Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne ukraińskie improwizowane wyrzutnie rakiet

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Stworzone przez Ukraińców wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet niekierowanych pocisków rakietowych S-8 kal. 80 mm określane jako Siwalka VM-8 ponownie pojawiły się na nagraniach w mediach społecznościowych.

Reklama

Improwizowanych wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych w czasie konfliktu na Ukrainie powstało już wiele. Proces ich budowy był często owocem ponownego wykorzystania sprzętu wojskowego, uszkodzonego w wyniku walk, a potem, np. umieszczonego na pick-upie, lub samochodzie ciężarowym małej ładowności. Przykładem osiągnięcia przez Ukraińców w tej kwestii pewnej standaryzacji jest wyrzutnia Siwalka VM-8, którą stosuje się na froncie od wielu miesięcy. Moduł nie jest zespolony na stałe z pojazdem, zatem istnieje możliwość jego przenoszenia między nośnikami będącymi bazą dla tej improwizowanej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet kal. 80 mm. Są nimi zazwyczaj cywilne samochody terenowe, chociaż zdarza się wykorzystanie jako platformy dla Siwalki amerykańskich wielozadaniowych pojazdów Humvee. Łącznie wyprodukowano najpewniej kilkanaście/kilkadziesiąt tego typu wyrzutni.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Czytaj też

S-8 to niekierowany pocisk rakietowy kal. 80 mm stosowany w zasobnikach lotniczych B-8 podczepianych pod różnego rodzaju samoloty i śmigłowce bojowe Może on być wyposażony w głowicę kumulacyjną zdolną do przebicia 300-440 mm RHA, odłamkowo-burzącą, kumulacyjno-odłamkową lub świetlną. Zasięg maksymalny większości wersji tego pocisku został określony na poziomie 4-5 km, jednak ta wartość dotyczy odpalania z platformy powietrznej. W przypadku odpalenia go z ziemi jego donośność jest znacznie mniejsza.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1047527

    Nadają się świetnie do ostrzału styp,sali weselnych i szpitali w oraz osiedli mieszkaniowych.

Reklama