Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraiński rakietowy buggy

Autor. VLOS

Lekkie pojazdy typu buggy bardzo dobrze odnalazły się w działaniach zaczepnych na ukraińskich stepach, pozwalając na szybkie dotarcie na pozycje, wykonanie zadania ogniowego i ucieczkę zachowując znacznie mniejsze rozmiary względem typowych samochodów czy ogólnie kołowych środków transportu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Buggy wykorzystywane przez ukraińskich żołnierzy często posiadają zamontowane na dachu różnego rodzaju wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych, co pozwalało za pomocą małego oddziału takich pojazdów skutecznie nękać rosyjskie kolumny pancerne czy jednostki zmechanizowane i zmotoryzowane. Tym razem ukraińscy technicy z przedsiębiorstwa VLOS postanowili stworzyć wóz o podobnym schemacie konstrukcji jednak przeskalowanej do góry, jeżeli chodzi o rozmiary czy podzespoły. Ma on za zadanie wypełniać zadania takie jak transport 6-8 żołnierzy wraz z amunicją, transport poszkodowanych osób czy nośnik dla przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Czytaj też

Sam wóz waży 2 tony oraz jest wyposażony w opancerzoną kabinę kierowcy, która ma ć także posiadać zwiększoną odporność przeciwminową. Po bokach pojazdu umieszczono dwa kontenery startowe dla przeciwpancernych pocisków kierowanych, jednak raczej są to tylko punkty transportowe dla nich. Z racji na znacznie większe rozmiary względem typowego buggy pojazd można by porównać do amerykańskiego ISV i zapewne wykonuje on tożsame zadania. Powstał on podobnie jak 70 innych pojazdów stworzonych przez ukraińskich konstruktorów z VLOS, dzięki wpłatom od osób prywatnych. Dzięki środkom zebranym przez różnego rodzaju fundacje, organizacje czy osoby prywatne ukraińska armia otrzymała setki pojazdów, w tym transporterów opancerzonych, czołg, artylerię rakietową czy różnego typu drony.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama