojsk ukraińskich i ryzyko przyszłego okrążenia Ukraińców przez Rosjan na wschodzie kraju. Trzeba też dodać, że uzyskując Chersoń Rosja otrzymałaby możliwość rozwijania dalszych działań ofensywnych na zachodnim brzegu Dniepru, na przykład w kierunku Odessy.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (10)

 1. Var

  Oj Putin, Putin... A ja proponuję żeby to właśnie Rosja ogłosiła kapitulację.

 2. wert

  kacapia przestawiła gospodarkę w tryby wojenne. Na wojsko przeznaczyli w tym roku 120 mld dolarów. "Społeczeństwo" w pełni akceptuje ponoszone ofiary. Stany osobowe uzupełniają bez problemów. Chiny dostarczaja bawełnę strzelnicza a w razie konieczności sprzętu chyba też nie poskąpią, choćby via korea płn.koszty sobie zwóca po w onie. Wygranej bo parszywieńki zachód śpi i na wojnę się nie wybiera

  1. Wania

   Mógłbyś napisać skąd sobie zwróci koszty? Na razie to finansuje Ukrainę. Odsetki od zamrożonych aktywów na zachodzie wspierają Ukrainę, a za chwilę i aktywa. Szachista 5d zostawiając tam środki jak zawsze wyprzedził świat. Chiny właśnie zapewniły Ukrainę, że nie będą sprzedawać Rosji uzbrojenia. Więc pętla na Rosji się zaciska.

  2. Pucin:)

   @wert - Mińskie jest blisko niektórzy tam emigrują. Wolna droga.

 3. gnagon

  Dla Ukrainy to znośne warunki bo populacyjnie wojnie nie podołają. No owszem, musieliby postawić się prowadzącym polityków . A potem przy odbudowie ogłosić nacjonalizację przemysłu.

  1. Ależ

   @gnagon podobnie znośne warunki Hitler zaproponował Czechosłowacji jak zabierał im Sudety później zaraz zabrał całą resztę już bez żadnych umów

  2. Wania

   Można napisać, że to ludzki pan. Jak dał słowo prigozinowi, że go nie zabiją to żyje. Jak Rosja podpisała porozumienia budapesztańskie to je przestrzega. Jak Putin podpisał porozumienia mińskie to przestrzega... U niego słowo droższe od pieniędzy. Coś znowu chce podpisać?

  3. rwd

   Ależ, i na tych warunkach Czesi wyszli całkiem dobrze w przeciwieństwie do swojego sąsiada z północy, który mówił, że nie odda ani guzika i doszło do katastrofy państwa i narodu.

 4. rwd

  Do zakończenia wyborów w USA nic nie zmieni się w kwestii zakończenia wojny. W przyszłym roku Putin będzie chciał dogadać się z Trumpem, bo tylko Stany są dla Rosji stroną z którą się liczą.

 5. Olender

  Trzeba sobie zadać pytanie do kogo są skierowane te warunki kapitulacji. W mojej ocenie one nie są skierowane do Ukraińców tylko do... Rosjan. Putin chce pokazać się narodowi, że nadal jest zwycięzcą i chce pokoju. To tylko propaganda i tak należy do tego podchodzić. Nie sądzę aby był tak odklejony aby sądził, iż Ukraińcy się na to zgodzą... To jest zły człowiek ale bardzo inteligentny.

 6. Prezes Polski

  Ruskie kierownictwo doskonale zdaje sobie sprawę, że te warunki z perspektywy Zachodu i Ukrainy są absurdalne i nie do przyjęcia. Po co zatem zostały postawione? Ich rzeczywistym adresatem są ruscy poddani (bo społeczeństwa to tam nie ma) oraz kraje globalnego południa. Ruscy umacniają w ten sposób poparcie, jakim cieszy się wojna i podejmowane przez wierchuszkę decyzje. Dlaczego? Bo rozumieją, że to potrwa jeszcze długo, potrzebne będą kolejne wyrzeczenia, a sytuacja wewnętrzna w Rosji będzie się pogarszać.

 7. Ależ

  Przecież już nie mają dostępu do Dolarów i Euro za to mają chińskie Renimbi. Czegoś jednak brakuje ?

  1. GB

   Brakuje zniesienia "niedziałających" sankcji....

  2. Ależ

   @GB czyli kasa się kończy ciekawe co się stanie jak nie wypłacą frontowym kontraktowcom poborów w wysokości zbliżonej do żołdu żołnierzy USArmy. Podobno mają wtedy jeść korę i dzielnie walczyć dalej . Zobaczymy

  3. Pucin:)

   @Ależ - dorzuć jeszcze do tego co zrobiło G7-Italia - podczas szczytu w Apulii podjęto decyzję o odblokowaniu dla Ukrainy 50 miliardów euro z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.

 8. szczebelek

  Nic się nie zmieniło, a ostatnim razem takowe roszczenia wystosowali tuż przed wielką ucieczką w listopadzie 2022 roku.

 9. Karakan

  Oj, śmierdzi od putinka desperacją.

 10. Robs

  Dla Ukrainy warunki nie akceptowalne ale widać, że Putin powoli zmienia optykę bo wojna może to jeszcze dużo kosztować.

Reklama