Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Światowy Kongres Ukraińców dostarczył rodakom transportery opancerzone

FV103 Spartan (zdjęcie poglądowe).
Fot. Airwolfhound/ Wikipedia

Ukraińska 127. Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała 25 transporterów opancerzonych FV103 Spartan od Światowego Kongresu Ukraińców. Jest to już kolejna tego typu inicjatywa, w której przedmiotem wsparcia dla ukraińskich żołnierzy jest wspomniany brytyjski gąsienicowy transporter.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Ma to być pierwsza tego typu darowizna od międzynarodowej organizacji pozarządowej, ale jedna z wielu, jeżeli chodzi o dostawy akurat  FV103 Spartan. Brytyjskie transportery opancerzone otrzymały drugie życie na Ukrainie, stając się jednym z popularniejszych środków transportu . Co więcej, są one chwalone przez ukraińskich żołnierzy z racji na swoją niezawodność oraz prostotę użytkowania. Obecnie liczba dostarczanych/dostarczonych tego typu pojazdów oraz wersji specjalistycznych na jego bazie może zbliżać się do 200 egzemplarzy . W ostatnim czasie masowo pojawiały się zdjęcia z transportu ich m.in. za pomocą cywilnych ciągników siodłowych jadących np. przez Polskę.

Czytaj też

FV103 Spartan to gąsienicowy transporter opancerzony z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych CVRT, które weszły do służby w armii brytyjskiej w 1978 roku. Kadłub Spartana jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Spartan ma trzyosobową załogę (kierowca, dowódca i strzelec) i może przewozić czterech żołnierzy piechoty. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik benzynowy Jaguar J60 No 1 Mk 100B o pojemności 4,2 litra i mocy 190 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 480 km.

Czytaj też

Do tej pory Ukrainy otrzymała już 35 pojazdów rodziny CVR-T od Wielkiej Brytanii.
Fot. Cpl Kellie Williams, RLC/ Wikipedia

Komentarze