Wojna na Ukrainie
Światowy Kongres Ukraińców dostarczył rodakom transportery opancerzone
Ukraińska 127. Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała 25 transporterów opancerzonych FV103 Spartan od Światowego Kongresu Ukraińców. Jest to już kolejna tego typu inicjatywa, w której przedmiotem wsparcia dla ukraińskich żołnierzy jest wspomniany brytyjski gąsienicowy transporter.
Ma to być pierwsza tego typu darowizna od międzynarodowej organizacji pozarządowej, ale jedna z wielu, jeżeli chodzi o dostawy akurat FV103 Spartan. Brytyjskie transportery opancerzone otrzymały drugie życie na Ukrainie, stając się jednym z popularniejszych środków transportu . Co więcej, są one chwalone przez ukraińskich żołnierzy z racji na swoją niezawodność oraz prostotę użytkowania. Obecnie liczba dostarczanych/dostarczonych tego typu pojazdów oraz wersji specjalistycznych na jego bazie może zbliżać się do 200 egzemplarzy . W ostatnim czasie masowo pojawiały się zdjęcia z transportu ich m.in. za pomocą cywilnych ciągników siodłowych jadących np. przez Polskę.
Czytaj też
From Canada with love. In Kharkiv today as the 127th Territorial Defense Brigade as they receive 25 British armoured personnel carriers, purchased and donated by the World Ukrainian Congress. It's the first donation of this kind by an NGO. pic.twitter.com/lUZkWBRMBr
— Neil Hauer (@NeilPHauer) March 7, 2023
FV103 Spartan to gąsienicowy transporter opancerzony z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych CVRT, które weszły do służby w armii brytyjskiej w 1978 roku. Kadłub Spartana jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Spartan ma trzyosobową załogę (kierowca, dowódca i strzelec) i może przewozić czterech żołnierzy piechoty. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik benzynowy Jaguar J60 No 1 Mk 100B o pojemności 4,2 litra i mocy 190 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 480 km.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie