Reklama

Wojna na Ukrainie

USA, Izrael i Ukraina rozmawiają w sprawie przekazania Patriotów

Autor. Sgt. 1st Class Jason Epperson, 10th Army Air and Missile Defense Command

Stany Zjednoczone, Izrael i Ukraina prowadzą rozmowy w sprawie dostarczenia Kijowowi do ośmiu systemów obrony powietrznej Patriot – podał w czwartek wieczorem brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na pięć osób poinformowanych o negocjacjach.

Reklama

Jak pisze portal gazety, umowa, która jest omawiana między ministrami i wyższymi urzędnikami trzech krajów, nie została jeszcze sfinalizowana, ale najprawdopodobniej polegałaby na tym, że systemy Patriot zostaną najpierw odsprzedane przez Izrael Stanom Zjednoczonym, a następnie przekazane przez USA Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„FT” zauważa, że jeśli taki transfer doszedłby do skutku, stanowiłoby to skokową zmianę w zdolnościach obronnych Ukrainy, od ponad dwóch lat odpierającej rosyjską inwazję. Ukraina posiada obecnie co najmniej cztery systemy Patriot, dostarczone przez USA i Niemcy. Kijów często prosił zachodnich sojuszników o dostarczenie systemów obrony powietrznej, w szczególności Patriotów. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że wstrzymują dostawy pocisków przechwytujących Patriot do innych krajów, aby nadać priorytet dostawom dla Ukrainy.

Czytaj też

Dziennik przypomina, że Izrael ogłosił w kwietniu, iż rozpocznie wycofywanie z użytku swoich ośmiu baterii Patriot, które pochodzą sprzed ponad 30 lat i zastąpi je bardziej zaawansowanymi systemami. Jednak systemy, które były używane w obecnej wojnie Izraela z palestyńskim Hamasem, nie zostały jeszcze wycofane ze względu na obawy, że napięcia ze wspieranym przez Iran libańskim ugrupowaniem Hezbollah mogą przerodzić się w wojnę na pełną skalę.

„FT” zwraca uwagę, że taka umowa oznaczałaby zasadniczą zmianę w stosunkach Izraela z Rosją. Przypomina, że Izrael był ostrożny w zajmowaniu stanowiska w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, co było spowodowane m.in. rosyjskimi wpływami w sąsiadującej z nim Syrii, gdzie izraelskie siły powietrzne często prowadzą operacje przeciwko irańskim poplecznikom. Amerykańscy urzędnicy starali się jednak przekonać rząd Benjamina Netanjahu, że coraz bliższe związki Rosji z Iranem, zwłaszcza ich współpraca wojskowa, stają się palącym problemem.

Cztery z cytowanych źródeł zaznaczyły, że choć omawiany był transfer wszystkich ośmiu systemów, nie musi to oznaczać, że wszystkie zostaną wysłane na Ukrainę.

„FT” pisze, że izraelskie baterie M901 PAC-2 są starsze niż część systemów Patriot znajdujących się obecnie na Ukrainie, ale według analityków wojskowych starszy model jest nadal w pełni kompatybilny z nowszymi, a co ważne Izrael posiada również wystarczające zapasy pocisków przechwytujących, których Ukraina również potrzebuje.

Analitycy twierdzą również, że starsze izraelskie pociski przechwytujące mają większy zasięg i większą głowicę bojową niż nowszy model PAC-3. Może to sprawić, że będą one dobrze nadawać się do przechwytywania bomb szybujących zrzucanych przez rosyjskie myśliwce z dala od linii frontu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. doc_doc

  Bardzo kosztowne podejście - Patriotem strzelać do bomby szybującej.

  1. Rusmongol

   Tylko wtedy jeśli nie policzysz koszty celu w jaki mogła by walnąć taka bomba fab 500.

  2. Davien3

   A po co do bomby jak mozna Patriotrm zdjąc nosiciela zanim w ogóle zrzuci ta bombę:)

  3. Sebseb

   rosyjskie ponoć w nic nie trafiają

 2. Matreos

  Bez obrony przeciwlotniczej oraz dronowej walka stanie się niestety masakrą dla Ukraińców wcześniej czy później, dla tego im więcej dostaną/pozyskają takiego sprzętu tym lepiej.

Reklama