Wojna na Ukrainie
Ukraińskie Leopardy po remoncie. Wrócą na wojnę z Litwy
Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o przygotowaniu do powrotu na Ukrainę pierwszych wyremontowanych czołgów podstawowych Leopard 2A6. Prace były wykonywane w kooperacji z niemieckim przemysłem zbrojeniowym.
Informację o rozpoczęciu na terenie Litwy remontów ukraińskich czołgów Leopard 2A6/Strv 122 w kooperacji z niemieckim przemysłem zbrojeniowym przekazało tamtejsze ministerstwo obrony pod koniec października. Wcześniej Litwa brała udział w serwisie i naprawach przekazanych przez Niemcy i Holandię (później też Włochy) gąsienicowych systemów artyleryjskich PzH 2000. Możliwość podobnych prac na Leopardach 2 zwiększa zdolności remontowe Litwinów, co może być bardzo przydatne w przypadku kupna przez ten kraj wspomnianych czołgów. Na poniższym nagraniu oraz zdjęciach widzimy, że gotowe do wysyłki są dwa czołgi Leopard 2A6 pochodzące z Niemiec/Portugalii.
🇱🇹🇺🇦The first "Leopard 2" tanks repaired in Lithuania are gearing up for their journey to Ukraine!
— Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD) December 15, 2023
Having arrived from the frontlines, these tanks are now ready to make an impactful return.
🇱🇹DefMin @a_anusauskas praised @LTU_Army & German defence industry for outstanding work. pic.twitter.com/FmxB0lX3Ho
Ukraina dotychczas otrzymała łącznie 21 egzemplarzy Leopardów 2A6 (3 egzemplarze z Portugalii oraz 18 z Niemiec), z czego utraciła bezpowrotnie już przynajmniej 4 pojazdy. Kolejne 7 odniosło obrażenia, część z czołgów została opuszczona. W przypadku Strv 122 liczba wozów uszkodzonych i porzuconych wynosi obecnie 3 sztuki na łącznie 10 dostarczonych (1 czołg został zniszczony). Nie są to duże liczby, jeżeli chodzi o dostarczone pojazdy (łącznie 31 sztuk), dlatego tak ważne jest ich szybkie przywrócenie do służby po odniesionych uszkodzeniach. Wiele będzie zależeć od zdolności niemieckiego przemysłu w kwestii produkcji i renowacji części zamiennych dla wspomnianych pojazdów. Zgodnie z zawartymi porozumieniami Polska odpowiada za prace na Leopardach 2 w standardzie A4, których Ukraina otrzymała najwięcej i które są używane w Wojsku Polskim. Z kolei prace na nowszych wersjach czołgów, jak i na haubicach PzH 2000, są realizowane na Litwie.
⚡️Run-in of Leopard 2A6 repaired in 🇱🇹Lithuania, which will soon be sent to 🇺🇦Ukraine to the front pic.twitter.com/kB3en6Qmwq
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) December 15, 2023
Leopard 2A6 to niemiecki czołg podstawowy będący kolejną modernizacją Leoparda 2 opracowana jako wersja rozwojowa wersji A5, charakteryzująca się m.in. nową dłuższą lufą oraz zwiększonym poziomem ochrony przeciwminowej. Uzbrojeniem głównym wozu jest armata gładkolufowa Rheinmetall 120 mm L/55, która zastąpiła wcześniej używaną konstrukcję tego samego producenta jednak o przewodzie lufy wynoszącym 44 kalibry. Pozwoliło to na zwiększenie prędkości pocisku wystrzelonego z niej, przekładając się na znaczące zwiększenie możliwego do przebicia pancerza przez niego. Zapas amunicji wynosi 42 naboje umieszczone w kadłubie oraz wieży pojazdu. Z armatą sprzężony jest dalej uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, zaś kolejny umieszczono na stropie wieży.
Czytaj też
Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM, który połączono z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h, jadąc do przodu, lub do 31 km/h, gdy porusza się na biegu wstecznym. Masa tej wersji Leoparda 2 została określona na 62 tony. Obecnie czołgi w tej wersji (i jej wariantów) używane są przez armie takich krajów jak Niemcy, Ukraina, Kanada, Hiszpania, Finlandia, Grecja oraz Portugalia.
Norman
Z tego co widać na filmikach to czołgi te operują pojedynczo co jest chorym pomysłem.powinny operować po 4-5sztuk plus gepard p.lot
bezreklam
Ukraincy wsztsko maja za darmo. TYpowa wojna PRXY - jedni daja bron - inni mieso armarnie
Jan24
Czyli te Leopardy testu bojowego nie zdały. Fakty są złe 50% wyeliminowali Rosjanie.
Realista.
Nie , załogi i były zbyt słabo wyszkolone , skoro były tez i porzucone .
xdx
Wszystkie załogi przeżyły a co niektóre uszkodzone przez RPK powróciły o własnych siłach - czyli test zdany. Fakty są lepiej niż dobre.
Chyżwar
Wręcz przeciwnie. Wieże im nie odlatały a większość strat, to straty powrotne. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich te czołgi operowały należałoby powiedzieć, że straty są zadziwiająco niskie.
eee
A od góry bedą dziury?