Reklama

Wojna na Ukrainie

Więcej kanadyjskiego uzbrojenia dla Ukrainy

Kanadyjski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy Coytoe.
Kanadyjski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy Coytoe.
Autor. Combat Camera / Caméra de combat/Flickr

Kanada przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, w skład którego wejdzie m.in. 28 transporterów opancerzonych M113, 64 bojowych wozów rozpoznawczych Coyote oraz ponad 80 000 silników do rakiet CRV-7.

Informacja o nowej kanadyjskiej donacji dla Ukrainy została ogłoszona przez tamtejszego ministra obrony Billa Blaira podczas 24. zebrania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. W skład nowego pakietu pomocy wojskowej wejść ma 28 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113, 64 kołowe bojowe wozy rozpoznawcze Coyote, 80 840 silników do rakiet CRV-7 i 1300 głowic bojowych do nich, 970 uniwersalnych karabinów maszynowych C6 (FN MAG) oraz 10 500 pistoletów kal. 9 mm. Wszystkie wymienione pojazdy oraz uzbrojenie będzie pochodzić z zapasów armii kanadyjskiej lub w niedługim czasie miało zostać wycofane z użytku. Oprócz tego Kanada wyda 389 milionów dolarów w ciągu pięciu lat na proces szkolenia i doposażania ukraińskich lotników, którzy przygotowują się do służby na F-16.

Reklama

Minister obrony Kanady wspomniał także, że we wrześniu na Ukrainę dotrze 10 opancerzonych kołowych wozów ewakuacji medycznej, z których część już w czerwcu została wysłana do Europy. Pozostałe obiecane 40 pojazdów rodziny ACSV ma być dostarczonych w 2025 roku (co może oznaczać przyspieszenie ich przekazania o rok). Kanadyjska donacja przypadku M113 oraz Coyote oznacza, że wozy te zostaną uchronione przed planowanym złomowaniem i przydadzą się jeszcze ukraińskiej armii. W październiku zeszłego roku Murray Brewster z CBC News o planach dotyczących wycofania z kanadyjskiej armii kilkudziesięciu wspomnianych transporterów opancerzonych, które są sukcesywnie zastępowane kołowymi wozami rodziny ACSV i LAV 6.0.

Czytaj też

Kanada obecnie ma posiadać na stanie swojej armii ponad 130 pojazdów rodziny M113 w kilku wariantach, jednak jak podawał w zeszłym roku serwis ArmyRecognition, aż 67 z nich obecnie ma służyć za źródło części zamiennych lub nawet być przygotowanych do spisania ze stanu. Niestety najpewniej przekazane Ukrainie pojazdy to właśnie te już „rozszabrowane”. Mimo to jest to zawsze cenne wsparcie, zważywszy na dobre zaznajomienie ukraińskich żołnierzy i techników z tą konstrukcją. W połączeniu z posiadaniem sporej floty M113 przywrócenie do służby kanadyjskich transporterów nie powinno być problematyczne. W przypadku donacji Coyote oznacza to przełamanie impasu, jaki miał trwać od dawna w kwestii ich przekazania Ukrainie, pierwsze sygnały o takiej chęci pojawiały się jeszcze w 2022 roku. Nie jest znany ich stan techniczny, jednak można podejrzewać, że przekazane pojazdy także były ofiarą podtrzymywania floty Coyote poprzez kanibalizację części wozów.

Czytaj też

Cennym elementem pakietu wsparcia są także wspomniane silniki do rakiet CRV-7 w liczbie ponad 80 000 sztuk wraz z 1300 głowicami bojowymi do nich. Wszystkie będą pochodzić z zapasów wojska, które to wycofało już parę lat temu tego typu efektory przeznaczone dla ich wielozadaniowych myśliwców CF-18 Hornet. Na początku tego roku Ukrainie miano przekazać partię 2160 napędów do wspomnianych efektorów, które zapewne wykorzystano do stworzenia niekierowanych pocisków rakietowych kal. 70 mm wystrzeliwanych z improwizowanych lądowych wyrzutni typu Sivalka (chociaż tam stosuje się poradzieckiego pochodzenia pociski S-8 kal. 80 mm) lub tych wykorzystujących rakiety APKWS. Donacja tak dużej liczby silników wraz z głowicami bojowymi pozwoli Ukraińcom (zwłaszcza, jeżeli otrzymaliby wraz z nimi odpowiednie zasobniki) na uzupełnienie środków bojowych dla śmigłowców oraz jednostek wykorzystujących tzw. mikro Grady.

Reklama

Coyote to kanadyjski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy w układzie 8x8 będący jedną z wielu odmiana pojazdów rodziny LAV 2.0 (dokładniej do LAV-25) wdrożony do służby w 1996 roku. Uzbrojenie główne wozu stanowi armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm, z którą sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy C6 (FN MAG) kal. 7,62 mm. Na stopie wieży umieszczony został taki sam kaem w otwartym stanowisku strzeleckim. Opancerzenie Coyote zapewnia ochronę wyłącznie przed bronią strzelecką oraz odłamkami. Za napęd wozu odpowiada silnik wysokoprężny Detroit Diesel 6V53T o mocy 275 KM, pozwalający na rozpędzenie go do 100 km/h przy masie własnej wynoszącej 14 400 kg. Ich użytkownikiem obecnie jest jedynie Kanada oraz w przyszłości Ukraina.

Kołowy wóz rozpoznawczy Coyote.
Kołowy wóz rozpoznawczy Coyote.
Autor. Mike/Wikipedia

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. wieku. Wdrożono go do U.S. Army w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Kadłub w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji M113A1 zamieniono go na dieslowski 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Obecnie jest on używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.

Gąsienicowy transporter opancerzony M113 używany przez armię norweską.
Gąsienicowy transporter opancerzony M113 używany przez armię norweską.
Autor. Siły Zbrojne Norwegii.
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Anty 50 C-cali

    "Kanada obecnie ma posiadać na stanie swojej armii ponad 130 pojazdów rodziny M113"..Polska miała przekazać , ilesz to 300 T-ciaków? Razem z Twardymi??Jaki to % jest niby na "chodzie", w tej...Kanadzie, zdaniem..."ArmyRecognition, aż 67 z nich obecnie ma służyć za źródło części zamiennych lub nawet być przygotowanych do spisania ze stanu"....

Reklama